Mleko modyfikowane po karmieniu piersią - jak odpowiednio na nie przejść?

Modyfikowane mlekoMleko mamy to najlepszy pokarm dla noworodka i niemowlęcia. Zdarza się jednak, że z różnych powodów kobieta musi zakończyć karmienie piersią i przejść na żywienie dziecka mlekiem modyfikowanym. Jak prawidłowo zmienić sposób karmienia?

Jak długo należy karmić piersią?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje, by dziecko karmić wyłącznie piersią do 6 miesiąca życia, a następnie, o ile możliwe kontynuować karmienie aż do 2 roku życia. W tym okresie zdrowa kobieta zazwyczaj wytwarza na tyle dużo pokarmu, aby w pełni zaspokoić zapotrzebowanie niemowlęcia składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju (z wyjątkiem witamin D i K, które należy suplementować).

Minimum dla karmienia piersią to 6 miesięcy - a do kiedy warto karmić dziecko mlekiem mamy, aby było to dla niego najkorzystniejsze? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, natomiast wielu ekspertów żywienia niemowląt i małych dzieci zaleca po prostu, aby po ukończeniu przez malucha 2 lat kontynuować karmienie tak długo, jak odpowiada to i mamie, i dziecku. Bez względu na to między szóstym a siódmym miesiącem życia dieta dziecka musi już być wzbogacana o posiłki stałe.

Jak przejść z karmienia piersią na mleko modyfikowane?

Przede wszystkim - powoli, stopniowo, etapami. Każda mieszanka mleka modyfikowanego ma nieco inny smak, który dziecko wyczuje. Po pierwsze - przeczytaj więc skład mleka modyfikowanego oraz upewnij się, że kupujesz mieszankę dla właściwej kategorii wiekowej. Dla starszych niemowląt odpowiednie będzie mleko Enfamil Premium MFGM 2, mleko następne dla niemowląt powyżej 6 miesiąca życia.

W pierwszym dniu przechodzenia z karmienia piersią na żywienie mlekiem modyfikowanym zastąp mieszanką tylko jeden posiłek i obserwuj reakcję dziecka. Jeśli nie dzieje się nic niepokojącego, możesz po dwóch dniach zastąpić kolejny posiłek mlekiem modyfikowanym. W kolejnych dniach zwiększaj liczbę posiłków przygotowanych z mieszanki. Takie etapowe przechodzenie na mleko modyfikowane jest bardzo ważne. Wrażliwy układ pokarmowy niemowlęcia musi mieć czas, aby przywyknąć do nowego pokarmu.

Mleko modyfikowane a mleko matki

Mleka modyfikowane przygotowywane są tak, aby dostarczyć niemowlęciu wszystkich składników odżywczych. Skład mleka matki zmienia się wraz z wiekiem dziecka, a nawet w zależności od pór dnia! Nie będzie to więc to samo mleko. Mieszanka musi jednak dostarczyć dziecku wszystkich składników ważnych żywieniowo.

Mieszankę mleka modyfikowanego przygotowuj zawsze zgodnie z zaleceniami producenta. Nie zagęszczaj i nie rozcieńczaj mleka, nie łącz dwóch różnych mieszanek, a po zakończeniu karmienia zawsze wylewaj mleko, które zostało w butelce. Nie wolno podawać go ponownie - zawsze karm świeżą mieszanką!

Karmienie dla dziecka to zaspokojenie głodu, ale także potrzeby kontaktu z matką. Musi ono być dla malucha przyjemnością. Dlatego nie zmuszaj go do wypicia większej ilości mieszanki, niż w danym momencie ma ochotę. Dziecko powinno być też karmione tak, aby potrzeba bliskości została zaspokojona.

Pamiętaj jednocześnie, że dziecko karmione mieszanką powinno otrzymywać dodatkowo do picia niskozmineralizowaną wodę źródlaną, aby zaspokoić pragnienie.

Przejście z karmienia piersią na mleko modyfikowane - metody

Podając mieszankę po raz pierwszy, wybierz taki moment, kiedy dziecko chce jeść, ale nie jest wygłodniałe. Głodne niemowlę jest rozdrażnione i serwowanie mu dodatkowego stresu w postaci nowego pokarmu nie jest dobrym pomysłem. Warto zresztą już wcześniej przygotować się do zmiany sposobu karmienia, podając co jakiś czas maluchowi własne mleko w butelce. Dziecko przyzwyczai się do tego, że z butelki również pobiera pokarm, a mama i tak jest blisko.

Ułóż malucha w pozycji, w jakiej zwykle karmisz go piersią i podaj mu butelkę. Zaletą butelki ze smoczkiem jest to, że wiele dzieci szybko zauważa, iż pokarm wydobywa się z niej łatwiej. Te dzieci akceptują butelkę dość szybko. Niestety nie wszystkie - stąd też przyzwyczajanie do butelki wypełnionej pokarmem z piersi może być szczególnie ważne.

Pamiętaj, że dziecko musi… "zapomnieć" o piersi. Nie chodź przy nim w zbyt wydekoltowanych bluzkach, bo maluch, któremu przypomni się karmienie piersią może domagać się ponownego przystawienia.

Po przestawieniu na mleko modyfikowane stolec dziecka może zmienić kolor na zielonkawoczarny. Nie jest to powód do niepokoju - kolor ten wynika z ilości żelaza, którym wzbogacone jest mleko. Żelazo z mleka mamy cechuje większa przyswajalność, dlatego przy karmieniu naturalnym nie zachodzi potrzeba suplementacji tego pierwiastka.

Po przestawieniu na mleko modyfikowane dziecko może zmienić także swój rytm wypróżnień. Generalnie niemowlęta karmione mieszanką zaczynają się wypróżniać bardziej regularnie. Początkowo możesz zauważyć brak stolca przez pewien czas (nie musi być to zaparcie), ale po kilku dniach wszystko się ustabilizuje. Zawsze zwracaj natomiast uwagę na biegunki, które występować nie powinny.

Przestawienie dziecka na mleko modyfikowane może przebiegać spokojnie i bez większych problemów - pamiętaj jednak, aby nie robić tego zbyt gwałtownie i przy karmieniu zaspokajać inne potrzeby dziecka - bliskość, kontakt.

Bibliografia:

  1. Czupryniak, Jak przejść z piersi na butelkę?, Jak przejść z piersi na butelkę? | WP parenting, dostęp 20.02.21.
  2. Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, praca zbiorowa [w:] "Standardy Medyczne Pediatria", T.11, 2014 r.

 

Aby osiągnąć najlepsze efekty należy dbać o zdrową dietę w czasie ciąży i po urodzeniu dziecka. Nie należy decydować się na nieuzasadnione dokarmianie. Karmienie butelką może powodować osłabienie laktacji. Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia i zapewnia najwięcej korzyści Twojemu dziecku.

Ważna informacja: Enfamil Premium MFGM 2, mleko następne, przeznaczony jest dla niemowląt powyżej 6. miesiąca życia i nie powinien być podawany jako substytut mleka matki przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka. Enfamil Premium MFGM 2 jest ważnym elementem coraz bardziej urozmaiconej diety i może stanowić podstawę żywienia podczas wprowadzania produktów uzupełniających do diety Twojego dziecka, zgodnie z zaleceniem lekarza. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Karmienie sztuczne powinno następować w przypadku, gdy karmienie piersią jest niemożliwe lub utrudnione. Produkt powinien być stosowany jedynie po zasięgnięciu opinii niezależnych osób posiadających kwalifikacje w dziedzinie medycyny, żywienia lub farmacji bądź też innych specjalistów zajmujących się opieką nad matkami i dziećmi.

Komentarze