Podkład i puder - zgrany duet

Podkład i puder na twarzSzukając odpowiedniego kosmetyku często czytamy o nim opinie na forach internetowych lub zasięgamy opinii koleżanki. Metoda ta nie sprawdza się jednak, gdy chodzi o podkład i puder. Oczywiście, sugestie co do firmy czy linii kosmetyków są jak najbardziej wskazane, ale już sam dobór konkretnego produktu jest kwestią indywidualną.

Dobre podkłady i pudry to takie, których nie widać. Powinny zatuszować to, co niedoskonałe, a podkreślić to, co najlepsze. A to zadanie niełatwe. Tym bardziej, że muszą też sprawić, by skóra twarzy i makijaż wyglądały nienagannie przez wiele godzin. Im trafniej dobierzemy więc kosmetyki do naszych potrzeb, tym lepiej będą spełniały swoje funkcje.

Dobrany do rodzaju skóry

Przede wszystkim podkład musi być dobrany do rodzaju skóry. Do skóry suchej i wrażliwej polecane są raczej te o właściwościach nawilżających. Odpowiednie będą tu też dostępne na rynku połączenia podkładu z bazą pod makijaż (np. podkład Astor Perfect Stay 24H Foundation + Perfect Skin Primer). Skóra tłusta i mieszana wymaga natomiast zupełnie innej pielęgnacji, więc będzie jej służył też inny rodzaj kosmetyków. W tym przypadku świetnie sprawdzą się podkłady matujące, jak np. podkład Manhattan Fluid Powder Matt.

Skóra bez większych problemów potrzebuje podkładu głównie do wyrównaniu kolorytu, wystarczy więc tu kosmetyk lżejszy, o dość rzadkiej konsystencji. Im większe problemy skórne, tym podkład musi być gęstszy, bardziej kryjący, co pozwoli na zamaskowanie niedoskonałości, takich jak wypryski, blizny czy zaczerwienienia.

Kosmetyki do twarzy mają pełnić zadania pielęgnacyjne. Tak jest również z podkładami, których skład wzbogacony jest o witaminy czy substancje odżywcze. Mogą mieć także składniki działające przeciwzmarszczkowo , jak np. podkłady Astor z linii Lift Me Up 3w1 czy filtr UV, jak podkład Manhattan Compact Cream.

Odpowiedni do typu urody

Wydawać by się mogło, że gdy chodzi o kolor podkładu i pudru kwestią kluczową będzie karnacja. Najpierw jednak należy określić swój typ urody i odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie kolory nam pasują. Jeśli są to barwy raczej ciepłe, kolor kosmetyku powinien być z żółtym odcieniem, jeśli do twarzy nam w chłodnych kolorach, podkładu i pudru dla siebie szukajmy wśród odcieni wpadających w róż.

Kolejnym krokiem będzie wybór odpowiedniego odcienia podkładu. Tu jak mantrę powinnyśmy powtarzać sobie zdanie „idealny podkład to ten, którego nie widać”. Musimy bowiem tak dobrać jego odcień, by „stopił się” on ze skórą. Jak to zrobić? Wiele z nas sprawdza odcień rozsmarowując go na dłoni. Tej metody zdecydowanie nie polecają profesjonalni makijażyści. Skóra na dłoni ma inny odcień i kolor, który wydawał nam się idealny, może okazać się po nałożeniu na twarz nietrafionym. Dlatego najlepiej jest sprawdzać kolor na twarzy, w okolicach żuchwy i… koniecznie przy świetle dziennym. Warto również przed decyzją o zakupie odczekać chwilę, by sprawdzić czy kolor się nie utlenił.

Z pudrem w duecie

By podkład utrzymał się przez cały dzień powinnyśmy dobrać do niego również puder. Przypudrowanie makijażu utrwala go, a dodatkowo też, w zależności od właściwości, matuje lub rozświetla skórę twarzy. Przy wyborze odpowiedniego pudru należy pamiętać, że powinien on być dokładnie w kolorze podkładu lub nieco jaśniejszy. Przede wszystkim jednak powinien być dobrany w podobny sposób co podkład, czyli zgodnie z naszym typem urody.