Na co zwrócić uwagę obserwując fazy cyklu owulacyjnego?

Fazy cyklu owulacyjnegoKażda z nas pragnie czuć się zdrowo i komfortowo. Niestety, w ciągu miesiąca wraz z kolejnymi fazami cyklu owulacyjnego nasze samopoczucie ulega pogorszeniu. Niekiedy jest to rozdrażnienie, zbytnia płaczliwość, niekiedy niepotrzebne nerwy. Wraz z kolejnymi fazami cyklu zmienia się jednak nie tylko nasz humor, co jest silnie związane z hormonami, ale też wygląd wydzieliny, jaka znajduje się w naszych drogach rodnych i która może znaleźć się na naszej bieliźnie. Zdarza się, że jej duża ilość trochę nas niepokoi, choć w ciągu miesiąca są dni, gdy jest to absolutnie normalne. Kiedy natomiast powinnyśmy się niepokoić?

Czym jest cykl miesiączkowy?

Cykl miesiączkowy/menstruacyjny to zachodzące cyklicznie i powtarzalnie zmiany w naszych kobiecych organizmach, których podstawowym celem jest przygotowanie naszego ciała do zapłodnienia. Wiążą się one nie tylko ze zmianami nastroju czy zmianą wyglądu wydzieliny z pochwy, ale też z przebudową błony śluzowej macicy, czy przeobrażeniem naszego gruczołu piersiowego. Różnić może się zarówno temperatura ciała, jak i choćby ilość wody w organizmie. Sterują tym wszystkim hormony oraz układ nerwowy. W kolejnych fazach zmienia się stopień prawdopodobieństwa zajścia w ciążę, choć dokładne określenie momentu owulacji wcale nie jest prostym zadaniem i wymaga od nas cierpliwości i czasu potrzebnego na obserwację naszego ciała. Jednym z czynników, na które zwracamy szczególnie uwagę, jest wydzielina z pochwy.

Prawidłowa wydzielina, która nie powinna powodować zmartwień

Zaraz po skończonej miesiączce z naszej pochwy nie wydziela się zazwyczaj żaden śluz. Pojawia się on w niewielkich ilościach po kilku dniach, ma często mleczno biały kolor i jest go niewiele. W kolejnej fazie jajeczkowania substancji wydzielającej się z naszej pochwy jest już znacznie więcej, jest nie tylko bardziej obfita, ale też bezbarwna. To w tym czasie jesteśmy najbardziej płodne, a duża ilość śluzu ma sprzyjać potencjalnemu zapłodnieniu. Wydzielinie z pochwy mogą wtedy towarzyszyć bóle podbrzusza, jeśli jednak nie dzieje się nic innego, nie ma powodów do niepokoju. Od końca jajeczkowania do miesiączki wydzieliny jest mniej, ma znów mleczną, nieprzeźroczystą i gęstszą konsystencję. Więcej informacji o tym, jak powinna wyglądać prawidłowa wydzielina z pochwy znajdziesz tutaj https://infectvagin.pl/2020/09/01/wydzielina-z-pochwy/.

Fazy cyklu owulacyjnego

Czym wspomóc się w walce z infekcjami

Zdarza się jednak, że w związku z infekcją lub innymi problemami, wydzielina z pochwy zmienia nie tylko swój wygląd, ale też zapach. Jest to sygnał ostrzegawczy, że w naszym organizmie mogło dojść do zakażenia grzybiczego, bakteryjnego lub wirusowego. Jeśli wydzielina z pochwy zmienia kolor na żółty, a nawet brązowy i ma przykry zapach, to zdecydowanie znak, którego nie można lekceważyć. Przyczyny upławów są różne, dyskomfort okolic intymnych może wiązać się też z innymi od upławów powodami. Zawsze warto pod ręką mieć wygodne w stosowaniu globulki dopochwowe, które szybko i skutecznie przyniosą nam uczucie ulgi i wspomogą odbudowę naturalnej flory bakteryjnej naszych dróg rodnych. Globulki dopochwowe o dobrym składzie powinny też znaleźć się w każdej urlopowej apteczce.

Komentarze