Nowotwory - badania profilaktyczne dla kobiet. Badaj się i bądź czujna!

Badania profilaktyczne kobietyObawiamy się nowotworów i jest to zupełnie naturalne. Schorzenia onkologiczne są groźne, gdyż rozwijają się szybko, są śmiertelne i nadal nie wynaleziono skutecznego lekarstwa ani środka zapobiegania im. Obecnie najlepszym rozwiązaniem jest… zapobieganie nowotworom, czyli prowadzenie higienicznego trybu życia, jak również regularne przeprowadzanie badań profilaktycznych, zwłaszcza u osób z grup podwyższonego ryzyka.

Jestem kobietą: co mi grozi?

Najczęstszymi nowotworami u kobiet są oczywiście rak piersi (sutka), rak szyjki macicy, rzadziej rak pochwy oraz jajników. Ponadto, chorujemy też na raka płuc, skóry, żołądka ale to właśnie tych nowotworów typowo kobiecych boimy się najbardziej. Aby się ich ustrzec lub w porę leczyć wcześnie wykryte zmiany, niezbędna jest obserwacja własnego ciała oraz regularne wykonywanie badań profilaktycznych.

Badania profilaktyczne antynowotworowe dla kobiet

Kobietom zaleca się przeprowadzanie badań profilaktycznych w celów czesnego wykrywania zmian nowotworowych. Podstawą jest cytologia, badanie ginekologiczne, zalecane paniom po ukończeniu 25 roku życia raz na trzy lata, a u pań z grupy ryzyka, nawet corocznie. Obejmuje ona pobranie fragmentu nabłonka szyjki macicy oraz zbadanie go pod katem obecności komórek nowotworowych. Jest badaniem profilaktycznym raka szyjki macicy oraz rzadkiego raka pochwy, diagnozowanego zwykle jako nowotwór wtórny, czyli przerzut z ogniska nowotworowego. Cytologię zaleca się wykonywać w pierwszej połowie cyklu. U ciężarnych jest na zwykle przeprowadzana dwukrotnie. Wykonywana jest w gabinecie ginekologicznym i przypomina zwyczajne badanie. W trakcie jego trwania ginekolog pobiega specjalnym wziernikiem wymaz ze ściany szyjki macicy. Lekarz nie robi Ci krzywdy, nie pojawia się krew, badanie nie boli, aczkolwiek może porzuć lekkie uszczypnięcie. Wystarczy jednak, że w trakcie badania będziesz rozluźniona, a z pewnością nie odczujesz żadnego dyskomfortu. Po kilku dniach otrzymujesz wyniki badania, w których określa się Twoją grupę cytologiczną. Im niższa, tym lepiej.

Kobietom zaleca się także wykonywanie dopochwowego USG, mającego na celu wczesne wykrycie zmian nowotworowych w obrębie jajników. Mogą to być torbiele, niezłośliwe guzki ale i rak jajnika. Jest ono zalecane zwłaszcza paniom po menopauzie.

Kobiecym badaniem profilaktycznym jest także badanie piersi w kierunku wykrycia ewentualnych zmian, w tym raka piersi (sutka). W warunkach domowych zaleca się jego comiesięczne wykonywanie pomiędzy 6 a 10 dniem cyklu. Ponadto, w skazane jest wykonywanie mammografii u pań powyżej 45 roku życia przynajmniej raz na dwa lata oraz USG piersi corocznie. U pań w grupie ryzyka oczywiście badania powtarzamy częściej. Mammografia jest badaniem bezpiecznym i nieinwazyjnym. Polega na wykonywaniu zdjęcia rentgenowskiego obu piersi (po dwa zdjęcia), trwa kilka minut.

Pamiętaj, aby typowo kobiece badania profilaktyczne wykonywać zgodnie z zaleceniami, a częściej, jeśli znajdujesz się w grupie podwyższonego ryzyka, czyli jeśli:

 • ktoś w Twojej rodzinie chorował na nowotwory, w tym nowotwory kobiece;
 • dostałaś pierwszą miesiączkę przed 12 rokiem życia;
 • wcześnie (przed 16 rokiem życia) rozpoczęłaś współżycie seksualne;
 • współżyłaś lub współżyjesz nadal bez zabezpieczenia;
 • miałaś wielu partnerów seksualnych;
 • wcześnie (przed 18 rokiem życia) lub późno (po 30 roku życia) zdecydowałaś się na pierwsze dziecko;
 • wielokrotnie rodziłaś;
 • palisz lub paliłaś nałogowo papierosy;
 • przyjmujesz lub przyjmowałaś przez wiele lat antykoncepcję hormonalną;
 • późno weszłaś w okres menopauzalny (po 55 roku życia).

Decyduj się na wizytę u lekarza i wykonanie badan również zawsze wtedy, gdy zauważysz niepokojące objawy, mogące sugerować zmiany nowotworowe, w tym:

 • ból w podbrzuszu, nie będący zwiastunem mającej nadejść miesiączki;
 • nieregularne lub wyjątkowo obfite miesiączki;
 • krwawienia w trakcie lub po stosunku;
 • ból w trakcie lub po stosunku;
 • wyczuwalny guzek w podbrzuszu;
 • zmiany wyglądu piersi oraz skóry na biuście: nasza uwagę powinny wzbudzić wszelkie zgrubienia, owrzodzenia, wydzieliny z brodawek sutkowych;
 • powiększenie węzłów chłonnych;
 • krwiste upławy o przykrym zapachu między miesiączkami lub po menopauzie;
 • obrzęki nóg;
 • bóle podczas oddawania moczu, sugerujące rozrastanie się guza.

Pamiętaj, że przyczyną zachorowania na wiele nowotworów kobiecych, w tym raka szyjki macicy jest wirus brodawczaka ludzkiego, zwany również HPV. Aby się przed nim uchronić zaleca się rozsądny dobór partnerów seksualnych oraz zastosowanie zabezpieczeń. Ponadto, dostępne są już szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Zaleca się szczepienie dziewcząt od 10 do 15 roku życia oraz kobiet do 45 roku życia. Na komplet składają się 3 szczepienia domięśniowe podawane w odstępach czasowych co około 2 miesiące.

Jak jeszcze powinnam się badać?

Nie oszukujmy się, nie grożą nam jedynie nowotwory typowo kobiece. Możemy zachorować praktycznie na każdy rodzaj nowotworu, w tym częste u kobiet są - wspomniane już wcześniej - nowotwory płuc, skóry, żołądka. Raz w roku zaleca się przeprowadzenie kontrolnego badania krwi: morfologia pozwoli nam na przyjrzenie się wszystkim wskaźnikom oraz - w przypadku wykrycia jakiejkolwiek nieprawidłowości - pogłębienie diagnostyki.

Rak płuc

Panie, które nałogowo palą papierosy lub żyją z osobą palącą powinny raz w roku wykonywać spirometrię, czyli badanie pojemności płuc oraz prześwietnie klatki piersiowej. Pozwoli to na szybkie wykrycie ewentualnych zmian oraz podjęcie leczenia. W przypadku zauważenia nieprawidłowości, zaleca się oczywiście natychmiastowe zaprzestanie palenia papierosów przez samą chorą, jak i jej najbliższych.

Rak skóry

Zaleca się także regularne oglądanie całej powierzchni skóry pod katem obecności nietypowych znamion lub tych, zmieniających swoją wielkość bądź zabarwienie. Podejrzane zmiany należy pokazać lekarzowi dermatologowi oraz - w razie potrzeby - usunąć chirurgicznie. W celach profilaktycznych zaleca się ograniczenie korzystania z solarium.

Rak żołądka oraz jelita grubego

Kobietom, które cierpią na schorzenia gastrologiczne, zaleca się regularne przyjmowanie leków oraz wykonywanie badan kontrolnych: gastroskopii, kolonoskopii oraz reagowanie na wszelkie odchylenia od normy, np. krew w kale, przedłużające się zaparcia bądź biegunki, bóle brzucha czy wzdęcia. W celach profilaktycznych raka żołądka zaleca się stosowanie zbilansowanej, zróżnicowanej diety oraz konsultowanie ze specjalistami każdej jej modyfikacji.

Każda kobieta w celu ochrony własnego zdrowia i życia powinna posiadać wiedzę z zakresu profilaktyki schorzeń nowotworowych, na jakie jest narażona. Najbardziej istotne jest oczywiście przeprowadzanie badań, pozwalających na jak najwcześniejsze wykrycie zmian ale i samokontrola, obserwacja swojego ciała oraz sygnałów, jakie wysyła nam organizm. W przypadku wykrycia zmiany nowotworowej liczy się czas: to wczesna reakcja przesądza w największej mierze o możliwości szczęśliwego życia wśród naszych najbliższych - nie pozwólmy sobie tego odebrać!

Ocena: 4.9