Najlepszy szampon do włosów na bazie naturalnych składników

Naturalny szampon do włosówNiemal każdego dnia włosy narażone są na działanie szkodliwych czynników. Sprawiają one, że włosy stają się łamliwe, suche i zaczynają nadmiernie wypadać. Dlatego, aby temu zapobiec i cieszyć się gęstymi oraz lśniącymi włosami warto zadbać o odpowiednią pielęgnację. Jak wybrać najlepszy szampon do włosów?

Dlaczego Twoje włosy nadmiernie wypadają?

Wiele osób zadaje sobie pytanie dlaczego niektórzy mogą cieszyć się gęstymi włosami, a ich wypadają garściami. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele. Może okazać się również, że odpowiada za to nie jeden, a kilka czynników.

Niewłaściwa pielęgnacja

Źle dobrane kosmetyki do mycia i pielęgnacji mogą mieć negatywny wpływ na kondycję włosów. Niewskazane jest również ich nadmierne tarcie np. podczas mycia głowy i czesania. Jeśli chcesz, aby Twoje włosy były gęste i lśniące traktuj je delikatnie i zadbaj o dobór odpowiednich kosmetyków. Do mycia wybierz naturalny szampon do włosów, który ochroni je przed działaniem szkodliwych czynników z zewnątrz (https://arkazdrowia.pl/produkt/szampon-z-diosmina-i-hesperydyna/).

Niekorzystny wpływ na kondycję Twoich włosów ma również częste farbowanie - szczególnie przy użyciu farb na bazie amoniaku. Ich nadmierną kruchość, a także wypadanie powodują również częste zabiegi stylizacyjne z wykorzystaniem lokówki, prostownicy, czy suszarki.

Zaburzenia hormonalne

Hormony płciowe, a konkretnie androgeny hamują wzrost włosów. Są one produkowane zarówno w organizmie mężczyzn (w korze nadnerczy i jądrach), jak i kobiet (w korze nadnerczy i jajnikach). Nadmiar androgenów (hiperandrogenizm) jest przyczyną łysienia androgenowego. Problem ten dotyczy nawet 80% mężczyzn i 40% kobiet powyżej 50. roku życia.

Niektóre hormony, takie jak estrogeny wykazują działanie ochronne. W okresie menopauzy ich poziom spada, z kolei androgenów wzrasta. Jest to kolejny czynnik prowadzący do nadmiernego wypadania włosów.

Nie tylko zaburzenia hormonalne dotyczące hormonów płciowych mogą mieć zły wpływ na kondycję włosów. Za to, że wypadają one w większych ilościach, odpowiada również niewłaściwy poziom hormonów tarczycy. Obserwuje się go m.in. w przebiegu niedoczynności lub nadczynności tarczycy.

Choroby przewlekłe

Jeśli zaobserwowałeś, że tracisz więcej włosów niż zwykle, może świadczyć to o chorobie, np.:

 • cukrzycy,
 • chorobie wątroby,
 • zespole policystycznych jajników (PCOS),
 • chorobach przysadki mózgowej,
 • reumatoidalnym zapaleniu stawów,
 • chorobie autoimmunologicznej.

W przypadku, gdy nadmierne wypadanie włosów spowodowane jest chorobą przewlekłą ważne, jest, jak najszybsze podjęcie leczenia. Jednocześnie możesz zadbać o poprawę kondycji włosów, stosując szampon do włosów wypadających.

Niedobory żywieniowe

To, jak wygląda Twoja dieta, ma duży wpływ na kondycję włosów. Za ich nadmierne wypadanie mogą odpowiadać niedobory składników, takich jak:

 • witaminy z grupy B (B2, B3, B5, B8),
 • żelazo,
 • cynk,
 • selen,
 • nienasycone kwasy tłuszczowe omega-6 i omega-3,
 • białko.

Ich źródłem pokarmowym są m.in. pełnoziarniste produkty zbożowe, fermentowane produkty mleczne, jajka, pestki i nasiona, rośliny strączkowe, orzechy, a także tłuste ryby morskie.

Naturalny szampon do włosów - czego szukać w składzie?

Najlepszy szampon do włosów to taki, który jest dobrany do Twoich indywidualnych potrzeb. Jeśli zmagasz się z nadmiernym wypadaniem włosów, dobrym rozwiązaniem, będzie szampon na wypadające włosy. Warto, żeby był to produkt na bazie naturalnych składników, które wykazują działanie wzmacniające i nawilżające.

Diosmina i hesperydyna

Diosmina to związek, który powoduje skurcz oraz rozkurcz naczyń krwionośnych docierających do brodawki włosa. W związku z tym usprawnia przepływ krwi i pomaga w dostarczeniu większej ilości substancji odżywczych niezbędnych do wzrostu. Dlatego warto szukać diosminy na liście składników szamponu do włosów wypadających. Zwróć również uwagę, czy pojawia się na niej hesperydyna - związek, który zapobiega utracie włosów.

Witaminy z grupy B

Źródłem witamin z grupy B jest urozmaicona dieta. Jednak możesz dostarczać je również z zewnątrz, w postaci kosmetyków mających je w składzie. Szczególnie ważna dla kondycji włosów jest witamina B5, B7 oraz B12. Związki te wykazują właściwości wzmacniające, nawilżające i sprawiają, że Twoje włosy stają się grubsze i błyszczące.

Gliceryna

Gliceryna ma właściwości higroskopijne, regenerujące i natłuszczające. Dzięki temu sprawia, że Twoje włosy stają się nawilżone, miękkie i gładkie. Naturalny szampon do włosów z gliceryną będzie dobrym wyborem, jeśli masz włosy, które:

 • puszą się,
 • są nadmiernie wysuszone,
 • są łamliwe,
 • mają rozdwojone końcówki.

Kofeina

Kofeina kojarzy się raczej z filiżanką kawy. Jednak ze względu na swoje cenne właściwości znajdziesz ją również w wielu kosmetykach (np. ujędrniających peelingach i balsamach do ciała). Kofeina używana jest także do produkcji kosmetyków do włosów.

Dlaczego warto szukać kofeiny w szamponach na wypadające włosy? Zaobserwowano, że ma ona zdolność do stymulowania proliferacji keratynocytów w mieszkach włosowych. Dzięki temu hamuje ich nadmierne wypadanie.

Arginina

Arginina to aminokwas, który jest niezbędny do produkcji tlenku azotu w organizmie. Wykazano, że ma on związek z kondycją włosów, ponieważ reguluje aktywność mieszków włosowych.

Ponadto arginina uczestniczy w produkcji melaniny - barwnika, który odpowiada za kolor włosów. Dlatego warto sięgnąć po kosmetyki z argininą, jeśli Twoje włosy są cienkie i słabe, a także gdy chcesz zadbać o ich piękny kolor.

Oleje roślinne

Cennym składnikiem naturalnych szamponów do włosów są oleje roślinne. Każdy z nich wykazuje nieco inne właściwości. Dlatego warto zwrócić uwagę, który z nich spełnia Twoje potrzeby.

 • Olej jojoba - pozyskuje się go z rośliny nazywanej simondsją kalifornijską (znaną jako jojoba). Jej nasiona składają się w 60% z wosku, którego cenne właściwości wykorzystywane są przy produkcji kosmetyków. Olej z jojoba dostarcza witamin z grupy B, witaminy E o silnych właściwościach antyoksydacyjnych oraz licznych składników mineralnych (m.in. cynku, miedzi, selenu, chromu). Sprawia, że włosy stają się miękkie i błyszczące.
 • Olej arganowy - nie bez powodu nazywany jest "płynnym złotem Maroka". Jest to jeden z najdroższych olejów stosowanych w kosmetykach. Stanowi źródło wielu związków, które mają korzystny wpływ na stan włosów. Zawiera, m.in. wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-6 i omega-3 oraz przeciwutleniacze (np. witaminę E). Dzięki temu sprawia, że włosy są odpowiednio nawilżone, mocne i lśniące.

Najlepszy szampon do włosów to taki, który został stworzony na bazie naturalnych składników. Zapewniają one kompleksową pielęgnację włosów, a także chronią je przed działaniem szkodliwych czynników.

Komentarze