Organizacja wesela - o czym należy pamiętać?

Organizacja przyjęcia weselnegoOrganizacja przyjęcia weselnego to potężne wyzwanie i duża presja dla każdej młodej pary. Nie należy jednak popadać w panikę, ponieważ dookoła jest mnóstwo ludzi, którzy chętnie Wam pomogą i to dla obopólnego dobra. Naprawdę warto polegać na fachowcach, dzięki nim oszczędzicie sobie wiele stresu oraz niepotrzebnych problemów i wydatków!

Wesele jest dla Was i Waszych gości - wesele z klasą

To jest podstawowa sprawa, pamiętajcie o tym! Nie urządzacie przyjęcia dla kogoś, to jest przede wszystkim Wasza uroczystość! Dlatego właśnie powinniście kierować się własnym gustem i nie ulegać każdej uwadze czy tak zwanej dobrej radzie rodziców czy znajomych. Oczywiście możecie wziąć je pod uwagę, ale sami decydujecie czy się do nich zastosujecie. Dotyczy to również listy gości zaproszonych na Wasze wesele, gdzie powinni znaleźć się ci goście, których lubicie i chcecie dzielić ten wyjątkowy czas. Dzięki temu będziecie mogli poczuć się na własnym weselu komfortowo. Nie wolno jednak zapominać o upodobaniach i oczekiwaniach gości. Niech mają jak najlepsze wspomnienia związane z Waszym weselem.

Wynająć firmę specjalizującą się w organizacji wesel czy zrobić to samemu?

Kolejna ważna kwestia. W tym przypadku jednak nie otrzymacie gotowej odpowiedzi. To zależy od Was, od waszego zaangażowania, ilości wolnego czasu itp. Dla jednych będzie to wspaniała przygoda i zdobycie nowych doświadczeń, dla innych strata czasu i droga przez mękę. Należy jednak pamiętać, że organizacja we własnym zakresie nie oznacza, że macie szukać sali wiejskiej, kucharzy, kelnerów, cukierników, hurtowni alkoholi itp. Wystarczy znaleźć restaurację, która zajmie się samym przyjęciem weselnym, doradzi fotografa czy zespół muzyczny. Wam zostanie tylko akceptacja menu, wybór zespołu muzycznego, wyglądu tortu, gatunków alkoholu... i tyle! Oprócz restauracji zostanie Wam do załatwienia kreacja, zakład kosmetyczny czy fotograf. Wybór należy do Was. Jeśli wybraliście opcję drugą lub się nad nią zastanawiacie, zapraszam do dalszej lektury.

Zamawiamy przyjęcie weselne w restauracji

Kiedy należy się za to zabrać? To zależy na ile elastyczni jesteście w kwestii daty przyjęcia. Najszybciej znikają sobotnie terminy w typowo "weselnych miesiącach", czyli czerwcu, sierpniu i wrześniu. Tutaj wymagane jest co najmniej 12-15 miesięczne wyprzedzenie. Choć z pewnością znajdą się zapobiegliwi, co rezerwują na 2 lub 3 lata do przodu. Lipiec i październik są nieco mniej popularne a w pozostałych miesiącach możecie znaleźć termin nawet na pół roku przed. Wyjątkiem jest maj, kiedy odbywają się komunie. Mniejsze przyjęcia weselne są organizowane w piątki czy w pozostałe święta np. 15 sierpnia. Obłożenie zależy oczywiście od lokalizacji i liczby lokali na lokalnym rynku. Wybór jest coraz większy także zarezerwujcie sobie trochę czasu na przegląd lokali. Wstępnej selekcji możecie dokonać już na podstawie stron internetowych, bo każda szanująca się restauracja już taką posiada. Dzięki temu zaoszczędzicie czas na oglądanie miejsc, które nie spełniają Waszych oczekiwań lub nie cieszą się dobrą opinią.

O co należy zapytać w restauracji?

Najlepiej przygotować sobie wcześniej listę pytań bo łatwo o czymś zapomnieć, zwłaszcza jak odwiedzamy któryś z kolei lokal. Lista przykładowych pytań może wyglądać następująco:

 • jaka jest pojemność sali bankietowej? Liczba gości może się Wam przecież zmienić.
 • czy lokal określa minimalną liczbę osób? Istotne przy mniejszych przyjęciach w dużych lokalach.
 • czy podczas Waszego przyjęcia będą odbywać się inne imprezy? W końcu wesele to wyjątkowa uroczystość.
 • czy lokal zapewnia przestrzeń na zewnątrz sali i czy jest ona bezpieczna dla dzieci? Ludzie lubią korzystać z wolnego powietrza podczas tak długiego przyjęcia, nie wspominając o dzieciach.
 • co znajduje się w cenie menu weselnego a za co należy dopłacić? Na przykład dekoracja sali, ciasto, napoje itp.
 • jaki jest wybór i koszt dodatkowych elementów np. udziec wieprzowy, pokaz ogni sztucznych itp.
 • które elementy można przygotować we własnym zakresie i jakie warunki należy spełnić? Bo na przykład wujek jest myśliwym i chciałby podarować Wam dziczyznę.
 • jaka jest wysokość zadatku/zaliczki przy podpisaniu umowy?
 • jakie są warunki płatności za przyjęcie? Najlepiej oczywiście jeśli płaci się po wykonaniu usługi. Płatność większości lub całości z góry powinna wzbudzić Waszą nieufność.
 • kiedy należy uzgodnić menu i podać docelową liczbę gości?
 • jaka jest treść umowy? Dobrze się z nią dokładnie zapoznać wcześniej.
 • czy dostępne są pokoje dla gości? Czasem nawet miejscowi chętnie skorzystają a i młodej parze przyda się pokój.

Warto zaufać profesjonalistom

Pamiętajcie, że lokal jest Waszym partnerem i od jakości współpracy z nim zależy efekt finalny przyjęcia weselnego. To jest układ typu win-win, czyli obie strony mają wspólny interes i mogą odnieść wspólny sukces. Dlatego traktujcie swojego partnera poważnie i oczekujcie tego samego z drugiej strony. Pewna doza zaufania jest nieodzowna. Im staranniej uzgodnicie wszystkie szczegóły na początku tym łatwiej będzie to wyegzekwować. Jasne zasady pozwolą Wam uniknąć irytujących wpadek czy niedomówień. Dlatego nie warto komplikować życia sobie i restauracji upierając się, że chcecie zapewnić własne napoje, alkohol, ciasto, owoce itp. Jak wiadomo, restaurator wlicza w ich cenę swoje koszty (tzn. obsługę, zmywanie, przechowanie) i jeśli dostarczycie własne produkty to te koszty przecież nie znikną. Lokal jest komercyjnym przedsięwzięciem i musi przynosić określony dochód. Lepiej i wygodniej jest negocjować cenę przyjęcia jako całości niż pozbawiać usługi kilku elementów i brania ich sobie na głowę. Do jest przecież dodatkowa odpowiedzialność i trzeba pamiętać o tym, że:

 • zdobycie tych produktów zabierze Wam trochę cennego czasu, który można przeznaczyć np. na zaplanowania podróży poślubnej,
 • towary trzeba w odpowiednich warunkach przechować. Dotyczy to zwłaszcza owoców,
 • lokal może pobrać dodatkową opłatę za obsługę kelnerską czy tzw. korkowe,
 • ktoś musi się tym dobytkiem klienta zajmować i kontrolować stan,
 • część produktów może nie być wykorzystana lub może ich zabraknąć w trakcie trwania przyjęcia. Oznacza to albo straty albo plamę przed gośćmi.

  Przemyślana decyzja

  Ważne jest zatem, żebyście podejmowali przemyślane decyzje i mierzyli siły na zamiary. Wtedy cały ten czas związany z przygotowaniami do tej uroczystości stanie się ciekawym doświadczeniem a nie drogą przez mękę. Organizacja ślubu i przyjęcia weselnego to duże przedsięwzięcie ale z pomocą fachowców spokojnie dacie sobie radę i unikniecie wiele stresu i niepotrzebnych wydatków. Powodzenia!

  Autor: www.bankietowa.com.

  Komentarze

  Etnio
  Świetny artykuł. Wesele jak najbardziej można zorganizować samemu, jednak trzeba mieć masę wolnego czasu, nerwy ze stali i głowę na karku i przede wszystkim pomysł.
  https://etnio.pl/