Pielęgnacja noworodka - przewijanie, kąpanie, pępek, twarz, oczy, uszy, paznokcie

Pielęgnacja noworodkaNoworodek to określenie dziecka od urodzenia do ukończenia 1 miesiąca życia. Mały człowiek pojawia się w naszym życiu i zmienia dosłownie wszystko. Dla rodziców do prawdziwa rewolucja, zwłaszcza, jeśli to ich pierwsze dziecko. Wiele kwestii budzi wątpliwości, w tym pielęgnacja noworodka. W poniższym artykule znajdują się informacje na temat kompleksowej pielęgnacji maluszka wraz z listą najpotrzebniejszych rzeczy, w jakie warto się zaopatrzyć jeszcze przed urodzeniem dziecka.

Pielęgnacja noworodka obejmuje zarówno zmianę pieluszek, jak również kąpanie dziecka oraz pielęgnację poszczególnych części ciała: główki, włosków, oczu, uszu, paznokci oraz pępka.

Przewijanie dziecka

Dziecko przewijamy kilka razy dziennie. Jak przeprowadzić pielęgnację w odpowiedni sposób, aby właściwie dbać o naszego maluszka? Należy przewijać dziecko zawsze wtedy, gdy zauważymy, że pampers jest pełny lub mokry. Zalecanym bezpiecznym sposobem po zdjęciu zabrudzonej pieluszki jest przemywanie okolic pieluszkowych czystą wodą z pomocą delikatnego, bawełnianego płatka kosmetycznego. Przewijając dziewczynkę pamiętajmy o tym, aby przemywać okolice pieluszkowe od góry w kierunku odbytu, nigdy odwrotnie!

Na wyjazdy warto zaopatrzyć się w chusteczki nawilżane do pielęgnacji okolic pieluszkowych dziecka - jest to rozwiązanie bardzo wygodne poza domem, np. w podróży. Pamiętajmy jednak, by używać chusteczek sporadycznie, gdyż zawarte w nich składniki mogą podrażnić pupę naszego dziecka. Może to przyczynić się do powstania odparzeń czy uczuleń. Po dokładnym umyciu pupy, należy ją delikatnie osuszyć, przewietrzyć i założyć czystego pampersa. Pamiętajmy by po umyciu pupy dziecko jak najdłużej leżało bez pampersa, aby skóra dobrze się osuszyła. Pozwoli to uniknąć bolesnych dla dziecka odparzeń i podrażnień.

Unikajmy profilaktycznego smarowania okolic pieluszkowych dziecka maściami i kremami. Skóra malucha jest bardzo delikatna i wrażliwa, nadmierne stosowanie różnych środków, "smarowideł" na skórę może spowodować pojawienie się podrażnień zamiast zapewnić odpowiednią ochronę. Gdy jednak zauważymy zmiany na skórze, w tym zaczerwienienia i krostki, zastosujmy specjalne maści, zwracając uwagę na to, czy maluch reaguje na nakładanie specyfiku na podrażnione miejsca. Niezadowolenie dziecka podczas nakładania maści na chorobowo zmienioną skórę będzie sygnałem, czy nie warto skonsultować zmian naskórnych z lekarzem pediatrą lub położną. Zakładając pampersa sprawdzajmy, czy nie jest on zbyt ciasno zapięty na rzepach, jednocześnie podginając brzeg pieluszki, aby nie stykał się z kikutem pępowinowym.

Pielęgnacja pępka - kikuta pępowinowego

Kikut pępowiny jest pozostałością po zaczepie pępowiny, która łączyła matkę z dzieckiem przez 9 miesięcy ciąży. Po porodzie kikut pępowinowy powinien zasuszyć się i odpaść, zwykle dzieje się do w ciągu 2 pierwszych tygodni życia dziecka. Wiele szpitali ma własne zalecenia, związane z pielęgnacją kikuta, jednak zaleca się zasuszanie go bez używania zbędnych specyfików. Pamiętajmy by w czasie kąpieli pępuszek nie miał styczności z wodą.

Jeśli jego wygląd nas niepokoi, np. pępek będzie zaczerwieniony, pojawi się ropna lub krwista wydzielina, warto poradzić się lekarza lub doraźnie zastosowywać preparat o właściwościach dezynfekujących, np. Octenisept. Aby nie urazić tej okolicy warto w pierwszych dniach życia dziecka zdecydować się na zakładanie mu kaftaników i śpioszków: takie zestawy nie uciskają okolic pępka, ułatwiając tym samym jego pielęgnację.

Kąpanie dziecka

Dziecko należy kąpać regularnie, nie trzeba jednak robić tego codziennie, noworodka możemy z powodzeniem kąpać np. co drugi dzień. Częstotliwość kąpieli warto jednak zwiększyć w trakcie upałów. Woda, w jakiej kąpiemy dziecko powinna mieć temperaturę około 36 stopni, w upalne dni może być nieco chłodniejsza (np. 34 stopnie). Do kąpania używajmy delikatnych środków, przeznaczonych do pielęgnacji dzieci, np. kosmetyków 2w1 do mycia ciała i włosków. Kąpiąc malucha, uważajmy, by dziecku nie nalała się woda do uszu, podtrzymując główkę jedną ręką i delikatnie polewając wodą jego ciało drugą ręką.

Pierwsza kąpiel noworodka

Nie poleca się używania gąbek i myjek, gdyż są one siedliskiem bakterii i innych drobnoustrojów, które mogą być niebezpieczne dla dziecka. Malucha wystarczy delikatnie opłukać wodą. Jeśli dziecku podoba się kąpiel, pozwólmy mu dłużej zostać w wodzie, niech będzie do dla niego okazja do relaksu i zabawy. Pamiętajmy, że maluszek przez 9 miesięcy żył wyłącznie w wodzie, jest to znane mu środowisko i przebywanie w nim z pewnością sprawi mu dużą przyjemność.

Po kąpieli delikatnie osuszmy dziecko ręcznikiem, ułóżmy je na suchym podkładzie, np. przewijaku. Zaleca się po kąpaniu nawilżanie skóry noworodka, łącznie z włosami, które należy bardzo dokładnie wyczesać specjalną szczoteczką (nie grzebieniem!). Pozwoli to uniknąć uporczywej i nawracającej dolegliwości, jaką jest ciemieniucha. To zmiany skórne, przypominające łupież, powstałe ze zrogowaciałego naskórka skóry głowy. Do nawilżenia użyć można oliwki lub specjalnego balsamu. Po porodzie skóra dziecka może się łuszczyć, co spowodowane jest przebywaniem w wodzie przez 9 miesięcy ciąży. Nawilżanie skóry wspomoże proces regeneracji złuszczającego naskórka.

Uszy dziecka należy delikatnie przemywać w trakcie kąpieli. Można czynić to przy pomocy wacików i płatków kosmetycznych. Absolutnie nie należy używać do pielęgnacji uszu patyczków!

Twarz dziecka najlepiej przemywać codziennie oraz przy okazji kąpieli. Warto czynić to z pomocą czystej wody oraz wacika lub płatka kosmetycznego. Umyta buźkę należy posmarować delikatnym kremem lub najlepiej oliwką, aby odpowiednio ją nawilżyć.

Po porodzie oczka dziecka mogą być opuchnięte lub lekko zaczerwienione, może pojawić się ropna wydzielina. Oczy należy przemywać przegotowaną wodą z użyciem płatka kosmetycznego od zewnętrznego do wewnętrznego kącika. Do pielęgnacji oczu można używać soli fizjologicznej w jednorazowych ampułkach. Absolutnie nie używajmy do pielęgnacji oczu dziecka nawilżanych chusteczek ani nie stosujmy do ich przemywania mydła.

Pielęgnacja paznokci

Zalążki paznokci wykształcają się u dziecka już pod koniec I trymestru ciąży. Paznokcie należy regularnie i dość często obcinać (u rączek raz, dwa razy w tygodniu, u nóżek rzadziej - rosną nieco wolniej). Malutkie paznokcie rosną szybko ale i są dość ostre, przez co dziecko może się boleśnie podrapać. Najlepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w zestaw do pielęgnacji paznokci noworodka, składający się z odpowiednio wyprofilowanych nożyczek, cążków oraz pilniczka. Paznokcie najlepiej obcinać dziecku po kąpieli, można zabieg też wykonać, gdy dziecko śpi. U rączek paznokcie należy obcinać na półokrągło, u nóżek na prosto.

Co zakupić do pielęgnacji noworodka?

 • pieluszki jednorazowe w odpowiednim rozmiarze, dla noworodków dedykowane są pieluszki o rozmiarze 0 lub 1 ze specjalnym wycięciem na pępek - najlepiej kupić małe opakowanie pieluszek "na próbę", aby upewnić się, czy będą nam odpowiadały;
 • miseczkę i płatki kosmetyczne dla dzieci do przemywania po zmianie pieluszki, można kupić również małe ręczniki frotte do osuszania pupki, np. o wymiarach 30x50 cm;
  Warto zastanowić się nad postawieniem w mieszkaniu nowego mebelka, jakim jest przewijak. Najlepiej wybrać lub zaprojektować taki, który będzie nie tylko estetyczny ale i funkcjonalny, np. będzie posiadał dodatkowe półeczki z miejscem na środki do pielęgnacji, pieluszki, itp.
 • opakowanie chusteczek nawilżanych na wyjazdy, wizyty w przychodni;
 • łagodny płyn do kąpieli, np. kosmetyk 2w1 do mycia ciała i włosów, inwestujmy w kosmetyki polecane do pielęgnacji od pierwszych dni życia;
 • ręczniki - okrycia kąpielowe (można kupić od razu 2 sztuki);
 • oliwkę dla dzieci do nawilżania skóry po kąpieli lub balsam;
 • zestaw do pielęgnacji paznokci, najlepiej składający się z nożyczek, cążków i pilniczka;
 • szczotkę do włosów;
 • pieluszki wielorazowe, np. tetrowe, flanelowe, bambusowe (wyjątkowo miłe i przyjemne w dotyku o szerokim zastosowaniu);
 • dla dzieci urodzonych zimą: krem ochronny do pielęgnacji twarzy i ochrony przez zimnem i mrozem.