Na czym polega diagnostyka niepłodności?

Diagnostyka niepłodnościDiagnostyka niepłodności jest konieczna przed wdrożeniem odpowiedniego leczenia. Badania przeznaczone dla kobiet i mężczyzn różnią się między sobą, ale pomagają w ustaleniu przyczyny braku zapłodnienia. Pary, które od ponad 12 miesięcy bezskutecznie starają się o dziecko, mogą skorzystać z pomocy centrum leczenia niepłodności.

W jakim celu wykonuje się diagnostykę niepłodności?

Leczenie niepłodności powinno być indywidualnie dopasowane do pacjenta. Jest to konieczne, aby móc przygotować konkretny plan postępowania. Celem diagnozy jest sprawdzenie budowy narządów płciowych, ich funkcjonowania i wykrycie ewentualnych nieprawidłowości, które utrudniają zajście w ciążę. Pary niestosujące antykoncepcji, którym w ciągu 12 miesięcy nie udało się począć dziecka, powinny zwrócić się o pomoc do kliniki leczenia niepłodności, która przeprowadzi dokładną diagnostykę i dobierze ewentualne leczenie.

Diagnostyka niepłodności u kobiet

Wśród czynników wpływających na kobiecą płodność znajduje się wiek. Wraz z upływem czasu zmniejsza się szansa na zajście w ciążę, ponieważ liczba pęcherzyków jajnikowych jest mniejsza niż u młodszych kobiet. Jednym z badań jest ocena rezerwy jajnikowej, która pomaga ustalić szanse na zapłodnienie. Lekarz, oceniając rezerwę jajnikową, wykonuje szereg badań laboratoryjnych oraz USG.

Diagnozując niepłodność u kobiet, lekarz zleca dodatkowe badania laboratoryjne, na które kobieta powinna zgłosić się na czczo i wypoczęta. Pozwalają one ocenić ilość i jakość komórek jajowych, sprawdzić działanie hormonów płciowych, a także układ odpornościowy i ogólny stan organizmu. Na podstawie wyników lekarz może ustalić przyczyny niepłodności i dobrać metody leczenia.

Diagnostyka niepłodności u mężczyzn

Temat niepłodności dotyczy nie tylko kobiet, ale także mężczyzn. Oczywiście męskie przyczyny braku zapłodnienia różnią się od kobiecych, dlatego konieczne jest przeprowadzenie innej diagnostyki. Poszukiwanie przyczyny niepłodności należy rozpocząć od badania nasienia - sprawdza się ilość i jakość plemników, ich ruchliwość, objętość spermy i wiele innych istotnych parametrów. Badanie nasienia pozwala ustalić szanse na naturalne poczęcie potomstwa, zweryfikować przyczyny braku zapłodnienia, a także rozpoznać nieprawidłowości w nasieniu.

W przypadku wykrycia nieprawidłowości w nasieniu rozszerza się diagnostykę niepłodności u mężczyzn o dodatkowe badania. Poza badaniami z krwi wykonuje się:

  • fragmentację DNA plemnika,
  • test wiązania plemników z kwasem hialuronowym,
  • rozszerzone badanie nasienia, przeprowadzane w dużym powiększeniu,
  • separację diagnostyczną plemnika,
  • biopsję jąder.

O konieczności wykonania danego badania decyduje lekarz na podstawie wywiadu przeprowadzonego z pacjentem i wyników poprzednich badań.

Komentarze