Narzekanie - skąd się bierze, czy może szkodzić? Jak walczyć z narzekaniem?

NarzekanieMarudzenie, jako okazywanie niezadowolenia z życia, to objaw negatywnych emocji. Narzekamy, gdy jest nam źle, gdy coś nam nie wychodzi, gdy czegoś nie możemy lub nie umiemy zdobyć. Narzekanie jest oznaką bierności, poddania się, zaprzestania wysiłku, aby zmienić coś na lepsze. Jak narzekanie wpływa na nasze życie? Czy marudzenie i brak zadowolenia mogą mieć negatywne konsekwencje? Jak walczyć z narzekaniem?

Czym jest narzekanie? Dlaczego może nam szkodzić?

Narzekanie to okazywanie niezadowolenia: tak najprościej można wyjaśnić to pojęcie. To krytykowanie obecnej sytuacji, znajdowanie jedynie negatywnych stron oraz poszukiwanie pesymistycznych wizji. Narzekanie to cecha wielu z nas. Czasami każdy potrzebuje się wyżalić, ponarzekać. Pamiętajmy jednak, aby nie robić tego zbyt często. Dlaczego? Narzekając tak naprawdę robimy sobie krzywdę, ponieważ:

  • koncentrujemy się na negatywach;
  • przyjmujemy postawę bierną, nie próbujemy niczego zmienić na lepsze;
  • możemy uruchomić mechanizm samospełniającego się proroctwa, np. gdy narzekamy, że na pewno zwolnią nas z pracy, tracimy motywację do niej i rzeczywiście możemy otrzymać wypowiedzenie;
  • zaczynamy żyć w świecie negatywnych myśli, przekonań i wyobrażeń, spada nasza samoocena i pewność siebie;
  • narzekanie może negatywnie wpływać na nasze życie zawodowe i prywatne - utrudnia nawiązywanie relacji;
  • sprawia, że przyciągamy do siebie pesymistów, ludzi niepewnych siebie, z tendencją do nastrojów depresyjnych;
  • narzekanie odbija się też negatywnie na istniejących relacjach - jak? O tym poniżej.

Maruda w społeczeństwie - dlaczego nie lubimy ludzi, którzy narzekają?

Choć zdecydowana większość naszego społeczeństwa od czasu do czasu na coś lub kogoś narzeka, to ogólnie rzec biorąc: nie lubimy ludzi, którzy narzekają. Są oni postrzegani jako nudni, niesympatyczni, aroganccy i egoistyczni. Nie lubimy słuchać narzekania, ponieważ wpędza nas to w negatywne myśli, powoduje odczuwanie smutku, złości, lęku. Osoba, która stale na coś narzeka staje się dla nas mało wiarygodna, czy można bowiem skupiać się cały czas tylko na negatywnych kwestiach?

Patologiczne narzekanie, czyli o byciu malkontentem

Takie stałe narzekanie na wszystkich i na wszystko nazywa się malkontenctwem. To cecha wrodzona, która być nabyta. Malkontenci to osoby mało pewne siebie, zakompleksione, nieśmiałe, o lękowych cechach osobowości. Mogły być wychowywane przez nadmiernie opiekuńczych rodziców lub być zaniedbywanie emocjonalnie w dzieciństwie. Malkontent narzeka na wszystkich i wszystko, doprowadzając tym samym otoczenie do granicy cierpliwości. Osoby takie (poprzez stałe marudzenie) są zrzędliwe, zgorzkniałe, nie potrafią cieszyć się życiem, czas poświęcają na "czarnowidzenie" oraz snucie nieprzyjemnych, pesymistycznych wizji. Na siłę wyszukują wszędzie problemy, nie potrafią cieszyć się z sukcesów i bardzo przeżywają każdą porażkę.

Narzekanie, marudzenie

Jak walczyć z narzekaniem?

Czy można walczyć z narzekaniem, zarówno tym chwilowym, jak i patologicznym? Oczywiście, poniżej kilka praktycznych porad dla każdego, kto ma dość narzekania i chce na nowo cieszyć się życiem.

1. Zamień "muszę" na "mogę"
Ćwiczenie numer 1 to zamiana w Twoim słowniku słowa "muszę" na słowo "mogę". Wiele rzeczy musisz zrobić, ponieważ jest to Twój obowiązek. Spróbuj jednak zmienić myślenie, dla przykładu:

  • Zamiast myśleć: muszę znowu wstać w nocy, bo moje małe dziecko płacze, pomyśl, jakie to piękne, że Twoja obecność i pomoc może sprawić, że twoje dziecko przestanie płakać i poczuje się bezpieczne.
  • Zamiast myśleć, że musisz iść do pracy pomyśl, że tego dnia możesz zrobić coś ciekawego, rozwijającego i przyczynić się do tego, że komuś będzie w życiu lepiej dzięki temu, co robisz zawodowo.
  • Zamiast myśleć, że musisz schudnąć, pomyśl, że zmianą nawyków żywieniowych i sposobu spędzania wolnego czasu możesz sprawić, że poczujesz się lepiej i zaczniesz lepiej wyglądać.

2. Praktykuj wdzięczność za to, co masz
Kolejna porada dotyczy bycia wdzięcznym za to, co mamy, co posiadamy, kto obok nas jest. Czasami mamy wielkie plany i marzenia, ambicje, chcemy być lepsi niż jesteśmy, mieć więcej… tak naprawdę jednak nie jest pewne, czy spełnienie marzeń da nam szczęście. Warto oczywiście mieć marzenia i je realizować, ale powinniśmy przede wszystkim skupić się na chwili obecnej i być wdzięcznym za to, co mamy. Bardzo często narzekamy, gdy nie możemy mieć tego, co chcemy. Jeśli przyjdzie nam na to ochota, zastanówmy się, co mamy zamiast tego, np. gdy nie masz dużego domu z ogrodem, pomyśl, że masz piękne, przytulne mieszkanie, w którym Twoja rodzina na razie jest bardzo szczęśliwa. Realizuj swoje marzenia o domu, ale pamiętaj, że póki co masz gdzie mieszkać i gdzie spędzać czas z najbliższymi.

3. Zamień "źle" na "będzie lepiej"
Narzekamy, bo jest nam źle, jesteśmy tu i teraz i jest nam tak źle, że nie widzimy szansy na poprawę obecnej sytuacji. W takim razie wybiegnij w przyszłość i pomyśl sobie, że… będzie lepiej. Jeśli jesteś świeżo po rozwodzie i nie widzisz dobrych stron tej sytuacji pomyśl, że za jakiś czas… będzie lepiej. Emocje opadną, zobaczysz plusy bycia osobą samotną i zaczniesz inwestować w siebie, w swój wygląd, hobby.

4. Za każdym razem wyszukuj nowych rozwiązań
Maruda zawsze widzi tylko jedno rozwiązanie: jego brak. Na przekór temu zawsze staraj się wyszukać jakiegoś wyjścia z patowej sytuacji. Jedziesz na ważne spotkanie i łapiesz gumę? Zadzwoń po taksówkę, za drobną opłatą odholuj samochód i dotrzyj na spotkanie z małym spóźnieniem. Masz randkę i czujesz, że łapie Cię przeziębienie? Postaw na długą, romantyczną rozmowę przez telefon z ukochaną osobą, może przywiezie Ci kolację na wynos i spędzicie miły wieczór?

I jak: zdarza Ci się czasami narzekać? Na pewno. Narzekamy, bo widzimy tylko tę złą stronę. To tak, jakbyśmy patrzyli na coś przez lunetę: widzimy wąski zarys, wycinek całości. Wystarczy jednak odsunąć ją od oka, by otrzymać pełny obraz, spojrzeć na wszystko z szerszej perspektywy. Walcz ze swoją tendencją do marudzenia, staraj się dostrzegać pozytywy w każdej sytuacji i zarażaj innych swoim optymizmem!

Komentarze