Nerwica lękowa - przyczyny, objawy, leczenie

Nerwica lękowaCoraz częściej słyszy się teraz o zaburzeniach nerwicowych, w tym o nerwicy: najpowszechniejszym zaburzeniu tego rodzaju. Statystyki podają, że nerwicę diagnozuje się u jednej na 50 osób, a niezdiagnozowana występuje nawet u jednej na 10 osób! Dlaczego tak się dzieje? Skąd biorą się te zaburzenia? Co jest przyczyną nerwic, jak wpływają one na nasze życie i jak sobie z nimi poradzić?

Czym jest nerwica lękowa?

Nerwica lękowa jest najpopularniejszym i najpowszechniej występującym zaburzeniem lękowym. Często jest z nimi utożsamiana ale nie są to pojęcia, znaczące to samo. Nerwica jest jedynie jednym z rodzajów tego zaburzenia, cechującym się występowaniem poczucia lęku, który nie ma konkretnego odnośnika: nie bimy się wiec niczego konkretnego. To odróżnia nerwice od fobii, kiedy to lęk ma dokładnie skonkretyzowany przedmiot, na przykład czujemy lęk przed pająkami czy wysokością.

W przypadku nerwic lękowych mamy do czynienia ze swoistym błędnym kołem: lęk napędza objawy somatyczne, czyli związane z ciałem, a ich występowanie potęguje lęk. Chory ma poczucie, że oznaki są absurdalne i to cecha, która wyraźnie odróżnia nerwicę od psychozy, kiedy to chory nie zdaje sobie sprawy z irracjonalności swoich przeżyć.

Zwykły lęk czy już nerwica?

Jak odróżnić zwykły lęk od nerwicy? Gdzie jest granica, która odróżnia normę od patologii? Lęk - w rozumieniu psychologicznym - jest zawsze irracjonalny w przeciwieństwie do strachu, który zawsze ma realny przedmiot, który go wywołuje, na przykład groźny pies lub złodziej. Lęk pojawia się również w sytuacji kontaktu z bodźcem ale nie istnieje sytuacja realnego niebezpieczeństwa, na przykład lęk przed pająkami czy wodą. Jeśli znika wraz z wyeliminowaniem bodźca, który go wywołuje, nie dezorganizuje naszego życia i nie wpływa negatywnie na nasze funkcjonowanie: lęk nie jest objawem patologicznym. Jeśli jednak czujemy lęk w wielu sytuacjach i wpływa to niekorzystnie na nasze życie w wielu sferach, w tym na życie rodzinne oraz zawodowe: możemy mówić o zaburzeniach nerwicowych, w tym o nerwicy lękowej.

Przyczyny nerwicy lękowej

Genezy nerwicy lekowej opatrywać można w czynnikach zarówno biologicznych, jak i psychologicznych czy środowiskowych. Przyczynami natury biologicznej są zaburzenia w przepływie neuroprzekaźników: serotoniny oraz noradrenaliny. Wpływa to na generowanie się lęku. Przyczyny psychologiczne obejmują czynniki temperamentalne, w tym poziom neurotyzmu, podatność na stres, umiejętność radzenia sobie z nim oraz zdolność do przystosowywania się do nowych sytuacji. Z kolei czynniki środowiskowe to atmosfera w domu, pracy, atmosfera domu rodzinnego, aktualna sytuacja osobista i wiele innych. Statycznie łatwiej zachorować na nerwice osobom, które żyją w ciągłym stresie, są samotne lub rozwiedzione. Warto więc – w profilaktyce zaburzeń nerwicowych – dbać o higienę życia psychicznego: wysypiać się, odpowiednio się odżywiać, relaksować się, przebywać z ludźmi oraz starać się unikać zbędnego stresu. Nerwica może powstać również jako reakcja na traumę, na przykład silny konflikt z kimś bliskim, śmierć członka rodziny lub zdiagnozowanie u nas czy bliskiej osoby poważnej choroby, na przykład nowotworu.

Jak objawiają się zaburzenia nerwicowe?

Osiowym objawem zaburzeń nerwicowych jest lęk. W przypadku nerwicy lękowej występuje on prawie stale, bez względu na to, czy istnieje realny kontakt z bodźcem lub bodźcami go wywołującymi. Lęk ma więc charakter utrwalony i do końca nie określony. Pojawiają się także ciągły niepokój, irytacja, roztargnienie. Zdarzają się ataki paniki, chorzy mają tendencję do zachowań agresywnych oraz impulsywnych, żyją bowiem w ciągłym napięciu.

Nie zapominajmy również o szeregu objawów somatycznych, czyli związanych z ciałem. W przypadku nerwic mamy do czynienia z kołataniem serca, drżeniem rąk, zawroty głowy, nadmierne pocenie się rąk i całego ciała, suchość w ustach orz płytki, często świszczący oddech. Mogą pojawić się także objawy ze strony układu pokarmowego: ból brzucha, nudności, wymioty, biegunki lub zaparcia. Kobiety często uskarżają się na nieregularne miesiączki. Pojawiają się także problemy ze snem, zaburzenia łaknienia, trudności ze skoncentrowaniem uwagi.

Jak widać, nerwica i jej objawy, zarówno osiowe jak i dodatkowe wpływają negatywnie na całe nasze życie. Dezorganizują nam życia rodzinne, zawodowe, wpływają na kontakty społeczne, w tym funkcjonowanie w związku.

Leczenie nerwic

Jak leczy się nerwice? Najlepsze rezultaty daje połączenie kilku terapii, a mianowicie terapii farmakologicznej oraz psychologicznej. Chory powinien przyjmować odpowiednie leki, przepisane przez lekarza psychiatrę oraz regularnie uczęszczać na psychoterapię. Podjęcie tak kompleksowej terapii pozwoli nam skutecznie wyleczyć nerwicę i przywrócić równowagę fizyczną oraz psychiczną. W wielu wypadkach jednak - w tym w łagodniejszych odmianach nerwic - wystarczająca jest terapia z psychologiem. Na spotkaniach ze specjalistą chory pracuje nad swoim lękiem: uczy się z nim walczyć oraz nie poddawać się negatywnym myślom. Na terapii omawiane są sytuacje, które wywołują lęk oraz opracowywane sposoby radzenia sobie w nich.

Komentarze