Pieluchy dla dorosłych - w jakich sytuacjach je stosować?

Pieluchy dla dorosłychNietrzymanie moczu to problem dość powszechny, który może pojawić się w różnych sytuacjach życiowych, u osób w różnym wieku i obojga płci. Dolegliwość ta może mieć różne stopnie nasilenia - od lekkiego i kropelkowego nietrzymania moczu po bardzo ciężkie nietrzymanie moczu polegające na całkowitym mimowolnym opróżnieniu pęcherza.

Pieluchy dla dorosłych to niezwykle pomocny artykuł higieniczny przeznaczony dla osób z ciężkim nietrzymaniem moczu, a także dla osób niesamodzielnych, wymagających stałej opieki oraz dla pacjentów leżących. Dowiedz się, w jakich sytuacjach najlepiej sprawdzą się pieluchy dla dorosłych, jak je właściwie wybrać i czy ich zakup może być refundowany.

Nietrzymanie moczu - kłopotliwy problem dla pacjentów i ich opiekunów

Nietrzymanie moczu może mieć postać wysiłkową, naglącą lub mieszaną. Wysiłkowe nietrzymanie moczu to dolegliwość polegająca na mimowolnym oddawaniu moczu podczas wysiłku fizycznego, kichania, śmiania się czy kaszlu. Ma to związek z osłabieniem mięśni Kegla i może zdarzyć się samoistnie, często w średnim i podeszłym wieku oraz w czasie ciąży, po porodzie oraz po zabiegach operacyjnych w okolicy dróg moczowych, na przykład po chirurgicznym usunięciu prostaty u mężczyzn. Naglące nietrzymanie moczu to nagłe, silne parcie na pęcherz i konieczność natychmiastowego skorzystania z toalety, a gdy to się nie uda - mimowolna mikcja. Zdarza się podczas ciąży, po zabiegach operacyjnych oraz w wyniku stanów zapalnych dróg moczowych. Postać mieszana nietrzymania moczu łączy wysiłkowy i naglący rodzaj tej dolegliwości.

Nietrzymanie moczu może mieć różne stopnie nasilenia - dla pacjenta i jego opiekunów najbardziej kłopotliwa jest ciężka postać tej dolegliwości. W znacznym stopniu utrudnia ona życie i wymaga regularnego stosowania środków higienicznych oraz m.in. podkładów na materac. Dlatego warto zainteresować się produktami takimi jak pieluchy dla dorosłych.

Pieluchy dla dorosłych czy pieluchomajtki - co wybrać?

Pieluchy dla dorosłych przeznaczone są dla osób z najcięższą postacią nietrzymania moczu, zarówno wysiłkowego, jak i naglącego oraz mieszanego. Przeznaczone są dla pacjentów leżących, także tych nieumiejących samodzielnie zmienić środka higienicznego oraz zasygnalizować takiej potrzeby. Dzięki specjalnym bocznym rzepom łatwo się je zakłada i zdejmuje, a ich wkład chłonny utrzyma nawet dużą ilość moczu z dala od skóry przez długi czas. Pieluchy dla dorosłych są jednak dość grube i odznaczają się pod ubraniem, w pewnym stopniu utrudniają też poruszanie się.

Pieluchomajtki są bardziej odpowiednie dla pacjentów aktywnych, samodzielnie się poruszających. Można stosować je zarówno na dzień, jak i na noc. Mogą jednak okazać się niewystarczającym zabezpieczeniem przy bardzo ciężkiej postaci nietrzymania moczu.

Pieluchy dla dorosłych - na co zwrócić uwagę przy wyborze

Wybierając pieluchy dla dorosłych, przede wszystkim zwróćmy uwagę na ich jakość. Dobrym wyborem będą pieluchy dla dorosłych TENA, wykonane z wysokiej jakości materiałów, miękkich i zapewniających skórze dostęp powietrza. Pieluchy dla dorosłych mają skuteczny system zabezpieczenia przed przeciekaniem, przez długi czas utrzymują też wilgoć z dala od skóry. Istotną kwestią jest też system Odour Fresh Control, który zapobiega powstawaniu przykrego zapachu, nawet jeśli pielucha przez jakiś czas nie jest wymieniana, na przykład w nocy.

Ważna kwestia to także zewnętrzny wskaźnik wilgotności, który pozwala opiekunom w łatwy sposób sprawdzić, czy pielucha wymaga wymiany.

Wybierając pieluchy dla dorosłych, zwróćmy też uwagę na ich rozmiar. Należy dopasować go indywidualnie do budowy pacjenta - zbyt luźna pielucha może przeciekać, zaś zbyt ciasna będzie sprawiać dyskomfort i ucisk. Źle dobrana pod względem rozmiaru pielucha może też powodować otarcia, co jest szczególnie groźne dla pacjentów leżących, w przypadku których łatwo o podrażnienie skóry i odleżyny.

Pieluchy dla dorosłych - czy możliwa jest refundacja na NFZ?

Na pieluchy dla dorosłych i inne środki higieniczne potrzebne przy nietrzymaniu moczu, w tym na podkłady na materac, można otrzymać dofinansowanie z NFZ. Potrzebę refundacji należy zgłosić lekarzowi pierwszego kontaktu, który wypełni wniosek, korzystając ze specjalnej aplikacji NFZ. Wniosek weryfikowany jest automatycznie, pacjent nie musi osobiście stawiać się w oddziale NFZ. Receptę zrealizować można w dowolnej aptece lub sklepie medycznym, może to zrobić opiekun lub ktoś z rodziny. Dofinansowanie na pieluchy dla dorosłych może być kontynuowane w kolejnych miesiącach.

Komentarze