Najczęstsze choroby przyzębia - jak sobie z nimi poradzić?

Choroby przyzębiaChoroby przyzębia występują bardzo często. Problemy z dziąsłami pojawiają się w każdym wieku i są główną przyczyną utraty nawet zdrowych zębów u dorosłych. Ich główną przyczyną jest nadmierne osadzanie się płytki nazębnej. W działaniach profilaktycznych najważniejsza jest prawidłowa higiena jamy ustnej oraz systematyczne wizyty kontrolne u dentysty. Warto także wiedzieć, jakie są pierwsze symptomy tego schorzenia, aby w porę rozpocząć leczenie i nie dopuścić do jego rozwoju.

Czym są choroby przyzębia i jakie są ich przyczyny?

Termin ten odnosi się do wszelkich schorzeń, które dotykają dziąseł. Przyzębie składa się z dziąsła, okostnej, ozębnej, kości wyrostka zębodołowego i cementu korzeniowego, czyli elementów, które otaczają ząb. Jego celem jest utrzymanie go stabilnie w zębodole. Ma także swoją rolę w mowie i spożywaniu pokarmów, wpływa na estetykę jamy ustnej i chroni przed wnikaniem do organizmu drobnoustrojów.

Wyróżnia się dwie grupy: zapalenie dziąseł, czyli wczesny etap choroby oraz zapalenia przyzębia (powszechnie: paradontoza), do których dochodzi w następstwie zlekceważenia stanu zapalnego. Wtedy zmiany dotyczą także kości i więzadła. Zęby, które nie mają solidnego oparcia najpierw zaczynają się ruszać i zmieniać położenie, stają się rozchwiane, a ostatecznie może dojść nawet do ich utraty.

Za główną przyczynę problemów z dziąsłami uznaje się niedostateczną lub nieprawidłową higienę jamy ustnej. Szacuje się, że zalegająca płytka na powierzchni zębów, odpowiada za nawet 90% chorób przyzębia. Nieusunięty osad, który składa się z resztek pokarmu to pożywka dla drobnoustrojów. Z czasem twardnieje i odkłada się w postaci kamienia nazębnego (niemożliwego do wyczyszczenia szczoteczką). Przyrastając w kierunku korzeni powoduje odsunięcie się zęba od dziąsła i powstanie kieszonki, w której bakterie mogą się rozmnażać, powodować przewlekłą postać infekcji i uszkadzać kolejne elementy przyzębia. Istnieją również inne przyczyny i czynnik, które wpływają na rozwój choroby, wśród nich wymienia się między innymi:

 • wady zgryzu,
 • nawykowe zgrzytanie zębami (bruksizm),
 • awitaminozę (głównie brak witamin B i C),
 • nieprawidłowo przeprowadzone leczenie protetyczne,
 • palenie tytoniu,
 • schorzenia autoimmunologiczne,
 • zaburzenia hormonalne,
 • niektóre leki (np. przeciwpadaczkowe),
 • uwarunkowania genetyczne.

Kłopoty zdrowotne z dziąsłami dotykają zarówno dorosłych, jak i dzieci, choć według badań najczęściej pojawiają się u starszych mężczyzn. Obok próchnicy, stają się jedną z głównych przyczyną strat w uzębieniu. Według statystyk to już schorzenie powszechne i cywilizacyjne, zaliczane do jednych z dziesięciu najczęściej występujących chorób na świecie.

Jakie są objawy chorób przyzębia?

W zależności od rodzaju choroby i jej zaawansowania, objawy mogą być różnorodne i mieć różny stopień nasilenia. W początkowej fazie nie powodują bólu i dyskomfortu, co sprawia, że są trudno zauważalne. Zwykle pierwsze symptomy to nieprzyjemny zapach z ust, nadwrażliwość, obrzęk z zaczerwienieniem i przede wszystkim lekkie krwawienie z dziąseł. Zazwyczaj, gdy przy szczotkowaniu lub nagryzaniu pokarmów pojawia się krew, zaczynamy automatycznie delikatniej szorować zęby. Niestety jest to nieprawidłowe postępowanie, ponieważ niedokładnie umyte powierzchnie skutkują przyrastaniem płytki nazębnej i w konsekwencji dochodzi do pogłębienia problemu.

Stan zapalny dziąsła, w późniejszej fazie, może objawiać się również:

 • obniżeniem się szyjek zębowych i odsłonięciem korzeni,
 • nadmierną ruchomością i rozchwianiem zębów,
 • tworzeniem się ropni przyzębnych (tzw. ropne zapalenie dziąseł),
 • suchością w jamie ustnej,
 • bolesnością i tkliwością dziąseł.

Nieleczone zapalenia dziąseł i przyzębia będzie mieć negatywny wpływ na ogólny stan zdrowia, ułatwiając bakteriom przedostanie się do krwiobiegu. Te, które pojawiają się przy paradontozie mają także swój udział w rozwoju innych chorób, takich jak miażdżyca, która może prowadzić do udaru mózgu. Badania dowodzą, że poważne problemy z przyzębiem u matki mogą skutkować niską masą urodzeniową dziecka.

Jakie są choroby przyzębia i jak się je leczy?

Schorzenia obejmujące przyzębie, to tzw. periodontopatie. Dziedziną stomatologii, która zajmuje się ich profilaktyką i leczeniem jest periodontologia. Wyróżnia się różne grupy i rodzaje chorób przyzębia i błony śluzowej, na przykład przewlekłe zapalenia przyzębia dookreślane w zależności od rozległości oraz stopnia zaawansowania (między innymi łagodne, ostre, zlokalizowane itp.). Właściwą diagnozę, po specjalistycznym badaniu jest w stanie postawić periodontolog.

Leczenie dziąseł

W przypadku zapalenia dziąseł podstawą leczenia jest dokładne oczyszczenie zębów w gabinecie dentystycznym, a więc scalling i piaskowanie. Kompleksowy zabieg usunie nalot i nie dopuści do rozwoju poważniejszej infekcji. W klinice Warsaw Dental Center scalling wykonywany jest ultrasonicznymi instrumentami, które generują 30 000 tysięcy drgań na sekundę, następnie złogi, czyli czynniki drażniące dziąsła, są usuwane przez ssak. Oczyszczone powierzchnie polerowane są za pomocą specjalnych gumek i pasty. Gdy kieszonki dziąseł są głębokie, wymagają uzupełnienia antybiotykiem, by wyeliminować nagromadzone bakterie. Gładkie i zabezpieczone zęby stają się barierą ochronną dla drobnoustrojów.

Oczywiście nie można zapominać o zachowaniu prawidłowej higieny jamy ustnej, do której warto włączyć stosowanie nici dentystycznych. Równie istotna jest odpowiednia dieta, z ograniczeniem napojów takich jak herbata czy kawa.

Leczenie przyzębia

Zapalenie przyzębia często spowodowane jest zaniedbaniem dziąseł i zębów ze strony pacjenta. Zazwyczaj pojawiają się oni w gabinecie stomatologicznym z zaawansowaną paradontozą. Sposoby leczenia dostosowuje się do etapu rozwoju choroby. Klinika Warsaw Dental Center specjalizuje się także w metodach eliminujących nawet bardzo pogłębioną formę schorzenia i regeneracji tkanek. Chirurgia stomatologiczna w klinice obejmuje:

 • korektę dziąsła i kości,
 • kieretaż - ma na celu spłycenie kieszonek dziąsłowych,
 • operację płatkową,
 • gingivektomię - plastykę dziąseł.

Jeśli u pacjenta ozębna jest bardzo uszkodzona wykonuje zabieg szynowania. Jest to rodzaj rusztowania dla chwiejących się zębów. Gdy dziąsła powrócą do naturalnego stanu, można je usunąć. Walka z paradontozą to proces długotrwały, wymagający dokładnego i skutecznego planu leczenia. Dlatego, gdy tylko zauważymy niepokojące symptomy, należy niezwłocznie udać się do specjalisty.

Komentarze