Nierówny koloryt skóry. Skąd się bierze i jak sobie z nim poradzić

Nierówny koloryt skóryHiperpigmentacja, czyli zwiększona produkcja melaniny, to proces, który odpowiada za pojawianie się na skórze nieestetycznych plam i kolorystycznych nierówności. Dlaczego do niego dochodzi i jak sobie z nim poradzić?
Nierówny koloryt skóry. Przyczyny

Co wywołuje nadprodukcję melaniny?

Hormony

Hormony oddziałują na cały nasz organizm, w tym również na kondycję i wygląd skóry. Zmagając się z problemami związanymi z ich gospodarką, wielu z nas zauważa pojawianie się na ciele ciemnych plam i innych nierówności barwnikowych.

Najczęstszą przyczyną powstawania przebarwień są zaburzenia poziomów estrogenu i progesteronu, czyli żeńskich hormonów płciowych. Z tego powodu hormonalne nierówności w kolorycie skóry dotyczą głównie kobiet, a w szczególności pań ciężarnych lub przechodzących menopauzę.

Promieniowanie UV

Plamy w postaci przebarwień posłonecznych są uciążliwą konsekwencją regularnego narażania skóry na intensywne promieniowanie UV. Częste kąpiele słoneczne oraz nieodpowiedzialne korzystanie z solarium powodują nadmierną produkcję melaniny, co zazwyczaj kończy się postępującymi nierównościami w kolorycie naszej skóry.

Zanieczyszczenie środowiska

Zanieczyszczenie środowiska ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego naszego organizmu, w tym również skóry. Znajdujące się w powietrzu niebezpieczne cząsteczki, gazy spalinowe i pyły przemysłowe codziennie przenikają w jej głąb i w ten sposób stają się przyczyną powstawania niepożądanych przebarwień.

Jak poradzić sobie z problemem nierównego kolorytu skóry?

W przypadku, gdy na naszej skórze zaczynają pojawiać się ciemne przebarwienia, zawsze należy zasięgnąć porady lekarza dermatologa, który oceni, jak je potraktować. Dodatkowo możemy również podjąć samodzielną próbę walki ze szpecącymi plamami. Jak to zrobić?

Olejki roślinne

Chcąc poprawić koloryt skóry, postawmy na olejki, których receptury oparte są na witaminach i wyciągach z roślin. Tego typu produkty nie tylko doskonale nawilżają nasze ciało, ale również znacząco ujednolicają jego barwę, sprawiając, że w końcu czujemy się naprawdę piękni, zadbani i pewni siebie. Pamiętajmy, że regularne stosowanie olejków istotnie wspomaga walkę z przebarwieniami i nieestetycznymi plamami.

Jaki olejek będzie dla nas najlepszy? Choć rynek kosmetyczno-farmaceutyczny jest pełen tego rodzaju preparatów, to Bio-Oil należy do tych wybieranych najchętniej. Jego skuteczność wynika ze specjalnie wyselekcjonowanych składników, które wnikając w głąb skóry powoli, ale intensywnie poprawiają jej kondycję.

Kremy z filtrem

Choć Bio-Oil i inne tego typu produkty wspomagają ujednolicanie kolorytu skóry, to zawsze należy pamiętać, że nie zawierają one w sobie filtrów przeciwsłonecznych, które mają w tym procesie ogromne znaczenie. Z tego powodu, po zastosowaniu olejku i jego całkowitym wchłonięciu w skórę, należy zaaplikować na nią warstwę kremu przeciwsłonecznego o filtrze SPF 30 lub wyższym. Taki zwyczaj pozwoli nam uchronić się przed powstawaniem nowych plam i przebarwień.

Komentarze