Motto - czym jest? Jak wybrać motto życiowe?

Motto życioweMotto - złota myśl, cytat - obojętnie jakby go nie nazwać, może być czymś ważnym w naszym życiu: inspirującym i dodającym nadziei w kryzysowych sytuacjach. Jakie motto życiowe wybrać, aby było ciekawe i spełniało dobrze swoją rolę?

Czym jest motto życiowe?

Motto życiowe to inspirujący cytat, który można zapisać w ważnym miejscu, np. w swoim kalendarzu lub wykonać taki tatuaż. Można zdecydować się na ciekawy cytat ulubionego autora lub wybrać motto kogoś nieznanego: kto powiedział ciekawe zdanie, które zapadło nam w pamięć.

10 inspirujących cytatów - idealnych na motto życiowe

Poniżej znajduje się 10 ciekawych i bardzo inspirujących cytatów, które idealnie nadają się na życiowe motta.

1. "Kochać samego siebie - to początek romansu na całe życie" - Oskar Wilde
Wyjątkowy cytat irlandzkiego poety i pisarza, mówiący o tym, jak ważna jest miłość, żywiona w stosunku do samego siebie. To akceptacja swojej osoby, wraz z własnymi zaletami i wadami, jest kluczem do szczęśliwego życia.

2. "Szczęście nie przychodzi z zewnątrz. Zależy od tego, co jest w nas samych" - Dale Carnegie
Ceniony amerykański pisarz w ciekawy sposób pojmuje w tym cytacie szczęście: zaczyna się ono w nas i tylko my możemy sprawić, że będziemy szczęśliwi. Takie życiowe motto może być wyjątkowo mobilizujące.

3. "Nie staraj się zostać człowiekiem sukcesu, lecz człowiekiem wartościowym" - Albert Einstein
Znany fizyk jest autorem pięknego cytatu, który z powodzeniem może stać się naszym życiowym mottem. Radził on bowiem, aby być w życiu człowiekiem wartościowym, dobrym, a nie człowiekiem sukcesu. Mimo swoich osiągnięć i sławy nadal cenił ponad wszystko wartości i dobro w człowieku.

4. "Ważne, że żyjesz w zgodzie ze sobą, nikogo nie udajesz i przed niczym nie uciekasz. Kiedy jesteś świadomie sobą i kochasz ten stan - jesteś szczęśliwy" - Beata Pawlikowska
Dziennikarka i podróżniczka przeszła w swoim życiu wiele, zwiedziła odległe kraje, poznała różnorodne kultury ale nadal pozostała osobą skromną oraz nastawioną na bycie sobą. Jej słowa zachęcają do życia zgodnie z własnymi przekonaniami, co daje nam najpełniejsze szczęście. Warto przyjąć ten cytat za życiowe motto, będzie nam przypominał, jak wartościowymi osobami jesteśmy.

5. "Najważniejszą rzeczą jest, aby cieszyć się swoim życiem - być szczęśliwym - tylko to się liczy” - Audrey Hepburn
Aktorka jest autorką ciekawego cytatu o życiu i szczęściu. Według niej najważniejsze w życiu jest cieszenie się nim: to może dać nam największe szczęście.

6. "Szczęścia szukaj blisko siebie, bo ono jest w drobnych, codziennych radościach" - Joseph Fohat
Prosty ale jakże piękny cytat - motto życiowe dla każdej zabieganej osoby, zmęczonej codziennością. Dzięki niemu może ona zrozumieć, jak istotne są niewielkie, z pozoru nic nie znaczące radości dnia codziennego, które składają się na szczęście życiowe.

7. "I wszyscy powtarzają: "takie jest życie", a nikt nie pamięta, że życie jest takie, jakie sami sobie zbudujemy" - Will Smith
Aktor jest autorem ciekawego cytatu o życiu, stwierdził on, że życie każdego z nas jest jego własnym dziełem, to my - nikt inny - kreujemy swoją codzienność.

8. "Jeśli kiedykolwiek zamierzasz cieszyć się życiem - teraz jest na to czas - nie jutro, nie za rok. Dzisiaj powinno być zawsze najwspanialszym dniem" - Thomas Dreier
Piękny cytat - motto dla każdego z nas. Doskonale motywuje ale i daje nadzieję, że dzień dzisiejszy jest dniem idealnym, najlepszym na to, by cieszyć się życiem: i to właśnie powinna być nasza dewiza życiowa.

9. "Drzewo, którego nie możesz objąć ramionami, było kiedyś małym nasionkiem. Stumilowa podróż zaczyna się od jednego małego kroku" - Lao-Tse
Wyjątkowo prosty ale i obrazowy cytat o życiu: autor porównał dokonania życiowe do nasiona oraz drzewa, pokazał ogrom zmian, jakie mogą nadejść, gdy zdecydujemy się działać. Wskazuje również na to, że czyny potrzebują czasu: drzewo nie wyrosło od razu, potrzebowało wiele czasu. Kolejną metaforą w tym cytacie jest porównanie dokonań życiowych do podróży: zaczyna się ona od małego kroku i to właśnie on jest w wielu wypadkach najważniejszy. Idealny cytat dla niezdecydowanych i niecierpliwych.

10. "Nie bój się wielkiego kroku. Nie pokonasz przepaści dwoma małymi" - David Lloyd George
Ciekawy cytat dla niezdecydowanych, bojaźliwych oraz pesymistycznie nastawionych do świata. Motto życiowe zmotywuje nas do dokonania pierwszego kroku, który jest najważniejszy przy każdym istotnym działaniu.

Któryś z powyższych cytatów wydał Ci się wyjątkowy, motywujący i inspirujący do działania? Świetnie, w takim razie nic nie stoi na przeszkodzie, aby stał się Twoim mottem życiowym, mobilizował Cię do działania oraz… dodawał skrzydeł każdego dnia.

A może pójdziesz o krok dalej i wymyślisz własne motto? Niech będzie to wyjątkowy cytat Twojego autorstwa, wyrażający Ciebie w 100%. Takie motto również możesz zapisać w dzienniku, utrwalić w formie wyjątkowej naklejki ściennej lub… tatuażu. Nie zapomnij wtedy podpisać, kto jest autorem tych słów, będą znaczyły dla Ciebie jeszcze więcej.

Komentarze