Planujemy wakacje 2021!

Wakacje 2021Rok 2020 nie należy do najszczęśliwszych, szczególnie jeżeli chodzi o beztroskie wakacje. Dlatego zapomnijmy o tegorocznych problemach i pomyślmy o przyszłorocznej sielance. Planowanie wyjazdu powinno być tak samo przyjemne, jak same wakacje. Szukanie informacji może być czasochłonne, więc warto zwrócić się o pomoc do biura podróży lub agencji turystycznej i zapoznać się z ciekawymi ofertami i propozycjami.

Najciekawsze kierunki 2021

Czas przestać myśleć szablonowo i zaskoczyć znajomych i samych siebie. Zamiast wybrać się na standardowy wyjazd do Grecji czy na Wyspy Kanaryjskie, można pomyśleć o bardziej ekstrawaganckich kierunkach na wycieczki 2021. Warto zwrócić uwagę na takie kraje jak:

Azerbejdżan

Kraj mało popularny jako kierunek turystyczny, co nie znaczy, że nie jest wart odwiedzenia. Kraje, które nie są słynne wśród turystów, są bardziej autentyczne; ludzie są mili, bo tego chcą, nie dlatego, że muszą, a zabytki pięknie piętrzą się na tle krajobrazów, a nie tłumów odwiedzających. Azerbejdżan to państwo w Azji Zachodniej, nad Morzem Kaspijskim. Turystyka kwitła tu w latach 80-tych, a obecnie przeżywa powolny powrót do swojej świetności. Kraj oferuje wiele atrakcji i wspaniałych krajobrazów: od plaż nad największym jeziorem świata, wulkanów błotnych, przez płaskowyże do ośnieżonych szczytów Wielkiego Kaukazu. Do Azerbejdżanu warto wybrać się nie tylko na wycieczkę objazdową, ale także na narty - pięknie położone ośrodki narciarskie oferują wysoki standard usług i sprzętu.

Stany Zjednoczone

Tego kraju nie trzeba przedstawiać - jedna z największych gospodarek świata, również jeden z najbardziej wpływowych, tworzący panujące trendy społeczno-kulturowe. Jest to kraj zróżnicowany etnicznie, kulturowo i również geograficznie. Stany Zjednoczone to kraj będący marzeniem emigracyjnym wielu Polaków już od XIX wieku. Obecnie zachęca bardziej turystycznie niż zarobkowo. Wielki Kanion Kolorado, Park Narodowy Yellowstone, czy Yosemite, Wodospad Niagara i wielkie miasta - Nowy Jork czy San Francisco to wymarzone cele podróży wielu turystów.

Zjednoczone Emiraty Arabskie

Kraj ten oferuje wielkie skrajności - od potężnych, innowacyjnych miast, jak Dubaj i Abu Dhabi, do dzikich, niedostępnych pustyń. Piękne plaże nad Zatoką Perską, ciepła woda i malownicze rafy koralowe powinny znaleźć się na liście celów wakacyjnych na 2021 rok. ZEA to kraj muzułmański, warto więc zapoznać się panującymi tam zasadami i kulturą. Kraj jest bardzo bezpieczny dla turystów.

Dlaczego warto wyjechać na wakacje z biurem podróży?

Wakacje to czas, kiedy powinniśmy się zrelaksować i odpocząć od pracy i codziennych problemów. Wyjeżdżając na wczasy, należy pamiętać o wielu sprawach, o których nie wiele osób zapomina, lub przysparzają niemało problemów osobom podróżującym na własną rękę. Kupując wyjazd z biura podróży, można być pewnym, że ważne kwestie jak ubezpieczenie czy ewentualny tłumacz są wykupowane razem z wycieczką. Główne zalety korzystania z usług biur turystycznych to:

  • Zakup całego pakietu usług - przelot, zakwaterowanie, dojazd do hotelu, ubezpieczenie i opieka pilota/ rezydenta są nabyte w jednym zestawie, nie trzeba planować całego logistycznego przedsięwzięcia.
  • Opieka rezydenta - nie znaczy to, że rezydent będzie przy wczasowiczach cały czas, ale w przypadku problemów, czy trudnych sytuacji, dobrze jest znać kogoś, kto zna miejsce i panujące obyczaje. Podróżując samemu, możemy zadzwonić do ubezpieczyciela, konsulatu lub ambasady, ale cały proces pomocy wtedy trwa dłużej.
  • Zapewnienie pomocy tłumacza - w przypadku gdy nie zna się oficjalnego języka kraju ani języka angielskiego, w nagłych wypadkach możemy liczyć na pomoc tłumacza.

Kiedy i gdzie jechać?

Atrakcyjne turystycznie kraje leżą w różnych strefach klimatycznych i najkorzystniejsza pora ich zwiedzania nie zawsze pokrywa się z naszym latem. Planując wycieczki 2021, warto sprawdzić, kiedy najlepiej jechać do wymarzonego celu podróży.

  • Latem można podróżować po całej Europie, przyjazne temperatury panują w każdym kraju, jedyne co może zniechęcać to zatłoczone atrakcje i plaże. Można wtedy wybrać inny kierunek, najlepiej przeciwległą półkulę i odwiedzić np. afrykańską Kenię, Madagaskar czy RPA. W krajach Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu temperatury są wtedy bardzo wysokie i trzeba uważać na bardzo mocne słońce i suche powietrze. W Krajach Południowo-Wschodniej Azji oraz Ameryce Środkowej panują wtedy monsuny.
  • Wiosna to bardzo korzystna pora na planowanie wyjazdu. Pogoda sprzyja w prawie każdym miejscu na ziemi. W najbardziej turystycznych europejskich miastach możemy spodziewać się mniej turystów i przyjemnych temperatur. Warto wybrać się wtedy do krajów pustynnych jak Egipt, Maroko czy Oman, wtedy temperatury nie są uciążliwe i można zachwycać się dobrodziejstwami kraju.
  • Zimą, jeżeli nie wybieramy się na wypad na narty, piękną pogodę znajdziemy na półkuli południowej. Ciekawe miejsca do odwiedzenia to Brazylia, między innymi Rio de Janeiro i jego słynny karnawał, Argentyna, a także kraje na afrykańskie - Tanzania, Mozambik czy Mauritius.
  • Jesień to idealna pora na wyjazd nad Morze Śródziemne - nagrzane po gorącym lecie, zachwyci ciepłą wodą, błogą temperaturą i pustymi plażami. Jest to pora kiedy zaczynają się monsuny, więc egzotyczne wyjazdy mogą być ryzykowne.

Każdy kraj ma swoisty klimat i przed wyjazdem dobrze jest zapoznać się z panującymi w danym miejscu temperaturami lub ostrzeżeniami. Pora monsunowa w niektórych krajach zaczyna się we wrześniu, a w niektórych w listopadzie, więc nie należy sugerować się ogólnymi informacjami. Wyjeżdżając z biurem podróży, czy na własną rękę ważne jest, aby zaznajomić się z panującymi w danym kraju zasadami i obyczajami i przestrzegać ich podczas wyjazdu, wtedy na pewno każdy wyjazd będzie udany, a wrażenia niezapomniane.

Komentarze