Niania? Zatrudnij ją leganie - sprawdź, jak to zrobić!

NianiaPo urlopie rodzicielskim zamierzasz wrócić do pracy, korzystając przy tym z pomocy niani, która zajmie się twoim dzieckiem? W takim razie dowiedz się, jak ją zatrudnić legalnie.

Do opieki nad dzieckiem zgłaszają się zarówno studentki, jak i emerytki. Większość pań zainteresowanych wykonywaniem pracy w charakterze opiekunki posiada doświadczenie, niektóre - poza czuwaniem nad bezpieczeństwem dziecka - oferują również pomoc w drobnych pracach domowych. Problem jednak w tym, że przez wiele lat kobiety pracujące w charakterze niani nie mogły liczyć na umowę i wiążące się z nią przywileje - pracowały na czarno. Dziś sytuacja wygląda inaczej, bo strony mogą podpisać umowę uaktywniającą, która się im po prostu opłaca. Co musisz o niej wiedzieć?

Dlaczego warto zdecydować się na umowę uaktywniającą?

Jako rodzic z pewnością chcesz oddać dziecko pod opiekę jedynie zaufanej osobie. Gdy jednak żadna z babć, cioć czy inny członek rodziny nie może zająć się maluszkiem, pozostaje poszukać niani. Zawarcie umowy uaktywniającej jest korzystne zarówno z twojego - jako rodzica - punktu widzenia, jak i niani, bo każda ze stron wie, czego może oczekiwać od drugiej.

Umowa uaktywniająca jest o tyle ciekawą alternatywą dla innych umów, że w jej przypadku składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne są finansowane z budżetu państwa (składka na ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolna). W praktyce zatem takie rozwiązanie jest korzystne finansowo dla stron, które ją podpiszą.

Aby wymienione składki faktycznie były opłacane przez ZUS, rodzice dziecka, nad którego bezpieczeństwem będzie czuwać niania, muszą:

 • pracować na podstawie umowy o pracy,
 • świadczyć umowę na podstawie umowy cywilnoprawnej (np. umowy zlecenia),
 • prowadzić pozarolnicza działalność gospodarczą,
 • prowadzić działalność rolniczą.

Jeżeli chodzi o finansowanie składek przez ZUS, to dotyczy to wyłącznie wynagrodzenia, które nie jest wyższe niż płaca minimalna (w 2016 r. pensja minimalna wynosi 1 850 zł brutto, od 1 stycznia 2017 r. będzie wynosić 2 000 zł brutto).

Kiedy można podpisać umowę uaktywniającą?

Musisz wiedzieć, że umowa uaktywniająca może być podpisana jedynie w niektórych sytuacjach. Mowa tu o zatrudnieniu niani do dziecka, które ma od 20 tygodni do 3 lat. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy rodzice nie mają możliwości zapewnienia dziecku opieki przedszkolnej. Wówczas umowa może zostać zawarta do ukończenia przez dziecko 4 lat - radzi specjalista portalu praca-gliwice.info.

Jakie informacje muszą znaleźć się w umowie uaktywniającej?

Aby umowa uaktywniająca była ważna, konieczne jest uwzględnienie w niej szeregu informacji. Zgodnie z przepisami powinna ona określać:

 • strony umowy,
 • cel i przedmiot umowy,
 • czas i miejsce sprawowania opieki nad dzieckiem,
 • liczbę dzieci, nad którymi opiekę niania będzie sprawować,
 • obowiązki niani,
 • wysokość wynagrodzenia, jaka będzie przysługiwać niani za wykonaną pracę wraz z określeniem terminu wypłaty,
 • czas, na jaki umowa została zawarta,
 • informacje o tym, jak i kiedy poszczególne warunki umowy mogą zostać zmienione i w jakich okolicznościach umowa może zostać rozwiązana.

Co istotne, umowa uaktywniająca musi być podpisana z osobą pełnoletnią. Dopuszcza się możliwość, aby rodzice zawarli taką umowę z dziadkami dziecka, ale nie jest dozwolone, aby jeden rodzic zawarła taką umowę z drugim.

Szukasz niani? Może warto dać ogłoszenie na jednym z poczytnych lokalnych portali ogłoszeniowych?Wiosna? Czas na metamorfozę Twojego mieszkania!

Firana do mieszkaniaWiosna nierozerwalnie kojarzy się z jasnymi, żywymi barwami, z kwiatChemia basenowa - jak utrzymać basen w czystości?

Basen ogrodowyBasen ogrodowy zapewni Tobie i Twojej rodzinie mnóstwo radości. Jego utrzymMasz problem z trądzikiem? Podpowiadamy jak pokonać tę dolegliwość!

TrądzikTrądzik to nie tylko problem okresu dorastania. Coraz częściej ta chorob