Nieswoiste zapalenie jelit - dieta dla dziecka

Nieswoiste zapalenie jelitZapalenie jelit może dotyczyć całego układu pokarmowego. Najczęściej choroba atakuje jelito cienkie oraz jelito grube, choć zdarzają się przypadki owrzodzeń ust i odbytu. Nieswoiste zapalenie jelit może występować zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.

Nieswoiste zapalenie jelit u dzieci - zalecenia żywieniowe

W przypadku dziecka, które choruje na nieswoiste zapalenie jelit, bardzo ważnym elementem jest przestrzeganie diety, w tym unikanie produktów, które mogłyby podrażnić owrzodzony przewód pokarmowy. W codziennym menu powinny się znaleźć produkty, które zawierają dużo białek i są wysokoenergetyczne. Dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie u dziecka diety ubogoresztkowej. Ten rodzaj diety polega na dostarczania organizmowi jak najmniejszej ilości błonnika, który drażni błonę śluzową jelit. Artykuły spożywcze, które może jeść dziecko, powinny zawierać małą ilość tłuszczu (np. chude mięso, w tym kurczak i indyk, oraz ryby - dorsze, sandacze, pstrągi). W trakcie stosowania diety można jeść tylko pszenne pieczywo oraz kaszę mannę. Warto uważać na mleko, ponieważ większość pacjentów ma zmniejszoną tolerancję żywieniową na produkty mleczne. Do picia można podawać dziecku jedynie wodę lub słabą herbatę. Posiłki powinny być podawane dziecku regularnie, kilka (5 - 6) razy na dobę.

Nieswoiste zapalenie jelit u dzieci - objawy

Do głównych objawów nieswoistego zapalenia jelit u dziecka należą:

  • biegunka,
  • ból brzucha,
  • krew w stolcu,
  • utrata masy ciała,
  • zahamowanie wzrostu.

Zaburzenia związane z odżywianiem mogą spowodować również anemię. Nieswoiste zapalenie jelit rozpoznaje lekarz rodzinny na podstawie wyników zleconych badań, do których należą: USG brzucha, morfologia krwi, posiew kału i moczu oraz obecność białka we krwi. Zazwyczaj dziecko z podejrzeniem zapalenia jelit trafia na oddział gastroenterologiczny, na którym prowadzone są dalsze badania, w tym kolonoskopia oraz gastroskopia.

Nieswoiste zapalenie jelit u dzieci - leczenie

Nieswoiste zapalenie jelit u dzieci może mieć różny stopień owrzodzenia, dlatego leczenie jest uzależnione od wyników przeprowadzonych badań. Poza dietą, dziecko przyjmuje leki, które łagodzą objawy choroby. W niektórych wypadkach wskazana jest ingerencja chirurga. Jednak przestrzeganie zaleceń lekarza, w tym stosowanie diety ubogoresztkowej, może pomóc młodemu pacjentowi przezwyciężyć chorobę i normalnie funkcjonować.

Ocena: 5.0