Ostropest plamisty, co warto o nim wiedzieć?

Ostropest plamistyOstropest plamisty stosowany był do leczenia różnych schorzeń już w starożytności. Jednak pełen wachlarz jego możliwości odkryto nieco później, bo w średniowieczu. To właśnie wtedy zaczął  być postrzegany, jako jedna z najważniejszych roślin stosowanych w ziołolecznictwie. Czy zasłużył na to miano?

Z rozmaitych źródeł możemy dowiedzieć się o niezwykłych właściwościach ostropestu i jego zbawiennym wpływie na organizm człowieka. Istnieją doniesienia o tym, że chroni wątrobę przed szkodliwym działaniem związków zawartych w alkoholu, a także wspomaga organizm, który zmaga się z cukrzycą. Czym w rzeczywistości jest ostropest, co jeszcze może dla nas zrobić i na czym polega jego działanie? W artykule przybliżamy jego właściwości i zastosowanie.

Krótko o roślinie

Ostropest plamisty (Silybum marianum) należy do rodziny roślin astrowatych (Asteraceae). Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego, a dokładniej obszarów południowej i południowo-wschodniej Europy, północnej Afryki, a także zachodniej i środkowej Azji. Stamtąd został przypadkowo zawleczony (roślina introdukowana) na inne obszary na całym świecie. Współcześnie można go spotkać w Australii, Nowej Zelandii, obu Amerykach, Europie, a także innych rejonach Afryki.

Morfologia

Ostropest plamisty budową dość mocno przypomina inną, często spotykana roślinę, oset (Carduus L.). Charakteryzuje się grubą, rozgałęzioną łodygą, szerokimi, kolczastymi na brzegach liśćmi i kwiatami zebranymi w kwiatostany (duże koszyczki), które rosną na szczycie łodyg. Ich owoce mają postać niełupka z kielichowym puchem w kolorze żółto-szarym.

Skąd biorą się lecznicze właściwości ostropestu?

Stosowanie ostropestu w zwalczaniu rozmaitych schorzeń to nie chwilowa moda, ale trwające od wieków, uzasadnione jego składem biochemicznym celowe działanie. Roślina zawiera ważne w zwalczaniu wielu chorób i dolegliwości związki chemiczne. Znajdziecie tam między innymi flawonoidy, fitosterole, witaminy (C i K), kwas linolowy, biogenne aminy oraz najważniejszą sylimarynę.

Ta ostatnia ma ogromne znaczenie w ochronie wątroby przed szkodliwymi substancjami. Ma bowiem zdolność stabilizowania błon komórkowych hepatocytów wątroby, przez co pobudza narząd do regeneracji i zmniejsza ryzyko oddziaływania toksycznych substancji. Z sylimaryny produkuje się znany lek stosowany w dolegliwościach ze strony wątroby - Sylimarol.

Co jeszcze może ostropest?

Lista leczniczych właściwości i zastosowań rośliny jest naprawdę długa. Choć najważniejsze jest jej działanie związane z ochroną komórek wątroby, warto pamiętać, że ceniona jest także za jej działanie antykancerogenne (ochrona przed nowotworami) oraz łagodzenie stresu oksydacyjnego.

Ostropest plamisty łagodzi skutki uboczne farmakoterapii, która mocno obciąża wątrobę, a także pomaga obniżyć stężenie bilirubiny i łagodzi lekkie dolegliwości ze strony układu pokarmowego takie jak: wzdęcia, zgaga, niedokwasota i brak łaknienia.

Pomaga w leczeniu łuszczycy i chroni przed miażdżycą. Jak wykazali naukowcy z Uniwersytetu Colorado, może także zatrzymać rozwój nowotworu płuc.

Celem podsumowania

Lecznicze właściwości ostropestu zostały już wielokrotnie udowodnione. O tym, że warto go stosować, donosi zarówno środowisko medyczne (wykorzystanie rośliny do produkcji leków), jak i osoby zajmujące się ziołolecznictwem. O jego niezwykłych właściwościach niech świadczy fakt, że ostropest plamisty potrafi ochronić wątrobę przed takimi truciznami jak pestycydy i mykotoksyna muchomora sromotnikowego.

Więcej o tej roślinie przeczytasz na stronie http://www.staniatkisalos.pl/nasiona-ostropestu-docen-mozliwosci.

Ocena: 5.0