Najczęstsze błędy w pielęgnacji twarzy

Pielęgnacja twarzyOczyszczanie, tonizowanie i nawilżanie twarzy to najważniejsze zabiegi higieniczno-kosmetyczne tej części ciała. Często jednak zdarza się, że są one pomijane lub wykonywane w niewłaściwy sposób. Wiele błędów popełnianych w trakcie pielęgnacji skóry wpływa niekorzystnie na jej zdrowie i wygląd.

 

Najczęstsze błędy

Błędy popełniane w codziennej pielęgnacji twarzy sprawiają, że traci ona swój naturalny blask, jędrność, kolor i urok. Poza tym wiele z nich sprzyja pojawianiu się nieestetycznych wykwitów skórnych, a także nasila cechy charakterystyczne dla danego typu cery, jak nadprodukcja sebum czy suchość, łuszczenie się i uczucie napięcia. Jednym z powszechnych przewinień jest stosowanie źle dobranych kosmetyków. Aby uniknąć pojawienia się nieprzyjemnych objawów i jednocześnie stworzyć dla skóry odpowiednie warunki do regeneracji, warto ustalić najpierw jej typ. Wybierając kosmetyki, powinniśmy też wziąć pod uwagę obecność zmian dermatologicznych, takich jak trądzik czy zaskórniki. Ze względu na rodzaj cery i jej obciążenia, skład produktów do higieny oraz metodyka ich stosowania będą się różnić.

Innym często popełnianym błędem jest zła kolejność nakładania kosmetyków. Właściwa pielęgnacja twarzy powinna przebiegać w określonej kolejności oraz musi uwzględniać wszystkie najważniejsze zabiegi. Sekwencja nakładania kosmetyków decyduje o skuteczności ich działania i tym samym o zdrowiu oraz wyglądzie skóry. Szczególnie podczas oczyszczania nie należy unikać peelingów, bez względu na typ cery. Peelingi złuszczają martwy naskórek, wygładzają, odblokowują pory, poprawiają krążenie i wspomagają produkcję kolagenu i elastyny. Rynek oferuje szeroki wybór peelingów - od mechanicznych i enzymatycznych po scruby i peelingi peel-off. Nie wolno zapominać o tonizacji przed nawilżaniem, a nakładanie serum należy wykonywać zawsze przed kremowaniem. Jednym z ważnych elementów w codziennej pielęgnacji twarzy jest ponadto dokładny demakijaż przed snem oraz odświeżenie skóry o poranku i przed nałożeniem nowego makijażu. Powszechnym błędem jest też wyciskanie wykwitów. Takie zabiegi sprzyjają uszkodzeniom naskórka, powstawaniu stanów zapalnych i blizn, a nawet infekcji.

Niekosmetyczne błędy

Błędy higieniczno-pielęgnacyjne twarzy mają również charakter niekosmetyczny. Jednym z nich jest dotykanie twarzy dłońmi. Bakterie i inne drobnoustroje znajdujące się na wszystkich powierzchniach użytkowych oraz w powietrzu powodują powstawanie niedoskonałości i zatykanie porów. Równie niebezpieczna dla cery bywa zbyt rzadka zmiana poszewek, zwłaszcza poduszki, a także używanie jednego ręcznika do osuszania całego ciała. Powszechnym błędem, wpływającym na kondycję skóry twarzy jest makijaż podczas wysiłku fizycznego, szczególnie o umiarkowanym i intensywnym charakterze. Kiedy pory ulegają rozszerzeniu, ale są jednocześnie zablokowane przez puder i inne produkty, pot nie może zostać właściwie odprowadzony. To z kolei sprzyja powstawaniu różnorodnych wykwitów. Istotne znaczenie mają poza tym odpowiednie nawodnienie organizmu oraz dieta. Niedobór wody oraz żywność wysoko przetworzona - czyli bogata w cukier, konserwanty, sól i tłuszcze, jak np. fast foody czy gotowe posiłki w pudełkach i słoikach dostępne w sklepach - przyspieszają procesy starzenia się skóry i znacznie pogarszają jej wygląd.

Komentarze