Na jaki test ciążowy warto się zdecydować?

Test ciążowyGdy pojawiają się pierwsze, dość dobrze znane wszystkim symptomy, zaczynasz podejrzewać, że to może być to. Nagłe ataki wzmożonego apetytu, chęć wypróbowania często dość niezwykłych smaków czy poranne nudności zawsze nasuwają myśli o ciąży.

Najprostszym sposobem, aby myśli te zweryfikować, jest test ciążowy. Pytanie tylko, który test ciążowy wybrać?

Test ciążowy w domu czy w laboratorium?

Pragnąc rozwiać wszelkie wątpliwości co do możliwej ciąży, możemy zdecydować się na jedno z trzech rozwiązań, czyli na:

  • laboratoryjny test krwi,
  • laboratoryjny test moczu,
  • domowy test ciążowy.

Laboratoryjny test krwi jest testem zdecydowanie najdokładniejszym, ponieważ w 100 % pozwala ustalić, czy jesteś w ciąży i to już w tydzień po zapłodnieniu. Laboratoryjny test moczu również uważany jest za dokładny, jednak jest on w stanie wykryć ciążę nie wcześniej niż po upływie 10 dni od zapłodnienia. Zdecydowanie przystępniejszymi i przez to również najchętniej używanymi są jednak domowe testy ciążowe. Testy takie są nie tylko tanie i łatwo dostępne (w każdej aptece, również w internecie), ale też zapewniają największą dyskrecję i komfort. Przeprowadzić można je we własnej łazience i choć nie dają stuprocentowej pewności, stanowią solidną podstawę do ewentualnych dalszych badań.

Rodzaje domowych testów ciążowych

Wśród domowych testów ciążowych wyróżniamy ich trzy główne rodzaje. Są to:

  • płytkowy test ciążowy,
  • strumieniowy test ciążowy,
  • paskowy test ciążowy.

Płytkowy test ciążowy jest chyba najbardziej skomplikowanym rodzajem domowego testu ciążowego, ponieważ wymaga nie tylko pojemnika na mocz, ale też specjalnej pipetki (zwykle w zestawie z samym testem), za pomocą której naniesiesz kilka kropel moczu z pojemnika na płytkę testową. W zamian za tę drobną komplikację otrzymujesz wyjątkową wprost dokładność - test ciążowy Pink TEST daje aż 99,9% pewności, co do wyniku.

Czas potrzebny na przeprowadzenie płytkowego testu ciążowego to zaledwie od 2 do 5 minut, przy czym należy pamiętać, iż odczyt uważa się za wiarygodny jedynie w ciągu pierwszych 10 minut od przeprowadzenia testu. Po upływie 10 minut otrzymany wynik traci na wiarygodności.

Strumieniowy test ciążowy możesz wykonać na dwa sposoby - możesz zanurzyć go w moczu zebranym do specjalnego pojemniczka lub też bezpośrednio w strumieniu moczu. Jest to oczywiście test jednorazowy, dlatego warto zaopatrzyć się w więcej niż jedną sztukę w celu potwierdzenia wyniku podczas kolejnej próby.

Paskowy test ciążowy wykonuje się w podobny sposób, jak test strumieniowy, z tym że nie daje on możliwości umieszczenia go bezpośrednio w strumieniu moczu.

Ocena: 5.0