Pierwszy wypad w góry z dzieckiem - o czym warto pamiętać

Zimowe ubrania dla dzieciKażdy miłośnik gór, któremu urodziło się dziecko musi niestety na pewien okres czasu odłożyć swoją pasję na dalszy plan. Jednak warto pamiętać, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby udać się w góry razem z dzieckiem. Jeśli chcemy zachęcić naszego syna lub córkę do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, to warto to robić już od najmłodszych lat. W sytuacji gdy zdecydujemy się na urlop w górach razem z dzieckiem, musimy pamiętać o tym, że niezbędne jest odpowiednie przygotowanie się do tego wyjazdu.

Kiedy jest dobry czas na pierwszy wypad w góry z dzieckiem?

To, w jakim wieku warto rozpocząć przygodę dziecka z górami, jest sprawą bardzo indywidualną, ponieważ każde dziecko jest inne i inaczej reaguje na tego typu aktywności. Dzięki temu, że na rynku dostępne są obecnie różnego rodzaju nosidełka, w góry możemy zabrać nawet kilkumiesięczne dziecko. Wiele rodziców uzna, że dopiero wiek kilku lat jest odpowiedni do tego, aby pierwszy raz wziąć dziecko na taką wycieczkę. Prawda jest jednak taka, że wbrew pozorom często wzięcie niemowlaka będzie zdecydowanie łatwiejsze dla rodziców niż kilkuletniego dziecka. Jest to spowodowane tym, że 2 - 3-letnie dziecko i tak nie będzie w stanie przejść całej trasy samodzielnie, przez to będziemy musieli je nieść na rękach. W takiej sytuacji zdecydowanie lepiej wynosić na górę niemowlaka niż kilkulatka, który już sporo waży. Jeśli nasze dziecko jest w stanie wytrzymać bardzo długo w nosidełku i nie nudzi się zbyt szybko, to bez problemu możemy zabrać jej w góry już od najmłodszych lat.

Odzież dziecięca w góry

Odpowiednia odzież dla dziecka jest podstawą, aby podczas wyjścia w góry czuło się ono komfortowo. Wybór elementów garderoby powinien być oparty na aktualnej pogodzie oraz tym czy dziecko będziemy nosić w nosidełku, czy będzie ono szło samodzielnie. Podstawą jest oczywiście ubieranie dziecka na cebulkę. Oznacza to, że zamiast jednej czy dwóch grubych warstw, stosujemy kilka cieńszych, dzięki czemu izolacja cieplna jest znacznie lepsza. Bardzo ważna jest tutaj bielizna o odpowiednich właściwościach termoizolacyjnych. Dzięki niej nie tylko będzie dziecku ciepło, ale zadba ona także o to, aby podczas aktywności odprowadzić całą wilgoć wygenerowaną przez ciało dziecka na zewnątrz. Druga warstwa to warstwa izolacyjna, której zadaniem jest utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała. Tutaj najlepiej sprawdzają się różnego rodzaju polary, bluzy, swetry, bawełniane rajstopki czy grubsze legginsy. Warstwa zewnętrzna to tak naprawdę różnego rodzaju elementy odzieży chroniące przed deszczem, śniegiem i wiatrem. Mogą to być kurtki, płaszcze, poncza, przeciwdeszczowe spodnie itp. W okresie zimowym warstwa zewnętrzna powinna być dodatkowo docieplona, przez co najlepiej w tej roli sprawdzają się różnego rodzaju kurtki puchowe.

Oczywiście nie można zapominać także o nakryciu głowy, które zarówno podczas słonecznych letnich dni jak i zimniejszych okresów w roku jest bardzo istotną kwestią. W zimie ciepła wełniana czapka może zapewnić dziecku odpowiedni komfort nawet podczas największych mrozów. Niezbędnym dodatkiem do zimowej garderoby będą także ciepłe rękawiczki i szalik.

Jakie obuwie dla dziecka w góry?

Wybór obuwia dla dziecka na wycieczkę w góry, powinien opierać się na rodzaju trasy, jaką zaplanowaliśmy i pogodzie. W przypadku większych dzieci, które samodzielnie chcą poruszać się po szlaku, dobrej jakości obuwie jest niezbędne, aby zapewnić im bezpieczeństwo i komfort. W tym celu najlepiej wybierać buty o grubej podeszwie, która zapewnia odpowiednią przyczepność. Wyższe obuwie to również bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ dodatkowo stabilizuje kostki, przez co chroni dziecko przed różnego rodzaju kontuzjami, o które nietrudno na szlaku. W okresie zimowym bardzo dobrze sprawdzą się buty, które dodatkowo będą chroniły przed wodą, na przykład za sprawą zastosowanej w nich membrany.

Zimowe ubrania dla dzieci

Zakup odzieży i akcesoriów turystycznych dla dziecka

Decydując się na zakup odzieży, obuwia i innych akcesoriów turystycznych dla dziecka, warto sprawdzać, czy w sklepach nie są obecnie realizowane jakieś wyprzedaże (sprawdź na: www.addnature.pl/wyprzedaz). Bardzo często po sezonie i nie tylko można w ten sposób kupić różne elementy garderoby za znacznie niższą cenę. Z tego względu okres wyprzedaży to najlepszy czas na to, aby decydować się na tego rodzaju zakupy.

Komentarze