Niedoczynność tarczycy a dieta - czego unikać?

Niedoczynność tarczycyNiedoczynność tarczycy to szereg objawów, związany ze zbyt małą ilością hormonów produkowanych przez tarczycę. Leczenie farmakologiczne powinno być wspierane dietą. Sprawdź czego unikać w diecie przy niedoczynności tarczycy.

Niedoczynność tarczycy może być spowodowana przez Hashimoto, czyli autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, przez znaczne niedobory jodu lub wystąpić po operacji wycięcia gruczołu. Bez względu na typ pochodzenia może przybrać jedną z dwóch form - subkliniczną czyli utajoną, bądź kliniczną zwaną inaczej pełnoobjawową. W tej pierwszej formie możesz nie zaobserwować typowych dla niedoczynności objawów, ale możesz mieć gorszy nastrój, stany depresyjne czy podwyższony cholesterol. W postaci klinicznej występuje szereg objawów, między innymi takich jak brak apetytu, nieustanne zmęczenie, sucha skóra, wypadanie włosów, ciągłe uczucie zimna czy zaburzenia ze strony innych narządów w organizmie.

Niedoczynność tarczycy a metabolizm

Osoby borykające się z niedoczynnością tarczycy mają problemy z metabolizmem i przemianą materii. Choroba ta powoduje, że w organizmie wszystkie procesy ulegają spowolnieniu. Nieleczona niedoczynność tarczycy spowalnia twój metabolizm o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent, przez co możesz gwałtownie przytyć mimo tego, że niczego nie zmieniałaś w swojej diecie. Możesz zaobserwować także zatrzymywanie wody w organizmie.

„Dodatkowo objawy takie jak ciągłe zmęczenie czy osłabienie skutecznie zniechęcają Cię do aktywności fizycznej, przez co organizm nie ma możliwości tak szybkiego spalania kalorii i magazynuje je, a ty tyjesz” - dodaje Mariusz Michalski, redaktor w serwisie poprostuzdrowo.pl.

Niedoczynność tarczycy a dieta

Podstawową metodą leczenia tej choroby jest farmakoterapia. Nie należy jednak umniejszać znaczenia diety w niedoczynności tarczycy. Odpowiednio dobrana może wpłynąć na znaczne złagodzenie objawów klinicznych, a przez to ułatwić ci powrót do formy. Dzięki diecie masz możliwość dostarczenia organizmowi wszelkich mikroelementów, co korzystnie wpłynie również na pracę samego gruczołu.

Jak w przypadku każdej diety leczniczej, także i w tej powinnaś zapoznać się z produktami wskazanymi, dozwolonymi w ograniczonych ilościach, oraz takimi których bezwzględnie należy unikać.

W niedoczynności tarczycy bardzo ważne jest aby zapewnić organizmowi odpowiednią ilość jodu, należy jednak pamiętać, że w przypadku choroby Hashimoto ważne jest to, że zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska ilość tego pierwiastka w organizmie może wpływać na przebieg choroby. Duże ilości jodu zawierają zwłaszcza ryby morskie takie jak łosoś, śledź, makrela a także jodowana sól kuchenna.

Należy zadbać także o odpowiednią ilość białka oraz węglowodanów złożonych, które korzystnie wpłyną na przemianę materii. Możesz więc jeść drób, chude mięsa takie jak cielęcina, wołowina, królik oraz jaja.

Produkty niewskazane - czyli czego unikać?

Jeśli chorujesz na niedoczynność tarczycy i masz problemy z nadwagą w twojej diecie powinny być znacznie ograniczone lub całkowicie z niej zniknąć takie produkty jak:

  • białe pieczywo, makarony, biały ryż - produkty te zawierają węglowodany proste, które szybko podnoszą poziom glukozy we krwi, ale i szybko on spada, przez co częściej odczuwasz głód i zjadasz więcej
  • wysoko przetworzona żywność oraz fast foody - nie dość, że są niezdrowe to przy spowolnionym metabolizmie są zabójcze dla sylwetki
  • soja
  • gorczyca
  • warzywa krzyżowe, takie jak kapusta, brokuły, kalafior czy brukselka - zawierają goitrogeny, które zaburzają wchłanianie jodu oraz są wolotwórcze (goitrogeny częściowo znikają podczas gotowania, zatem takie warzywa możesz spokojnie jeść raz w tygodniu bez szkody dla twojej tarczycy)
  • orzechy ziemne i piniowe

W ostatnich latach przy niedoczynności tarczycy modne stało się również wykluczanie glutenu i laktozy, ale o ile nie masz celiakii, nietolerancji glutenu czy nietolerancji laktozy to samodzielne wykluczanie tych składników z diety może przynieść więcej szkody dla organizmu niż pożytku.

Niedoczynność tarczycy to choroba, która nieleczona może znacznie utrudnić ci życie oraz wpływać negatywnie na twój metabolizm i wagę. Stosując jednak farmakoterapię oraz odpowiednią dietę możesz znacznie podwyższyć swój komfort życia, a nawet schudnąć. Unikaj częstego spożywania warzyw krzyżowych, soi czy fast foodów. Pamiętaj, że jak we wszystkim najważniejszy jest umiar i jeśli uwielbiasz na przykład brokuły to nie musisz z nich rezygnować całkowicie, a jedynie ograniczyć spożywanie do jednego razu w tygodniu.

Komentarze