Nowoczesne buty trekkingowe damskie - funkcjonalność i styl na szlaku

Damskie buty trekkingoweButy trekkingowe mogą niektórym kojarzyć się z bardzo ciężkim i topornie wyglądającym obuwiem, którego w żaden sposób nie można nazwać ładnym czy wygodnym. Tego typu opinie to jednak przeszłość, bowiem obecnie dzięki wprowadzeniu do produkcji obuwia nowoczesnych materiałów, możliwości projektantów butów znacząco się poszerzyły.

Samo podejście do obuwia trekkingowego również uległo zmianie. Obecnie buty trekkingowe dla kobiet muszą nie tylko podołać wszelkim trudnościom terenowym na szlaku, ale również odpowiednio się prezentować, aby zyskały popularność wśród dziesiątek konkurencyjnych modeli. Dla kobiet poszukujących wygodnych i świetnie wglądających butów do wędrówek taka sytuacja ma same plusy. Możliwość wybierania spośród wielu modeli czołowych marek outdoorowych i górskich sprawia, że bez problemu znajdziemy buty trekkingowe damskie stworzone specjalnie dla nas. Najważniejsze, żeby wiedzieć, czego tak naprawdę poszukujemy i które modele spełnią nasze oczekiwania. Inne buty treki wybierzemy bowiem, na krótkie letnie wycieczki, a inne na wielodniowe trekkingi, na które wybieramy się niezależnie od pory roku.

Czym różnią się buty trekkingowe damskie od męskich odpowiedników

Wielu producentów rozdziela produkowane przez siebie modele obuwia na damskie i męskie. Czym one się różnią? Już na pierwszy rzut oka zauważymy, że większość marek oferuje inne wersje kolorystyczne obuwia dla aktywnych pań, a inne dla mężczyzn. Zazwyczaj damskie buty trekkingowe oferują większy wybór kolorystyki, która jest również odpowiednio dopasowana do trendów panujących w danym sezonie. To szczególnie cenne dla wszystkich kobiet, które lubią mieć obuwie dobrane kolorystyką do noszonej odzieży. Nawet wybierając ubrania i buty różnych marek często jesteśmy w stanie stworzyć świetnie prezentujący się zestaw. Wyjście na górski szlak nie oznacza bowiem samych szarości i brązów. Paleta rozwiązań, jakie oferują buty damskie trekkingowe, jest znacznie szersza. Łatwo też zauważyć, że buty damskie produkowane są w innych zakresie rozmiarów niż modele męskie. Są one po prostu odpowiednio dopasowane do wielkości damskich stóp. Bogaty wybór damskich butów trekkingowych znajdziesz w ofercie sklepu 8a.pl: https://8a.pl/buty-trekkingowe-damskie.

Damskie buty trekkingowe

Jednak najważniejszej różnicy pomiędzy damskimi i męskimi butami trekkingowymi nie widać z zewnątrz. Różne może być bowiem kopyto, na którym produkowane są buty trekkingowe dla kobiet. To wzorzec stopy, na którym "buduje się" całego buta. Drobne różnice w anatomicznej budowie damskich i męskich stóp wpływają na drobne korekty kształtu kopyta. Dzięki temu outdoorowe firmy obuwnicze mogą produkować damskie buty trekkingowe idealne dostosowane do potrzeb wszystkich miłośniczek wędrówek. Drobne różnice mogą się pojawiać nawet w zewnętrznej budowie cholewki. W wybranych modelach inaczej profilowana jest górna część cholewki, aby lepiej dopasowywała się do damskiej nogi.

Buty trekkingowe damskie - jakie wybrać w góry, a jakie na łatwiejsze ścieżki?

Obuwie jest niezwykle ważne zarówno wtedy, kiedy wybieramy się na jednodniową wycieczkę, jak i podczas kilkudniowych wypraw trekkingowych. Zapewnia bowiem odpowiednią stabilność na nierównościach, przyczepność na zróżnicowanym podłożu, amortyzację każdego kolejnego kroku, a także chroni stopę przed warunkami atmosferycznymi oraz przypadkową kontuzją w razie uderzenia w przeszkodę znajdującą się na szlaku. Stąd też im trudniejszy szlak wybieramy, tym większą wagę powinniśmy poświęcić odpowiedniemu doborowi butów. Pierwszym dylematem będzie z pewnością ten, czy lepsze będą buty trekkingowe damskie niskie czy wysokie? Oba rozwiązania mają bowiem dużo zalet, ale posiadają też ograniczenia.

Wysokie buty damskie trekkingowe

Pierwsze skojarzenie z butami trekkingowymi to najczęściej skórzane obuwie z wysoką cholewką. Rzeczywiście takie modele są najchętniej wybierane przez miłośniczki długich wędrówek z plecakiem. Co zyskujemy takim wyborem? Przede wszystkim wysoka cholewka sprawia, że damskie buty trekkingowe świetnie wspierają kostkę na nierównościach. Dodatkowe usztywnienie na boki zmniejsza ryzyko kontuzji na nierównym podłożu. Jest to szczególnie ważne w przypadku poruszania się z ciężkim plecakiem, który dodatkowo obciąża nogi. Po drugie, buty trekkingowe damskie wysokie lepiej sprawdzają się w trudnych warunkach terenowych. Błoto, drobne kamienie czy gałęzie nie dostaną się tak łatwo do wnętrza buta. Po trzecie, jeśli but jest wyposażony w wodoodporną membranę (a zdecydowana większość wysokiego obuwia trekkingowego jest), to doskonale sprawdza się podczas wędrówek w deszczową pogodę. Dzięki wysokiej cholewce woda nie dostanie się do środka butów.

Damskie buty trekkingowe

Buty trekkingowe niskie damskie

Półbuty trekkingowe to z kolei świetny wybór na cieplejsze pory roku. Lekkie buty trekkingowe damskie z niską cholewką oferują bowiem bardzo skuteczną wentylację stopy, zapewniając lepsze warunki w czasie upałów. Modele w których zastosowane lekkie siateczki oferują sprawne odprowadzanie wilgoci od stopy i w połączeniu z odpowiednimi skarpetkami potrafią być zaskakująco wygodne nawet na dłuższych szlakach. Niskie buty trekkingowe dla kobiet są również chętnie wybierane na łatwiejsze szlaki lub wycieczki z małym plecakiem, kiedy nie ma potrzeby stosowania dodatkowej stabilizacji kostki. Niska waga oraz bardzo szeroki zakres ruchów stopy pozwala na dynamiczniejsze i szybsze pokonywanie wielu różnych szlaków.

Ciężkie czy lekkie buty trekkingowe damskie?

Zarówno wysokie, jak i niskie obuwie trekkingowe produkowane jest z myślą o różnym przeznaczeniu. Klasyczne damskie buty trekkingowe z grubymi, skórzanymi cholewkami przeznaczone są w teren górski. Świetnie sprawdza się na trudniejszych szlakach, na których nie musimy się obawiać o uszkodzenie butów, ani o łatwą kontuzję nogi. Pokonywanie kolejnych kilometrów będzie komfortowe bez względu na warunki. Lekkie buty trekkingowe damskie często przyjmują formę zbliżoną do obuwia sportowego. Posiadają dynamiczniejszą stylistykę, a zastosowane w nich materiały są często znacznie lżejsze, niż w klasycznym obuwiu górskim. Takie damskie treki wyśmienicie sprawdzają się podczas szybkich wycieczek z małym bagażem, a także w łatwiejszym terenie. Większa amortyzacja i niska waga obuwia przekładają się na dynamiczniejszy krok i możliwość szybszego pokonywania odległości.

Damskie buty trekkingowe

Buty damskie trekkingowe - warto szukać najwygodniejszego modelu

Niezależnie od tego czy wybierzesz lekkie buty trekkingowe damskie na krótkie wycieczki, czy mocno zabudowany, klasyczny model wykonane z grubej skóry, zawsze najważniejszy jest wysoki komfort. Jeśli w trakcie przymierzania obuwia w domu czy sklepie pojawiają się mniejsze lub większe niedogodności, to znaczy, że buty najprawdopodobniej nie sprawdzą się na szlaku. W czasie wielogodzinnej wędrówki nawet niewielki ucisk może się przyczynić do powstania bolesnych otarć czy odcisków. Nie ma więc sensu ryzykować i próbować "ułożenia buta do nogi". Przy tak szerokim wyborze damskich butów trekkingowych na rynku, z pewnością znajdziemy model, które zaoferuje nam wygodę już od pierwszych kroków. Warto mieć jednak świadomość, że damskie buty trekkingowe to nie trampki. Choć dość wysoka sztywność cholewki i podeszwy mogą się wydawać na początku ograniczające, to zapewnią jednak odpowiednią stabilność i bezpieczeństwo na szlaku.

Komentarze