Oświetlenie kuchni - jak zaplanować przestrzeń?

Oświetlenie kuchniWybór odpowiedniego oświetlenia do kuchni to jeden z najważniejszych etapów projektowania tej niezwykle istotnej przestrzeni. Etap, o którym - niestety - często zapominamy. A to od niego zależy komfort naszej pracy, klimat pomieszczenia i sposób, w jaki będą się prezentować nasze potrawy.

Przemyślany projekt

Pierwszym krokiem do mądrego zarządzania kuchenną powierzchnią, jest podzielenie jej na odpowiednie strefy. Te przydadzą się nie tylko przy wyborze oświetlenia, ale też później - już w trakcie użytkowania.

Strefy sprawią, że łatwiej będzie nam rozplanować rozmieszczenie mebli, umiejscowienie szuflad i szafek oraz lamp właśnie. Projekt należy bardzo skrupulatnie zaplanować. Bo ma być nie tylko ładnie, ale - przede wszystkim - bezpiecznie.

Funkcjonalna przestrzeń

Podzielona na strefy kuchnia nabiera sensu i przejrzystości. Jedno miejsce przeznaczamy na przygotowywanie posiłków, inne na zmywanie, jeszcze inne na przechowywanie. I każdy z tych obszarów powinien mieć inne, dopasowane do siebie oświetlenie.

Punkty świetlne powinniśmy podzielić na kilka grup. Pierwsza to te centralne, druga - zadaniowe, trzecia zaś dekoracyjne. Każda z nich ma inną funkcję i sprawdzi się w innym miejscu kuchni.

Na suficie podwieszamy więc lampę lub kilka mniejszych kinkietów, które pozwolą równomiernie rozjaśnić całe pomieszczenie. Szukających tych odpowiednich, warto sprawdzić oferty sklepów internetowych z oświetleniem, które w swojej ofercie mają zwykle szeroki wybór różnego rodzaju produktów, wśród których każdy na pewno znajdzie coś dla siebie.

Komfort pracy

Drugim etapem projektu powinno być zadbanie o lampki umieszczane pod szafkami - nad blatem. To tak zwane światło zadaniowe, które sprawi, że praca w kuchni będzie komfortowa i bezpieczna. Dobrze zaplanowane pozwoli równomiernie ją rozjaśnić i sprawi, że gotowanie nabierze nowego wymiaru. Nareszcie zdołamy dostrzec wszystko to, czego dotąd nie widzieliśmy i pracować tak, by nigdy nie skończyć z obciętym palcem.

Dobrym pomysłem jest też umieszczenie punktów ledowych w szufladach i szafkach. Nie będziemy błądzić po omacku w poszukiwaniu przypraw czy odpowiednich talerzy.

Niezwykle ważne jest odpowiednie przemyślenie światła nad stołem czy wyspą kuchenną, miejscem, w którym będziemy spożywać posiłki. Jeśli stół jest długi, najlepiej umieścić nad nim kilka obiektów. Tak, żeby zadbać o całą tę strefę.

Rozsądne zakupy

Żeby dobrze dopasować źródła światła, warto sprawdzić sklepy internetowe z oświetleniem. Tutaj nie będziemy musieli stać w długich kolejkach i przebijać się przez tłum klientów. Strony internetowe oferują zwykle ogromny wybór produktów, z których każdy jest drobiazgowo opisany. Tutaj możemy spokojnie przebierać w kolejnych modelach i skrupulatnie zaplanować naszą kuchenną przestrzeń.

Ocena: 5.0