Pielęgnacja noworodka i niemowlęcia

Pielęgnacja noworodkaPielęgnacja noworodka i niemowlęcia jest bardzo ważna ze względu na delikatną skórę małego dziecka. Jest ona zupełnie inna niż u dorosłego i bardziej podatna na działanie szkodliwych czynników. Dlatego wymaga delikatnego traktowania i odpowiednich kosmetyków.

Kosmetyki do pielęgnacji noworodka i niemowlęcia

W pielęgnacji noworodka i niemowlęcia bardzo ważną rolę odgrywają kosmetyki. Preparaty muszą być dostosowane do potrzeb skóry, która dopiero się rozwija i nabywa odporności na działanie czynników zewnętrznych. Powinny one zawierać składniki, które nawilżają, natłuszczają, a także tworzą warstwę ochronną na powierzchni naskórka. Kosmetyki do pielęgnacji małego dziecka powinny być pozbawione konserwantów, barwników i substancji zapachowych.

Do pielęgnacji noworodka i niemowlęcia polecane są emolienty. To produkty, które nie uczulają i nie podrażniają delikatnej skóry. Można stosować je już od 1. dnia życia. Miejscem, w którym najlepiej kupić takie kosmetyki, jest apteka lub apteka online. Wówczas można zyskać pewność, że zostały one sprawdzone i przebadane, zanim trafiły na rynek.

Pielęgnacja kikuta pępowiny

Nie można zapomnieć o prawidłowej pielęgnacji kikuta pępowiny. Jest to fragment pępowiny, który zostawia się do swobodnego odpadnięcia. Zwykle ma to miejsce około 8. dnia życia. Proces ten jest całkowicie naturalny i nie wiąże się z żadnym obciążeniem dla dziecka. Jednak przy braku odpowiedniej pielęgnacji może dojść do jego zakażenia.

Zgodnie z najnowszymi zaleceniami kikut pępowiny należy raz dziennie umyć ciepłą wodą, a następnie delikatnie (ale dokładnie) osuszyć. Można dodać niewielką ilość środka myjącego. Jeżeli zbiera się wokół niego wydzielina, trzeba usunąć ją patyczkiem higienicznym. Konieczna jest także obserwacja. Wszelkie niepokojące objawy (np. brzydki zapach, obrzęk, zaczerwienienie) należy zgłosić lekarzowi pierwszego kontaktu.

Kąpiel noworodka i niemowlęcia

Noworodek powinien zostać wykąpany 2-3 dni po powrocie do domu ze szpitala. Wcześniej należy wykonywać tylko podstawowe czynności pielęgnacyjne (pielęgnacja pupy i kikuta pępowiny). Pierwsza kąpiel powinna być krótka - zaleca się, aby trwała około 10 minut.

Kąpiel niemowlęcia powinna odbywać się codziennie. Należy ją wykonywać w wanience wypełnionej wodą o temperaturze 37℃. Warto pilnować, aby nie trwała ona dłużej niż 10-15 minut. Po osuszeniu skóry niemowlęcia należy przystąpić do innych czynności pielęgnacyjnych. Mogą one odbywać się na przewijaku.

Komentarze