O czym warto wiedzieć wybierając mleko dla niemowląt?

Mleko dla niemowlątMleko - pierwszy pokarm każdego dziecka, pierwszy i najważniejszy. To właśnie mleko jest źródłem wszystkich witamin i elementów, które są kluczowe do poprawnego wzrostu i rozwoju niemowlaka przez pierwsze miesiące jego życia. Lekarze zalecają karmienie piersią jako jedyny pokarm dla dziecka przez pierwsze trzy miesiące. Zaczynając od trzynastego lub czternastego tygodnia można wprowadzać do diety dziecka nowe pokarmy, a dokładnie mleko modyfikowane.

Mleko modyfikowane jest stworzone na wzór mleka matki, choć i podstawą dla niego jest odtłuszczone mleko krowie. Warto wiedzieć, że mleko krowie w jego naturalnej postaci nie może służyć jako zamiennik karmienia piersią, gdyż zawiera zbyt dużo tłuszczu i zbyt mało innych elementów, które sprzyjają właściwemu rozwojowi dziecka.

Składniki w mleku modyfikowanym

Skład mleka modyfikowanego co do zasady jest taki sam u każdego z producentów. Warto jednak zwracać uwagę na szczegóły. Jednym z składników, które wymagają najwięcej uwagi rodziców podczas wyboru mleka modyfikowanego jest laktoza. Laktoza jest składnikiem, który może uczulać, ale nie warto się martwić, gdyż są specjalne mleka modyfikowane, które jej nie zawierają.

Oprócz podstawowych składników, których ilości i proporcje są ustalone prawnie, jest też kilka dodatkowych składników, które mogą zawierać mleka modyfikowane wybranych producentów. Przykładem takich składników są probiotyki, czyli bakterie w jelitach, które wspomagają odporność organizmu dzieciaka oraz łagodzą objawy uczulenia na laktozę. Innym, nie mniej ważnym dodatkowy składnikiem są kwasy tłuszczowe LCPUFA, Omega-3, które bardzo dobrze wpływają na mózg niemowlaka oraz poprawiają ostrość widzenia.

Zobacz mleko modyfikowane dla niemowląt marki Humana

Jak wprowadzić mleko modyfikowane do diety dziecka?

Najbardziej skomplikowanym dla niemowlątka w zmianie pokarmu jest zmiana sposobu jego dostarczania do organizmu. Ssanie buteleczki jest trudniejsze niż piersi mamy, dlatego trzeba dać sobie i dziecku czas na przyzwyczajenie się.

Drugą ważną kwestią jest smak mleka. Mleko modyfikowane jest tworzone jako dodatek lub całkowity zamiennik mleka matki, dlatego częstą jest opinia, że smakować powinno również podobnie. Nie ma nic bardziej mylnego. Mleko modyfikowane, jak i każdy inny produkt spożywczy, ma swój unikatowy smak w zależności od producenta i składu, dlatego nie trzeba się bać, jeśli Twój dzieciak odrzuca buteleczkę z mlekiem modyfikowanym. Istnieje możliwość, że ono po prostu mu nie smakuje.

Gdy planujesz dodać do diety niemowlaka mleko modyfikowane, warto kupić kilka różnych i zobaczyć, które z nich będzie bardziej smakowało dziecku.

Ocena: 5.0