Postępowanie z alkoholikiem, czyli na czym polega interwencja wobec osoby uzależnionej

Problem z alkoholemAlkoholizm szczególnie u osób tzw. wysoko funkcjonujących związany jest z zakładaniem "masek", które mają na celu ukryć problem alkoholowy przed najbliższymi, a nawet przed samym sobą. Nie bez powodu, rodzina oraz przyjaciele szukają skutecznych porad jak rozmawiać z alkoholikiem aby namówić go na leczenie, jak postępować z alkoholikiem w ciągu oraz gdzie szukać wsparcia.

Jak rozpoznać czy osoba jest uzależniona od alkoholu?

Chyba każdy w naszym kraju, w bliższej lub dalszej relacji miał kontakt z osobą uzależnioną od alkoholu - to, że nałóg ten niestety bardzo powszechne, nie sprawia, że łatwiej jest rozpoznać problem alkoholowy u osoby najbliższej. Wiele alkoholików do perfekcji opanowuje sztukę okłamywania najbliższych, pijąc w samotności lub ukryciu, a przy każdej próbie rozmowy o uzależnieniu, ma wiele argumentów odpierających zarzuty. Osoby pracujące na co dzień z alkoholikami przestrzegają jednak, aby nie bagatelizować pierwszych objawów uzależnienia, które nigdy nie powinny być lekceważone.

Do najczęściej wyszczególnianych należy:

  • picie regularne, bez wyraźnych okazji, lub szukanie ich, np. poprzez usprawiedliwienia (stresujący dzień, ważny egzamin itp.),
  • picie bez umiaru, czyli niemożliwość zaprzestania spożywania alkoholu mimo uwag najbliższych lub problemów wynikających z upicia (problemy ze wstawaniem, nieobecność w pracy, problemy zdrowotne),
  • wyraźne zmiany w zachowaniu, nagłe napady złości, agresja (gdy każda rozmowa z alkoholikiem o jego problemie kończy się kłótnią),
  • chowanie przed rodziną alkoholu, picie w ukryciu, np. poza domem lub podczas nieobecności najbliższych, wpadania w tzw. ciągi alkoholowe.

Wystąpienie któregoś z powyższych objawów musi być wyraźnym bodźcem, że potrzebujemy pomocy specjalistów, którzy podpowiedzą jak namówić alkoholika na leczenie.

Jak dotrzeć do alkoholika? Jak rozpocząć rozmowę?

Osoby znające problem alkoholowy, wiedzą, że nakłonienie alkoholika do rozpoczęcia leczenia to wielkie wyzwanie, które często kończy się fiaskiem. Alkoholik, niepotrafiący realistycznie ocenić problemu, w jakim się znalazł, reaguje agresją, wybucha lub zamyka się w sobie. Zdarza się, że przeprasza, obiecuje poprawę i wyraża skruchę, która nie ma jednak poparcia w czynach. Aby rozmowa z alkoholikiem, była skuteczna, warto przeprowadzić ją wraz ze wsparciem osoby trzeciej - psychologa, który wie, jak można pomóc alkoholikowi, który nie chce się leczyć. Ta metoda, zwana interwencją to efekt wspólnej pracy rodziny i specjalisty, która polega na działaniu z zaskoczenia i wyeliminowaniu z rozmowy takich elementów jak żal, pretensje, złość.

Jak uświadomić alkoholikowi, że jest alkoholikiem?

Spotkanie interwencyjne to rozmowa na neutralnym terenie, poza domem, czyli miejscem, które jest naznaczone problemem alkoholowym w rodzinie. W spotkaniu biorą udział najbliżsi (do max. 5 osób), psycholog, oraz osoba uzależniona, która nie zna celu spotkania. Podczas rozmowy padają fakty z życia rodziny, które mają w realistyczny i dobitny sposób pokazać, jak wielkie zło wyrządza alkohol, skonfrontować alkoholika z problemem bez wprowadzania elementu oskarżeń, lamentu czy wzajemnych pretensji. Konfrontacja, czyli działanie z zaskoczenia przy obecności osoby neutralnej powinna ostudzić emocje i pozwolić dojść do realnych, wiążących wniosków, związanych z rozpoczęciem leczenia.

Co zrobić z alkoholikiem, kiedy pierwsza próba pomocy okazała się nieskuteczna?

Choć dobrze przeprowadzona interwencja w 80-90% bywa skuteczna, istnieje szansa, że alkoholik nie wyrazi chęci do rozpoczęcia terapii. W takim przypadku powinniśmy rozważyć bardziej drastyczne sposoby, np. odejście, rozwód czy zerwanie wszelkich kontaktów. Co ważne, nie mogą to być obietnice bez pokrycia, dlatego muszą być one realne, odpowiednio zaplanowane i realizowane, tak, aby alkoholik nie miał pewności, że są to tylko groźby bez pokrycia. Co istotne, sami musimy poddać się terapii, gdyż osoby długotrwale będące w relacji z alkoholikiem przejawiają wiele objawów współuzależnienia, które nie pozwala im zadbać o własne szczęście i bezpieczeństwo.

Gdzie szukać pomocy? Jakie są koszty leczenia alkoholizmu?

Warto już przed interwencją poszukać miejsc, które skutecznie leczą alkoholizm, tak, aby już na konfrontacji dać osobie uzależnionej poczucie, że może liczyć na nasze wsparcie, a także, że drogę ku trzeźwości nie będzie musiał pokonywać w pojedynkę.

Warto rozważyć oraz poznać, na czym polega farmakologiczne leczenie alkoholizmu, które w połączeniu z terapią psychologiczną daje duże szanse na wyjście z nałogu. Taką kurację można odbyć w certyfikowanej klinice leczenia uzależnień - Insertmed, która od wielu lat pomaga zwalczyć pociąg do alkoholu poprzez działanie leków antyalkoholowych takich jak Naltrexone, który jest nie tylko skuteczny, ale także zupełnie bezpieczny dla zdrowia i życia pacjentów z problemem alkoholowym.

Komentarze