Nerwica serca - przyczyny, objawy, metody leczenia, test

Nerwica sercaNerwica serca jest jedną z postaci nerwic, na którą narażone są zwłaszcza osoby nerwowe, drażliwe oraz żyjące w chronicznym stresie. To zaburzenie lękowe, diagnozowane u osób wrażliwych na warunki stresowe. Objawia się dolegliwościami podobnymi do zawału serca, przez co może dawać mylne skojarzenia z tą chorobą.

Czym jest nerwica serca?

Nerwica serca, choć objawami przypomina problemy z sercem, tak naprawdę jest zaburzeniem lękowym, obejmującym odczuwanie lęku pod postacią szeregu objawów, pochodzących z naszego ciała. Zwykle dotyczy osób dorosłych od 20 do około 40 roku życia ale i obejmuje osoby starsze, zwłaszcza prowadzące intensywny tryb życia. Nerwica serca może również dotykać osoby młode, w tym nastolatków. U nich spowodowana jest szeregiem lęków, w tym niepokojem o karierę szkolną i zawodową oraz powodzeniem wśród rówieśników.

Przyczyny nerwicy serca

Wśród przyczyn nerwicy serca wymienia się życie w przewlekłym stresie, przeciążenie pracą i innymi obowiązkami. Do nerwicy serca najczęściej dochodzi u osób, których mięsień sercowy jest wrażliwy na wyżej wymienione bodźce oraz nie radzi sobie z nadmiarem stresu. W wielu przypadkach jest to spowodowane brakiem sposobów na relaks, w które warto się wyposażyć. Należą do nich między innymi relaksacja, aktywność fizyczna oraz odpowiednia ilość snu. Gdy nasz tryb życia nie jest zdrowy, jesteśmy o wiele bardziej podatni na różnego rodzaju zaburzenia, w tym właśnie zaburzenia psychiczne: lękowe. Co więcej, nerwica serca może być spowodowana także urazem psychicznym, na przykład tragiczną śmiercią ukochanej osoby lub bycia uczestnikiem katastrofy. Takie wydarzenia mogą u nas wywołać wstrząs emocjonalny, co może być bezpośrednią przyczyną nerwicy.

Objawy nerwicy serca

Nerwica serca obejmuje szereg objawów, związanych z funkcjonowaniem układu krążenia oraz układu nerwowego. Pojawić się może kołatanie serca, ból w okolicy serca, duszności i trudności z oddychaniem. Objawy mogą mylnie kierować w stronę zawału serca, gdyż są do niego bardzo podobne. Zwykle jednak pojawiają się w chwili nasilonego stresu i następnie przemijają. Zwykle jednak choremu towarzyszy uczucie wszechogarniającego lęku, silnego niepokoju, może wydawać mu się, że dzieje się coś złego, a nawet, że umiera. Objawy nerwicy serca mogą przerodzić się w atak paniki ale są to przypadki dość rzadkie. Zwykle bowiem objawy nakłaniają chorego do wizyty u specjalisty, gdzie schorzenie zostaje szybko rozpoznane.

"To jeszcze nie był zawał" - historia Artura, lat 45

"Przejąłem zakład kamieniarski po ojcu w wieku niespełna 30 lat. Tata przeszedł na zasłużoną emeryturę jako strażak już wcześniej, a bóle kręgosłupa zmusiły go również do oddania mi interesu znacznie wcześniej niż zamierzał. Pracowałem wytrwale, nie chciałem zawieźć ani jego, ani mamy, ani mojej żony… Mimo iż miałem pracowników, praktycznie wszystko robiłem sam, spędzałem całe dnie w warsztacie, dzieci same przychodziły do mnie, żądne spędzania czasu z ojcem… Po pewnym czasie zacząłem miewać dziwne bóle w klatce piersiowej, kłucie w okolicy serca… Żona wysłała mnie na EKG, zrobiłem również echo serca, wyniki wręcz wzorcowe… Ten dzień pamiętam jak dziś. Wychodziłem już z zakładu, myślałem o dużym zleceniu, gdy poczułem ból w okolicy serca, który dosłownie powalił mnie na kolana. Tomek, mój pracownik myślał, że mam zawał, zaalarmował moją żonę, wezwano karetkę… W szpitalu okazało się, że to nie był ani zawał ani udar. Za to poproszona do mnie pani psychiatra orzekła nerwicę serca. Sam sobie na nią zapracowałem…”.

Czy to nerwica serca? Test

Objawy wydają Ci się znajome, nadal nie masz pewności, czy nie cierpisz na nerwicę serca? Odpowiedz na pytania, aby się przekonać.

  1. Odczuwam bóle za mostkiem i w klace piersiowej, to uporczywe kłucie, zwłaszcza, gdy się zdenerwuję.
  2. Gdy się stresuję, trudno mi oddychać, miewam ataki duszności.
  3. Nigdy nie miałam/em problemów z sercem, udowodnionych kardiologicznie.
  4. Badania serca (EKG, echo serca) zwykle nie wykazują nieprawidłowości lub nie było wskazań, by mnie na nie skierować.
  5. Gdy się stresuję, ogarnia mnie silny lęk, mam przeczucie, że stanie się coś złego.

Gdy choć na da pytania Twoja odpowiedź brzmi "tak", objawy są bliskie symptomom nerwicy serca. Aby jednak upewnić się, że właśnie na to schorzenie cierpisz, skonsultuj się z psychologiem czy psychiatrą i powiedz mu o swoich przypuszczeniach. Jednocześnie wybierz się do lekarza pierwszego kontaktu i poproś o skierowanie na badania kardiologiczne.

Leczenie nerwicy serca

Nerwica serca, jak każda inna postać nerwicy, podlega specjalistycznemu leczeniu. Podstawą jego jest konsultacja psychologiczna lub psychiatryczna. Na spotkaniach ustalony zostanie plan zmiany dotychczasowego stylu życia na jak najbardziej zdrowy dla serca. Ponadto, chory zostanie wyposażony w cenną wiedzę na temat metod radzenia sobie ze stresem. Bardzo pomocna w chwilach stresowych okazuje się relaksacja, medytacja, wizualizacja oraz techniki oddechowe. Warto docenić również rolę snu oraz aktywności fizycznej w zwalczaniu nadmiernego stresu, który nasila objawy choroby. W niektórych przypadkach wdrażane jest leczenie farmakologiczne. Zwykle są to łagodne leki uspokajające oraz przeciwdepresyjne.

Styl życia zdrowy dla serca

W leczeniu ale i w profilaktyce nerwicy serca bardzo ważne jest prowadzenie stylu życia, który jest zdrowy dla naszego serca. Do jakich zaleceń warto się stosować?

  • Istotna jest zdrowa dieta, czyli taka, która wyłącza potrawy tłuste, smażone, fast foody, słodycze oraz niezdrowe tłuszcze. Najlepiej wzbogacić ją za to o produkty pełnoziarniste, sezonowe owoce i warzywa, nabiał oraz zdrowe tłuszcze. Posiłki należy spożywać regularnie o stałych porach, nie należy się przejadać.
  • Należy zrezygnować z używek, w tym alkoholu, kawy i mocnej herbaty. Zaleca się rozważenie rzucenia palenia, gdyż zwykle sięgamy po papieros w chwili nadmiernego stresu, który nie rozładowuje napięcia, gdyż nikotyna przez wielu uważana za środek redukujący stres, tak naprawdę przyspiesza tętno oraz zwiększa ciśnienie krwi, wiec raczej nie służy relaksowi.
  • Zaleca się spanie około 7-8 godzin na dobę w celu zapewnienia organizmowi odpowiedniej ilości nocnego wypoczynku. Najefektywniejszy jest sen na początku nocy, tj. od godziny 22.00 do 0.00-1.00. Warto więc kłaść się wcześniej i wcześniej wstawać.
  • Warto poświecić wolny czas na spokojną aktywność fizyczną, dostarczającą naszemu organizmowi nie tylko dawki ruchu ale i endorfin, czyli hormonów szczęścia, jakie wyzwalają się w czasie uprawiania sportu. Doskonałym wyborem będzie pływanie, taniec, jazda konna (plus za kontakt ze zwierzętami, dodatkowo odstresowuje!), dla zapracowanych idealnym rozwiązaniem będzie spacer, jazda na rowerze, rolkach czy zumba.
  • Tryb zdrowy dla serca obejmować powinien dołożenie wszelkich starań dla zminimalizowania stresu w naszym życiu. Oczywiście nie jest to możliwe w każdym wypadku ale należy postarać się wyeliminować ten stres, który jest zbędny. Warto wdrożyć także techniki radzenia sobie ze stresem, w tym medytację oraz techniki relaksacyjne.

Autor: Monika Muzolf, psycholog

Komentarze