Pierwsza wizyta u ginekologa - kiedy, jak się przygotować, jak przebiega badanie?

Pierwsza wizyta u ginekologaPierwsza wizyta u ginekologa to zawsze powód do olbrzymiego stresu. Nie ma się co dziwić. Lekarz to osoba obca, a natura badania wymusza zaburzenie sfery intymności. Jest to jednak czynność niezbędna, której nie warto odwlekać i powinno się ją odbyć jeszcze w wieku młodzieńczym. Jeżeli wcześniej nie występują niepokojące objawy dotyczące dróg rodnych, pierwsza wizyta u ginekologa powinna nastąpić w okolicach pierwszego miesiączkowania.

Sprawdzamy, w jaki sposób przygotować się do tego stresującego wydarzenia oraz odpowiadamy na pytanie, jak wygląda takie badanie.

Kiedy wybrać się na pierwszą wizytę do ginekologa?

Lekarze zgodnie podkreślają, że pierwszą wizytę warto odbyć nawet bez wyraźnych wskazań w postaci objawów zdrowotnych dotyczących dróg rodnych kobiety. Idealnym momentem jest odbycie pierwszej miesiączki. Ma to kilka ważnych znaczeń, zarówno pod kątem czysto fizycznym, jak i psychicznym. Pierwsza miesiączka dla dojrzewającej dziewczynki bardzo często jest zjawiskiem, które budzi wiele niepokoju, nerwów, stresu, ale przede wszystkim niepewności związanej z brakiem zrozumienia zmian, jakie zachodzą w jej ciele i organizmie wchodzącym w okres dojrzewania. Wizyta u ginekologa pomoże zrozumieć proces, a także przyczyni się do nabrania pewności czy wszystko przebiega tak, jak powinno.

Wiele młodych dziewcząt rezygnuje jednak z wizyty u ginekologa, jeśli nie występują u nich niepokojące objawy. W niektórych przypadkach nie wolno jednak kategorycznie przekładać wizyty u lekarza. Wśród nich należy wymienić: nieregularny cykl, brak miesiączki lub zbyt silne bóle towarzyszące okresowi, upławy, świąd, pieczenie, bóle w podbrzuszu, zbyt obfite lub zbyt delikatne krwawienia podczas miesiączki. Sygnałem do wizyty u lekarza powinien być także brak widocznych oznak dojrzewania, jak np. nie występowanie owłosienia łonowego lub brak rozwoju sutków. Może to bowiem oznaczać zaburzoną gospodarkę hormonalną.

Pierwsza wizyta - sytuacja prawna. Sama czy z rodzicem?

Młode dziewczęta, które zamierzają wybrać się na swoją pierwszą wizytę do ginekologa, zastanawiają się czy mogą wybrać się same, czy musi towarzyszyć im rodzic lub opiekun prawny. Wszystko uzależnione jest od wieku młodej pacjentki. Zgodnie z prawem, człowiek do szesnastego roku życia nie może sam decydować o swoim zdrowiu, co również wiąże się z koniecznością towarzystwa opiekuna prawnego podczas wszelkich badań. Okres między rokiem szesnastym, a osiemnastym, to czas, w którym na badania oraz przyjmowanie leków musimy mieć zgodę rodzica lub opiekuna, ale nie musi on towarzyszyć podczas wizyty. Lekarz może przeprowadzać badania oraz stosować leczenia na podstawie ustnego oświadczenia pacjenta, że rodzice wyrazili zgodę. Pełną możliwość decydowania o swoim zdrowiu zdobywamy wraz z ukończeniem osiemnastego roku życia. Wątpliwości czy zabierać ze sobą rodziców maja szczególnie dziewczyny, które chcą ukryć fakt, że pierwsze współżycie seksualne mają już za sobą. Warto wiedzieć, że ginekologa obowiązuje tajemnica lekarska i nie może wyjawić rodzicom faktu, czy pacjentka jest jeszcze dziewicą czy nie, o ile jej wiek nie wskazuje, że współżycie było wyrazem złamania prawa. W przypadku udokumentowania współżycia przed czternastym rokiem życia, lekarz musi nie tylko poinformować rodziców, ale również prokuraturę. Prawo umożliwia nastolatkom rozpoczęcie współżycia wraz z ukończeniem piętnastego roku życia.

Jak przygotować się do wizyty?

Pierwsza wizyta u ginekologa to ogromny stres. Jednak odpowiednie przygotowanie się do badania powinno zredukować ten poziom. Warto wiedzieć, że w przypadku badania odbywanego w ramach NFZ, należy mieć dokument, który potwierdzi ubezpieczenie, może to być podbita legitymacja szkolna lub studencka, w przypadku dziewczyny pełnoletniej należy zabrać ze sobą dowód osobisty. W przypadku wizyty odbywanej w gabinecie prywatnym, wystarczy dowód potwierdzający pesel potrzebny do wystawienia recepty. Pamiętaj, że będąc niepełnoletnią, lekarz może wystawić receptę na antykoncepcję tylko na podstawie zgody rodziców. Dużo wątpliwości budzi fakt czy konieczna jest depilacja. W stosunku do tej kwestii nie ma żadnych wymogów, ani zaleceń, jest to tylko i wyłącznie indywidualna decyzja każdej pacjentki. Lekarz na pewno nie zwróci uwagi na estetykę miejsc intymnych, a owłosienie nie zaburzy w żaden sposób sprawności przeprowadzenia badania. Natomiast ważne jest odpowiednie zadbanie o higienę, co w tym przypadku oznacza podmycie jedynie z zewnątrz. Chodzi o to, że lekarz może zechcieć pobrać wydzielinę do badania. Nie należy przed badaniem używać żadnych kosmetyków przeznaczonych do higieny intymnej. Na wizytę warto założyć spódnicę zamiast spodni. Nie każdy gabinet wyposażony jest w parawaniki zasłaniające, dlatego spódnica pomoże zapewnić większe poczucie intymności, a także będzie po prostu bardziej wygodna.

Jak przebiega badanie?

Badanie w żaden sposób nie jest nieprzyjemne lub bolesne. W przypadku dziewic badanie zazwyczaj wykonuje się przez odbyt. Zadaniem lekarza jest wywołanie nacisku na brzuch jedną ręką, drugą zaś na jamę brzuszną przez odbyt. Chodzi o ustalenie wielkości oraz położenia pęcherza moczowego, macicy oraz jajowodów. W przypadku dziewczyn nie będących już dziewicami, badania dokonuje się przez pochwę przy pomocy dwóch palców. W niektórych przypadkach ginekolog może zdecydować się na dokonanie badania usg w okolicach narządów miednicy mniejszej.

Dziewica u ginekologa

W przypadku dziewic odbywa się to przez zastosowanie głowicy przezbrzusznej lub rektalnej. Pokonanie stresu i wstydu przed kontaktem z obcą osobą, powinno przełożyć się całkowicie neutralny przebieg badania. Jest ono bowiem bezbolesne i nie sprawia kłopotów, jedynym trudnym aspektem jest bariera psychiczna pacjentki.

O co może zapytać lekarz?

Przed wizytą warto dokładnie zastanowić się nad kilkoma faktami, które będą potrzebną wiedzą dla lekarza. Ginekolog może spytać o pierwszą miesiączkę, ale także i ostatnią, cykl miesiączkowy, intensywność krwawienia, czy występuje syndrom napięcia oraz jakich środków higienicznych i ewentualnie antykoncepcyjnych używasz.

Komentarze