Porządki w domu alergika uczulonego na roztocza kurzu domowego

Sprzątanie w domuWiosna mobilizuje wielu z nas do lepszego odżywiania się, dłuższych spacerów w pierwszych po zimie, wyczekanych promieniach słońca, zmiany garderoby na lżejszą i bardziej kolorową, a także do porządków. W czystym i niezagraconym mieszkaniu czy też domu jest więcej przestrzeni, światła i harmonii. Dlatego warto czasem solidnie wymieść kurz z kątów i wpuścić wiosenną świeżość do wnętrza. Ale sprzątanie nie każdemu z nas sprawia przyjemność, a szczególnie uciążliwe może okazać się dla alergików uczulonych na roztocza kurzu domowego.

Objawy alergii na kurz domowy

Alergia na roztocza kurzu domowego najczęściej objawia się w postaci uporczywego kichania, cieknącego i zatkanego nosa, a także swędzących, zaczerwienionych i łzawiących oczu. Warto pamiętać, że jedynie specjalne testy wykonane w gabinecie lekarza alergologa potwierdzą nadwrażliwość na roztocze kurzu domowego, grzyby pleśniowe czy też alergeny pochodzenia zwierzęcego bądź roślinnego. Roztocza znajdują się w kurzu, który w sposób naturalny gromadzi się w domu, szczególnie chętnie w wilgotnych zakamarkach oraz między włóknami poduszek, materacy, koców, zasłon i dywanów.

Co zrobić, aby w czasie wiosennych porządków alergia na kurz nie dała nam się we znaki?

Szybka pomoc z apteki

Gdy planujemy solidne wymiatanie kurzu ze wszystkich kątów w mieszkaniu, warto zawczasu zaopatrzyć się w lek przeciwhistaminowy łagodzący objawy alergii np. Claritine Allergy® (https://www.claritine.pl/pl/produkty/claritine-allergy/), który dzięki zawartości loratadyny, zmniejsza dokuczliwe objawy uczulenia: kichanie, wyciek z nosa, świąd i pieczenie oczu oraz reakcje skórne. Skuteczne leki przeciwhistaminowe działają już w ciągu trzydziestu minut od przyjęcia i nie powodują senności.

Maseczka i gumowe rękawice do sprzątania

Przy czyszczeniu różnych zakamarków z kurzu warto nałożyć maseczkę na twarz i rękawice, aby ograniczyć kontakt z alergenem.

Filtry HEPA i wilgotna ściereczka - niezawodni pomocnicy w domu alergika

Skutecznym i tanim pogromcą domowego kurzu jest wilgotna ściereczka, a najlepszym wyborem dla alergika jest odkurzacz z filtrem HEPA i workiem o podwójnych ściankach.

Hipoalergiczne materace i częste pranie pościeli

Specjalne, tzw. hipoalergiczne materace, kołdry i poduszki mają za zadanie chronić przed szkodliwymi substancjami poprzez m.in. użycie materiałów o przedłużonej świeżości i o właściwościach bakteriobójczych. Aby dłużej zachowały świeżość i chroniły przed alergenami, należy je często prać i odkurzać. Poduszki, kołdry i materace powinny być także ponakrywane świeżą, często praną pościelą.

Unikanie nadmiaru dywanów i innych tekstyliów

Miękkie i puszyste dywany, koce, narzuty, suto marszczone firany i zasłony to idealne miejsca rozwoju dla roztoczy kurzu domowego. W domu osoby uczulonej powinno być ich jak najmniej. Warto też często prać domowe tekstylia i odkurzać je specjalnymi sprzętami czyszczącymi "na mokro", aby oczyścić je z kurzu.

Utrzymywanie wilgotności powietrza na poziomie poniżej 50%

Występowanie roztoczy kurzu domowego, jest większe w lecie niż w zimie ze względu na zwiększony poziom wilgotności powietrza. Jednak w cieplejszym i wilgotniejszym wnętrzu roztocze kurzu domowego są obecne przez cały rok na okrągło. Aby było ich jak najmniej warto zaopatrzyć się w specjalne osuszacze powietrza i używać ich w każdym pomieszczeniu.