Pierwsze badania w ciąży - jakie wykonać?

Pierwsze badania w ciążyCiąża to czas, w którym kobieta powinna szczególnie o siebie dbać. Jej zdrowie jest w tym okresie ważne również z powodu dziecka, które kobieta nosi w brzuchu. Jakiekolwiek problemy ze zdrowiem przyszłej mamy mogą przekładać się na problemy ze zdrowiem maluszka już po porodzie. Kiedy więc kobieta odkrywa, że jest w ciąży, powinna jak najszybciej zgłosić się do swojego lekarza ginekologa, który zleci jej wykonanie szeregu niezbędnych badań.

Badania z krwi na początku ciąży

Każda kobieta powinna wykonać morfologię krwi oraz oznaczyć poziom żelaza. Należy bowiem ocenić, czy przyszła mama nie cierpi z powodu niedokrwistości, czyli anemii. Jeśli w morfologii stwierdzi się obniżone wskaźniki czerwonokrwinkowe oraz niedobór żelaza, lekarz ginekolog zleci kobiecie suplementację żelazem, przepisując odpowiedni preparat, który wyrówna wszystkie parametry krwi. Niedokrwistość jest bowiem niebezpieczna zarówno dla kobiety, jak i dla dziecka. Kobieta, która ma anemię, jest bardzo osłabiona, nie ma na nic siły, jest też bardziej podatna na wszelkiego rodzaju infekcje, jej włosy stają się kruche i łamliwe, podobnie jak paznokcie, skóra natomiast staje się blada. Dziecko matki z niedokrwistością, jeśli również będzie miało anemię, może być bardzo ospałe i nie mieć wystarczająco dużo siły, by ssać matczyną pierś, przez co nie będzie przybierać na wadze - jest to niezwykle ważne dla noworodków i niemowląt. Dlatego wykonanie morfologii krwi i poziomu żelaza na początku ciąży jest niesłychanie istotne.

Trzeba pamiętać też o kolejnym badaniu, które powinno być jednym z pierwszych wykonanych podczas ciąży: oznaczenie poziomu TSH oraz wolnych hormonów tarczycy. Trzeba bowiem sprawdzić, czy przyszła mama nie cierpi z powodu nadczynności bądź niedoczynności gruczołu tarczowego. Jeśli wyniki badań okażą się nieprawidłowe, konieczne będzie podjęcie leczenia dla wyrównania gospodarki hormonalnej. Brak leczenia kobiety w ciąży mógłby w tej sytuacji odbić się na zdrowiu zarówno jej, jak i jej przyszłego maleństwa.

Konieczne jest też oznaczenie poziomu glukozy we krwi, aby przekonać się, czy kobieta nie cierpi z powodu cukrzycy. Badanie poziomu glukozy będzie powtarzane wiele razy przez całą ciążę, włącznie z koniecznością wykonania krzywej cukrowej.

Na początku ciąży istotne jest też wykonanie badan w kierunku ewentualnych zakażeń pasożytniczych oraz wirusowych. Przede wszystkim lekarz ginekolog na pewno zaleci kobiecie wykonanie badania poziomu przeciwciał w kierunku zakażenia toksoplazmozą, toksokarozą i cytomegalią oraz różyczką. Dzięki temu będzie wiadomo, czy kobieta w przeszłości przebyła zakażenie tymi drobnoustrojami – jeśli okaże się, że tak, wtedy przyszła mama może czuć się bezpieczna - w ciąży nie ulegnie już zakażeniu. Jeśli jednak wyniki badan będą ujemne, wtedy kobieta będzię musiała oznaczać poziom przeciwciał jeszcze kilkukrotnie w czasie ciąży - gdyby doszło do infekcji, wtedy konieczne będzie podjęcie leczenia. Zakażenie tymi drobnoustrojami może być bardzo niebezpieczne dla dziecka: może u niego dojść do powstania licznych wad rozwojowych (dotyczy to między innymi układu krążenia, układu nerwowego czy też narządów zmysłów).

W pierwszym okresie ciąży konieczne jest ponadto wykonanie przez kobietę innych badań wirusologicznych. Chodzi tu o wirus HIV oraz o wirusy zapalenia wątroby - WZW typu B oraz WZW typu C. Jeśli okazałoby się, że kobieta jest nimi zarażona, wtedy lekarz będzie już wiedział, że przy porodzie trzeba zachować większą czujność i doprowadzić do rozwiązania drogą cięcia cesarskiego. Konieczne będzie też wdrożenie właściwej profilaktyki oraz leczenia.

Trzeba pamiętać dodatkowo, aby na początku ciąży oznaczyć również grupę krwi. Dzięki temu, w razie jakiejkolwiek groźnej sytuacji wymagającej przetoczenia krwi, lekarze będą mogli od razu właściwie zareagować.

Badanie ogólne moczu - od początku ciąży przez cały czas jej trwania

Bardzo ważnym badaniem jest również badanie ogólne moczu. Nierzadko bowiem dochodzi u pacjentek do rozmaitych infekcji układu moczowego, dlatego lekarze zlecają częste powtarzanie tego badania przez cały czas trwania ciąży. W przypadku infekcji zachodzi potrzeba właściwego leczenia, dzięki czemu zarówno matka, jak i dziecko będą bezpieczni. Warto pamiętać, że mocz do analizy należy dostarczyć do laboratorium w jałowym pojemniku, który można np. zamówić przez Internet - https://www.doz.pl/apteka/k2133-Badania_w_ciazy.

Zdrowe zęby a bezpieczeństwo płodu

Na początku ciąży koniecznie trzeba też odwiedzić stomatologa. Stan zębów jest bowiem bardzo ważny - nieleczone ubytki mogą stanowić źródło potencjalnego zakażenia przez okres całej ciąży i w czasie porodu. Dlatego niesłychanie istotne jest, aby zaraz na początku ciąży wyleczyć zęby, by te nie stanowiły niebezpieczeństwa dla matki i dla dziecka.

USG wczesnej ciąży

Oczywiście w pierwszych tygodniach ciąży lekarz powinien przeprowadzić badanie USG. Pozwoli to się upewnić, że zarodek zagnieździł się prawidłowo w jamie macicy oraz sprawdzić, czy widać już bijące serduszko. Dzięki badaniu USG lekarz ginekolog będzie ponadto mógł ocenić, czy narządy rodne kobiety mają prawidłową budowę; czy nie są w nich obecne żadne patologie, które w jakikolwiek sposób mógłby ewentualnie utrudniać donoszenie ciąży i poród.

Ocena: 5.0