Okres a ciąża - krwawienie w ciąży

Okres w ciążyDwie kreski na teście: euforia lub niedowierzanie - jesteś w ciąży! Rośnie w Tobie nowe życie, a Ty masz 9 miesięcy na to, by przygotować się do najpiękniejszej roli w życiu: roli matki. Czy jest coś, co może zepsuć Ci ten czas? Zaniepokoić Cię może wiele rzeczy, zwłaszcza krwawienie w ciąży, które możesz mylnie wziąć za kolejną miesiączkę.

Okres a ciąża

Okres, czyli miesiączka, to jeden z etapów cyklu miesiączkowego każdej zdrowej kobiety w wieku rozrodczym. Występuje od około 14 do około 45-50 roku życia, w zależności od indywidualnych predyspozycji. Od pierwszego dnia miesiączki liczy się każdy nowy cykl, który trwać powinien 28-32 dni. Krwawienie trwa zwykle 5-6 dni, po nim następuje faza dni niepłodnych, kiedy w jajniku dojrzewa komórka jajowa. Gdy jest gotowa do zapłodnienia, uwalniana jest z pęcherzyka i ma miejsce owulacja. Jeśli w tym czasie nie ma miejsce pełny stosunek płciowy i nie dojdzie do zapłodnienia, komórka jajowa obumiera i zostaje wydalona wraz ze złuszczoną błoną śluzową macicy: wydzielina ta nazywana jest miesiączką. Jeśli komórka jajowa zostanie zapłodniona (połączy się z plemnikiem) powstaje zygota: początek nowego życia, które przez kolejnych 9 miesięcy będzie rozwijało się w macicy kobiety. Nie dochodzi do złuszczenia się błony śluzowej macicy. Jest ona pogrubiona i ukrwiona, czekając na przyjęcie zapłodnionego jajeczka. Jak widać, niemożliwe jest, aby w zdrowo rozwijającej się ciąży pojawiła się miesiączka.

Co może oznaczać krwawienie w ciąży?

Krwawienie w ciąży za każdym razem wymaga kontaktu z lekarzem, który ustali jego przyczynę i wdroży ewentualne leczenie. Co może oznaczać krwawienie w ciąży?

Po pierwsze: to oznaka, że nie jednak jesteś w ciąży

Pierwsze wyjaśnienie to oczywiście brak ciąży. Nawet jeśli test wyszedł pozytywny i wydaje Ci się, że czujesz pierwsze objawy ciąży, dopóki nie potwierdzi jej badanie krwi lub badanie ginekologiczne, ciąża jest tylko domniemana. Może również zdarzyć się tak, że mimo iż doszło do zapłodnienia, na skutek szeregu czynników, w tym wad genetycznych, zarodek nie zagnieździł się i doszło do poronienia samoistnego na bardzo wczesnym etapie ciąży. Lekarze mówią wtedy o tak zwanej ciąży biochemicznej: nie ma jej śladu w organizmie kobiety, gdyż zwykle macica oczyszcza się samoistnie, a błona jej pozostaje nienaruszona, gdyż nie miała miejsce implantacja (zagnieżdżenie) zarodka. Ciąża biochemiczna nie stanowi przeszkody do bezproblemowego donoszenia kolejnej ciąży. Nie jest też wskazaniem do dalszej diagnostyki. Szacuje się, że co druga kobieta może doświadczyć raz w życiu ciąży biochemicznej i nawet o tym nie wiedzieć! Krwawienie uznaje wtedy bowiem za spóźnioną i nieco bardziej obfitą miesiączkę.

Po drugie: krwawienie implantacyjne: zagnieżdżanie się zarodka w macicy

Gdy ciąża potwierdzona jest testem oraz badaniem krwi (oznaczenie stężenia hormonu beta hCG) i na bieliźnie zauważysz niewielkie plamy brwi, nie panikuj. Jeśli ma to miejsce około 3 tygodni po ostatniej miesiączce, prawdopodobnie należysz do około 25% kobiet, które doświadcza tak zwanego krwawienia implantacyjnego. To nic innego jak oznaka prawidłowo rozwijającej się ciąży: zarodek właśnie zagnieździł się w macicy i spowodował niewielkie uszkodzenie jej ukrwionej błony. Oczywiście brak plamienia nie oznacza nieprawidłowości. Gdy uszkodzenie błony jest niewielkie, nie musi ono wystąpić. Krwawienie implantacyjne jest bardzo skąpe, krew jest brunatna lub brązowa, przypomina wydzielinę z ostatnich dni miesiączki. Krwawienie trwa zwykle od kilku godzin do maksymalnie 3 dni. Nie powinny towarzyszyć mu żadne dolegliwości bólowe.

Po trzecie: krwawienie w ciąży: groźne lub nie

W każdej ciąży, również tej zdrowo rozwijającej się, może pojawić się większe lub mniejsze krwawienie. Co może być jego przyczyną? Może być to wchłaniający się krwiak, uszkodzenie błony śluzowej w trakcie nieostrożnego stosunku seksualnego czy nieprawidłowo przeprowadzanego badania ginekologicznego, w tym cytologii. Krwawienie na późniejszym etapie może zwiastować również problemy z łożyskiem, w tym jego odklejanie się. Zwykle jest to spowodowane przemęczeniem się ciężarnej, podnoszeniem czegoś ciężkiego ale i wadami łożyska.

Ciąża pozamaciczna

Krwawienie w ciąży, zwłaszcza silne, połączone z bólami brzucha, gorączką, wymiotami oraz ogólnie złym samopoczuciem, może zwiastować ciążę pozamaciczną. Taka diagnoza jest wskazaniem do hospitalizacji. Ciąża taka jest wskazaniem do zabiegu, polegającym na jej usunięciu. Zwykle rozwija się ona w jajowodzie, na szczęście przypadki jego pęknięcia na skutek rozwoju tam zarodka są rzadkością.

Oznaka zbliżającego się poronienia

Niestety, krwawienie w ciąży może zwiastować także zbliżające się poronienie. O nim zwykle świadczy silne krwawienie, połączone z bólami skurczowymi brzucha. Szybka interwencja medyczna może pomóc utrzymać ciążę. Niezbędne jest wtedy przyjmowanie leków oraz odpoczynek. Gdy poronienie jest w toku lub dokonało się samoistnie, konieczne może okazać się oczyszczenie jamy macicy podczas zabiegu łyżeczkowania. Wykonywana jest w szpitalu, na oddziale ginekologicznym w krótkim znieczuleniu. W wielu jednak przypadkach za pomocą skurczy macica oczyszcza się samoistnie.

Przestawianie na "tryb ciąży"

Pamiętaj, fizjologicznie okres w czasie ciąży jest niemożliwy, aczkolwiek na początkowym jej etapie możesz odczuwać szereg innych objawów, w tym bóle jajników przed terminem spodziewanej owulacji, bóle podbrzusza w terminie spodziewanej miesiączki, napięcie piersi czy objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Spokojnie, Twój organizm przestawia się na "tryb ciąży", jajniki wygaszają swoją funkcję na czas oczekiwania na dziecko, a układ hormonalny przeżywa prawdziwą burzę.

Okres w ciąży - to zjawisko fizjologicznie niemożliwe

Podsumujmy: jeśli jesteś w ciąży jest absolutnie niemożliwe, że jednocześnie masz okres. Miesiączka jest sygnałem, że nie doszło do zapłodnienia, a krwawienie może być oznaką nieprawidłowości, związanych z rozwojem ciąży. Jeśli Twoja ciąża jest potwierdzona, a zauważysz u siebie krwawienie lub silne bóle brzucha, niezwłocznie skontaktuj się ze swoim lekarzem prowadzącym lub udaj na izbę przyjęć. Każde krwawienie wymaga konsultacji lekarskiej oraz wykonania niezbędnych badań aby stwierdzić, czy ciąży nic nie zagraża. W czasie ciąży odpoczniesz więc od regularnego okresu, który powróci po porodzie i zakończeniu procesu laktacji.

Komentarze