Najlepsze rasy psów do niewielkich mieszkań

PiesŻycie na niewielkiej powierzchni z czworonogiem może być uciążliwe. I nie chodzi tu tylko o rasy cechujące się sporymi rozmiarami, ale również małe, ale bardzo żywiołowe pieski, które potrzebują dużo przestrzeni, są bardzo hałaśliwe albo przysparzają innych kłopotów. Wybierając właściwego psa, który będzie żył z nami pod jednym dachem, powinniśmy między innymi zwrócić uwagę na to, by miał zbliżone do nas potrzeby i upodobania. Dla osób aktywnych najlepiej sprawdzą się psy, które lubią długie spacery, dla starszych lepszym wyborem mogą okazać się psi domatorzy. W tym jednak artykule bardziej niż indywidualne cechy właściciela będziemy brać pod uwagę metraż mieszkania.

Niewielkie mieszkanie wcale nie musi oznaczać rezygnacji z adopcji czworonoga. Wręcz przeciwnie - istnieje wiele ras, które na małym metrażu czują się bardzo dobrze. Nie odczuwają dyskomfortu z powodu codziennego funkcjonowania na takiej przestrzeni i okazują się doskonałymi kompanami człowieka.

Na co zwrócić uwagę?

Wybierając odpowiednią rasę psa to niedużego mieszkania, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Po pierwsze wybieramy tylko takie psy, które czują się dobrze na niewielkich powierzchniach. Z całą pewnością nie będą to więc owczarki niemieckie, bernardyny, charty, czy husky. Warto jednak pamiętać, że małe mieszkania nie muszą być przeznaczone wyłącznie dla kundelków oraz niewielkich ras. Jest całkiem spora grupa rasowych, stosunkowo dużych czworonogów, które w takich warunkach czują się wyśmienicie.

Kolejna sprawa to aktywny ryb życia i potrzeba ruchu. Nawet jeśli pies potrzebuje wysiłku i długich spacerów, nie oznacza to, że będzie się czuł źle w mieszkaniach o małym metrażu. Warto jednak zwrócić uwagę, że duży pies zajmuje też sporo miejsca, co w małych mieszkaniach może być uciążliwe. Dodatkowo należy zorganizować miejsce na legowisko dla psa oraz jego miski. Już choćby z tego powodu do niewielkich mieszkań preferowane są raczej małe rasy.

I te mogą być jednak nieodpowiednie, jeśli zajadle szczekają. Dlatego wybierając psa do mieszkania w bloku, zwracamy również uwagę na jego uciążliwość dla sąsiadów.

Na jakiego pieska mogę się zdecydować?

Jest kilka ras psów, które do niewielkiego mieszkania w bloku wydają się wprost idealne i to pod wieloma względami. Poniżej przedstawiamy kilka z nich w nadziei, że zaprezentowana lista sprosta Waszym oczekiwaniom.

Cavalier king charles spaniel

To bardzo wesoły i skory do zabawy pies, który szybko adaptuje się w nowym środowisku. Cechuje go umiarkowany temperament. Jest też niezwykle łagodnym czworonogiem, dlatego dobrze sprawdza się w domach, w których są również dzieci. Jest bardzo wrażliwy i może stać się doskonałym kompanem dla swojego pana.

Chihuahua

Chihuahua to najmniejszy piesek na świecie. Dobrze odnajduje się nawet w małych kawalerkach. Jest żywy i szybko przywiązuje się do swojego pana. Warto pamiętać, że nie sprawdzi się do mieszkania z małymi dziećmi. Te, z uwagi na niewielkie rozmiary pieska, mogłyby niechcący wyrządzić mu krzywdę. Chihuahua jest bardzo bystrym i skorym do nauki czworonogiem. Nieodpowiednio wychowywany może stać się jednak hałaśliwy. Dlatego już od samego początku warto nad nim pracować.

Mops

Mops jest rasą idealną zarówno do niewielkich mieszkań w bloku, jak i kontaktów z dziećmi. Jest łagodny, pogodny, towarzyski. Bardzo mocno przywiązuje się do domowników i uwielbia zabawę. Nie przepada natomiast za wysiłkiem fizycznym. Szybko się męczy, dlatego nie wymaga długich spacerów.

Buldog francuski

To pełen uroku, nieduży, za to skory to kontaktu z człowiekiem pies. Lubi spędzać czas ze swoim panem i chętnie się uczy. Uwielbia pieszczoty i lubi, gdy okazuje się mu uwagę. Podobnie jak mops nie jest bardzo aktywny, a wysiłek fizyczny może być dla niego męczący. Wynika to z budowy anatomicznej. Pies ma bowiem skróconą kufę, co powoduje, że szybko się męczy, a podczas spania wydaje rozmaite dźwięki włącznie z chrapaniem. Właśnie z tego powodu wielu właścicieli lokuje go w innym pomieszczeniu niż sypialnia.

Maltańczyk

Maltańczyk jest niedużym i towarzyskim pieskiem. Chętnie spędza czas z człowiekiem. Jest też bardzo inteligentny i szybko się uczy. Jest pełen energii, co odzwierciedla między innymi jego chęć do zabawy. Uwielbia ruch, dlatego nie unikną nas długie spacery.

Oczywiście ras, które doskonale radzą sobie w niewielkim mieszkaniu, jest o wiele więcej. Tutaj wspomniano zaledwie kilka z nich. Przykładem dużych psów, które sprawdzą się w takich warunkach, są między innymi golden retriever i nova scotia duck tolling retriever. Niezależnie od tego, czy zdecydujecie się wybrać psa z tej listy, czy też innego, pamiętajcie, by zawsze wcześniej dowiedzieć o nim jak najwięcej. Ważne są zarówno potrzeby pieska, jak i jego charakter.

Więcej na temat niedużych ras psów oraz ich potrzebach (w tym także żywieniowych) można przeczytać na stronie https://sklepzoologic.pl.

Ocena: 4.8

Komentarze