Polskie wesele kiedyś a dziś

Polskie weseleZ upływem czasu zmienia się dosłownie wszystko - moda na ubrania, styl urządzania wnętrz, zmieniamy się my i nasze polskie wesele. Jedno jednak jest pewne - bez znaczenia czy wesele odbyło się 30 lat temu, czy w ubiegłe lato, zawsze będzie to jedyna i niepowtarzalna uroczystość i jeden z najważniejszych dni w życiu każdej pary. Jak więc wyglądały wesela kiedyś, jak wyglądają dziś i co jest przyczyną takich zmian?

Polskie wesela możemy podzielić na dwa rodzaje, na te tradycyjne we wsi, z tradycjami i obrzędami, oraz na te w miastach - zupełnie inne i zazwyczaj indywidualnie organizowane. Weźmy pod uwagę jednak te wesela na wsi, bowiem to one będą tymi tradycyjnymi, z konkretnymi zasadami.

Mimo, że wesela naszych babć i dziadków różnią się od tych współczesnych, to jednak wszystkie zwyczaje i tradycje są w większości zachowane. Niektóre z nich uległy zmianom, modyfikacjom i unowocześnieniom. Powodów jest mnóstwo - idąc z duchem czasu dostosowujemy się do obowiązującego trendu, korzystamy z różnych nowych możliwości, również tych technologicznych.

Dzisiaj decyzję o tym, z kim chcemy wziąć ślub i przejść przez całe życie razem, podejmujemy my sami. Ślub w większości przypadków jest tylko zwieńczeniem miłości obojga ludzi, którzy decydują się na wspólne życie. Kiedyś wyglądało to zupełnie inaczej, bowiem najwięcej do powiedzenia mieli rodzice Pary Młodej. Jak to się odbywało? W całej tradycji brał udział Swat, który wraz z Panem Młodym i jego rodzicami odwiedzał dom Panny Młodej i jej rodziców. Długie dyskusje, rozmowy o posagu Panny Młodej i finalnie zgoda na ślub. Młodzi musieli wyrazić swoją zgodę, ale było to czysto oficjalne, zazwyczaj na samym ślubie.

Same przygotowania do ślubu również nieco się różnią od tych dzisiejszych. Uplecenie wianka z kwiatów było najważniejszym zwyczajem, bowiem był to symbol cnoty i niewinności. Dzisiaj wianek został zastąpiony wiązanką, a i welon nie zawsze jest konieczny. Panna Młoda zawsze musiała mieć "coś starego" jak np biżuteria sprzed wielu pokoleń, która była symbolem szacunku do rodziny.

Oczepiny są starą słowiańską tradycją, która przetrwała do dzisiaj. Jednak i tutaj zabawy i zwyczaje zostały nieco zmienione i unowocześnione. Sama nazwa pochodzi od słowa "czepiec", które oznacz tyle co nakrycie głowy noszone przez mężatką. Uważa się, że Panna Młoda staje się żoną właśnie w trakcie oczepin. Dzisiaj oczepiny są początkiem wszelkim zabaw i konkursów oraz momentem, kiedy Panna Młoda pozbywa się welonu, a Pan Młody muchy czy tez krawata.

Co do samej organizacji zabaw weselnych - tutaj również możemy stwierdzić, że zaszły niesamowite zmiany. Kiedyś muzyka na weselach była albo puszczana z gramofonu, albo jeśli kogoś było na to stać, to korzystał z usług orkiestry. A dzisiaj? Młode Pary decydują się na tak modnego DJ-a, Wodzireja, który prowadzi całą zabawę lub kapelę na żywo.

Dzisiaj wesela przygotowywane są wiele miesięcy przed uroczystością, a każdy najdrobniejszy szczegół dopracowany jest najlepiej, jak tylko można.

Autor: www.wodzirejlukasz.pl.

Komentarze

Karina
Mnie się marzy takie wesele stylizowane na te starsze. mama dużo mi opowiadała jak to u nich wyglądało. Sama szukam też inspiracji i wiele ciekawych pomysłów znalazłam w książkach np. w wasz piękny ślub. Powoli mam już wizję swojego wesela i zaczynam kompletować co trzeba :)