Mowa ciała, komunikacja niewerbalna - co znaczą miny, gesty?

Mowa ciałaMowa ciała, komunikacja niewerbalna - co znaczą mimy, gesty?

Miny, gesty, układ nóg... Każdy szczegół może mieć ogromne znaczenie, a niepozorny gest może być dla innych osób źródłem wielu cennych informacji. Mowę ciała staramy się rozszyfrować od lat, badając znaczenie poszczególnych ruchów czy grymasów. Co udało się ustalić do tej pory?

Mowa ciała - mowa niewerbalna czyli...

Czym właściwie jest mowa ciała? To nic innego, jak niewerbalne sygnały, które każdy z nas (zazwyczaj całkowicie nieświadomie) wysyła w kierunku innych ludzi. Mowa ciała, znana również pod nazwą "komunikacja niewerbalna", posługuje się prostymi gestami, spojrzeniami lub dotykiem. Choć w czasie takiej rozmowy nie pada ani jedno słowo, nikt nie może powiedzieć, że komunikacja niewerbalna jest pozbawiona emocji. Wręcz przeciwnie. Mowa ciała to wyjątkowo intensywny przekaz, który - ze względu na swój charakter - jest jednocześnie przekazem wyjątkowo szczerym. Słowa słowami, lecz to proste ruchy i zwykłe gesty mogą zdradzać nasze prawdziwe zamiary oraz ujawniać nasze autentyczne uczucia. Kto zna mowę ciała, kto potrafi czytać z ruchów wykonywanych podświadomie przez swych rozmówców - ten posiada sporą władzę nad nimi. Są i tacy, którzy świadomie kierują swym ciałem, wykonując takie ruchy i gesty, by wpłynąć w odpowiedni sposób na podświadomość swych rozmówców. Jakie gesty i sygnały są wyjątkowo ważne w przypadku komunikacji niewerbalnej?

Co mówi nasza twarz?

Wiele cennych informacji na temat naszych uczuć i emocji wysyła twarz. Choć mimiką można kierować całkowicie świadomie, pewne grymasy pojawiają się na naszych twarzach mimowolnie. Twarz może wyrażać wiele emocji. Gniew, złość, strach lub radość... - emocji, który mogą znaleźć odzwierciedlenie w robionych przez nas minach jest wiele. Im bliższy kontakt z drugim człowiekiem, tym bardziej szczera staje się taka komunikacja niewerbalna. Jeśli w czasie rozmowy patrzy się rozmówcy w oczy można mieć pewność, że sygnały wysyłane przez jego twarz są sygnałami szczerymi.

Gesty i postawa ciała: czy można nad nimi zapanować?

Większą kontrolę można zachować nad gestami oraz nad postawą ciała. Wiele ruchów wykonujemy świadomie, chcąc tym samym odstraszyć przeciwnika lub wzbudzić zaufanie swego rozmówcy. Są tacy, którzy uczą się mowy ciała i umiejętność tę wykorzystują w czasie spotkań biznesowych, negocjacji oraz w wielu innych sytuacjach. Ci, którzy opanowali dobrze mowę ciała, mogą wyglądać na wyluzowanych i pewnych siebie nawet w chwili, gdy w istocie są zestresowani i wcale nie są przekonani do swych racji. Mowa ciała sprawia jednak, że łatwiej jest im przekonać rozmówcę do swych racji. Spokój i opanowanie są przecież emocjami, które - podobnie jak lęk, niepewność i niepokój - szybko udzielają się osobom przebywającym w pobliżu.

Jak czytać poszczególne gesty?

Mowę ciała można poznać dzięki wnikliwej obserwacji innych ludzi. Dokładne poznanie komunikacji niewerbalnej i jej tajników jest trudnym zadaniem, jednak istnieje wiele gestów i postaw, które mogą nam wiele powiedzieć na temat innych osób nawet w chwili, gdy nie posiadamy wiedzy na temat mowy ciała i znaczenia poszczególnych ruchów.

Najwięcej może zdradzić postawa, jaką ludzie często przybierają zupełnie podświadomie. Ręce skrzyżowane na piersiach są "symbolem" postawy obronnej, z kolei o niechęci do rozmówcy często świadczy ustawianie się bokiem do niego. Wyprostowane ciało to znak gotowości do działania, z kolei ciało pochylone mówi o zniechęceniu lub o robieniu czegoś wbrew sobie samemu.

Sporo informacji zdradzają też nasze ruchy i drobne gesty. Osoba, która stara się ukryć zdenerwowanie często podświadomie dotyka włosów, z kolei skrzyżowane nogi mogą świadczyć o jej rozdrażnieniu. Niepokój i nerwy mogą też zdradzać takie sygnały, jak zmarszczone czoło, pocieranie rąk lub obgryzanie paznokci. Uniesione ramiona są z kolei traktowane jako sygnał oczekiwania, podczas gdy broda wyciągnięta do przodu może być interpretowana jako zapowiedź agresywnej reakcji ze strony naszego rozmówcy.

Mowa ciała to liczne sygnały, które nasze ciało wysyła bardziej lub mniej świadomie. Często to właśnie ciało zdradza nasze prawdziwe emocje, choć za pomocą słów staramy się przekazać innym coś zupełnie innego. Znajomość podstawowych zasad komunikacji niewerbalnej może nam pomóc w życiu, brak wiedzy na ten temat może z kolei sprawić, że damy się wprowadzić innym w błąd, choć ich ciało będzie nas wyraźnie ostrzegać przed nimi...

Komentarze