Pończochy uciskowe, czyli jak zwalczać obrzęki nóg i żylaki!

Pończochy uciskoweO nogi warto dbać, ponieważ to one są podstawą naszej mobilności. Niestety to także one są często narażone na kontuzje i różnego rodzaju schorzenia, wynikające nie tylko z chodzenia, ale także ze zbyt długiego siedzenia albo czynników genetycznych, które zwiększają ryzyko powstawania żylaków czy zakrzepicy żylnej. Doskonałym sposobem profilaktycznym i terapeutycznym dla schorzeń wynikających z niewydolności żył kończyn dolnych są pończochy uciskowe. Jak należy je stosować i dobierać, aby pomagały?

Pończochy na żylaki profilaktycznie i terapeutycznie

O tym, czy dane pończochy uciskowe są profilaktyczne, czy lecznicze, świadczy klasa ich ucisku. Jest to nic innego jak siła, z jaką pończochy uciskają nogę. Przy czym warto zaznaczyć, że ucisk ten jest najmocniejszy na wysokości kostki i stopniowo zmniejsza się ku górze. Pończochy na żylaki mają bowiem za zadanie usprawnić obieg krwi w nodze z dołu do góry.

Z tego też powodu w celach profilaktycznych są one stosowane przez osoby wykonujące pracę siedzącą lub stojącą, a także w czasie długich podróży samochodem czy samolotem (przeciwdziałanie wystąpieniu zakrzepicy). W ten sposób zapobiega się powstawaniu żylaków oraz obrzęków nóg spowodowanych zastojem krążenia. Pończochy uciskowe często są również zalecane kobietom w ciąży, które chcą uniknąć żylaków i opuchnięcia nóg.

Jeśli chodzi o działanie lecznicze, to pończochy uciskowe na żylaki stosowane są przede wszystkim przy niewydolności żył kończyn dolnych oraz przy zakrzepicy żylnej. Pozwalają one na usprawnienie obiegu krwi w nogach, co przeciwdziała pojawianiu się nowych żylaków czy powstaniu zakrzepu. Przy czym pończochy uciskowe nie leczą, jednak hamują rozwój schorzeń i usprawniają krążenie w nogach. To z kolei łagodzi objawy choroby i zwiększa komfort codziennego funkcjonowania.

Pończochy uciskowe dla kobiet i mężczyzn - rodzaje i klasy ucisku

Kluczowym elementem dla skuteczności stosowania pończoch na żylaki jest odpowiednie dobranie ich rozmiaru i klasy ucisku. Do wyboru mamy przede wszystkim trzy klasy (czwarta jest stosowana niezwykle rzadko). W przypadku profilaktyki należy wybierać pończochy o mniejszej sile, natomiast w celach terapeutycznych należy skonsultować sprawę z lekarzem.

Warto tutaj zaznaczyć, że pończochy uciskowe na żylaki, mogą mieć różną postać np. pończoch, rajtuz lub podkolanówek - w tym pończoch zamkniętych, czyli z palcami lub otwartych - bez palców. Ponadto dostępne są zarówno pończochy uciskowe męskie, jak i pończochy uciskowe damskie. Dzięki temu z łatwością można dopasować do swoich potrzeb konkretny rozmiar pończoch na żylaki oraz stopień ich ucisku.

Komentarze