Na czym polega chirurgiczne podniesienie piersi?

Zabieg podniesienia piersiCoraz więcej kobiet decyduje się na pomoc chirurga plastycznego. Jednym z popularniejszych zabiegów jest podniesienie piersi - wokół którego wciąż krąży wiele mitów i legend. Czy to jest bezpieczne dla zdrowia? Czy interwencja chirurga ma sens? Na czym ona właściwie polega? Warto poznać odpowiedzi na te pytania.

Każde ciało jest inne

Na początku trzeba wspomnieć, że każda kobieta ma inną budowę ciała i nie ma rozwiązań uniwersalnych. Bardzo ważna jest indywidualna analiza przypadku i szczera rozmowa z pacjentką. Przyczyn opadania piersi może być wiele - chodzi tutaj nie tylko o upływ czasu, ale także o stawiane przed kobietami wyzwania takie jak karmienie piersią bądź odchudzanie. Wszystkie wspomniane czynniki przyczyniają się do kształtowania sylwetki. Należy też pamiętać, że w zależności od położenia brodawki, jędrności skóry i wielkości biustu, chirurg zaproponuje nieco inne techniki podniesienia. Dobrą wiadomością jest fakt, że obecnie da się w bezpieczny sposób przeprowadzić zabieg nawet na najbardziej skomplikowanym przypadku.

Jak dba się o bezpieczeństwo pacjentki?

Jeśli już o bezpieczeństwie mowa, profesjonalna chirurgia plastyczna przestrzega ściśle wyznaczonych standardów. Istnieje cały szereg badań, które należy wykonać przed podjęciem decyzji w kwestii wykonania zabiegu. Podniesienie piersi, jak każda interwencja chirurgiczna, ma swoje wskazania i przeciwwskazania. Określenie stanu zdrowia pacjentki pozwala na zadbanie o jej bezpieczeństwo i pełen komfort przewidzenia efektów zabiegu. Należy wykonać między innymi badania grupy krwi, morfologię, EKG, RTG klatki piersiowej i USG piersi. Nie można wykonać zabiegu w trakcie ciąży, laktacji, nieuregulowanej cukrzycy i zaburzeń krzepnięcia krwi. Należy też odstawić papierosy - minimum na cztery tygodnie przez wizytą u chirurga. Zaleca się, by pacjentki zwracały uwagę na standard ośrodków, na których usługi się decydują. Jeżeli czują, że lekarz nie zbadał wystarczająco ich stanu zdrowia i pominął listę przeciwwskazań - lepiej wycofać się i poszukać bardziej wiarygodnego specjalisty.

Przebieg interwencji

Zabieg trwa od dwóch do trzech godzin i odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Szpitalna rekonwalescencja nie trwa długo - w klinice spędza się zaledwie jeden dzień. Chirurg wykonuje cięcia zależne od stopnia zaawansowania opadnięcia piersi. Można wykonać delikatne cięcie wokół brodawki bądź rozleglejsze, w kształcie litery T. Przed zabiegiem lekarz powinien wyjaśnić szczegóły i uświadomić pacjentce jakie czynności będą podejmowane. Skóra goi się przez około 10 dni, należy też udawać się na regularne kontrole stanu zdrowia i efektu po operacji.

Zalecenia po zabiegu

Aby efekt utrzymał się i pacjentka pozostała zdrowa, należy trzymać się wskazanych przez klinikę zaleceń. Zazwyczaj przez 4 tygodnie zabrania się nadmiernego wysiłku fizycznego, korzystania z sauny, basenu i opalania. W trakcie pierwszych miesięcy mogą pojawić się zaburzenia czucia skórnego, które są wynikiem gojenia się blizn. Trzeba dać sobie czas na rekonwalescencję, ostrożnie stosować kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji biustu i nosić specjalnie dobrany biustonosz bez fiszbin. Warto też pamiętać o regularnych badaniach USG i mammografii.

Zabieg podniesienia piersi

Czy interwencja chirurgiczna ma sens?

Na to pytanie każda kobieta musi odpowiedzieć sobie indywidualnie. Większość pacjentek zwraca uwagę na dwie, zasadnicze zalety tego rozwiązania:

  1. Podnosi się nie tylko biust, ale też... Pewność siebie.
  2. Po zabiegu piersi są bardziej "wygodne" i można czuć się w nich naturalnie.

Nie da się ukryć, że opadnięcie piersi może być poważnym problemem - szczególnie w przypadku większego biustu, który bez stanika nie może właściwie się ułożyć i powoduje spory dyskomfort. Kolejną kwestią jest fakt, że jędrne i podniesione piersi są synonimem atrakcyjności. Właśnie dlatego tak bardzo wpływają na samoocenę Pań. W razie wątpliwości zawsze warto umówić się na indywidualną konsultację u chirurga i sprawdzić jak wyglądają propozycje kliniki. Decyzję najlepiej podejmować na spokojnie, bez presji czasu.

Artykuł powstał we współpracy z chirurgplastyczny-krakow.pl.

Ocena: 5.0