Potówki u dzieci - przyczyną mogą być nieodpowiednie ubranka!

Potówki u dzieciPotówki pojawiają się u dzieci dość często, zwłaszcza w wieku niemowlęcym. Zwykle są efektem nadmiernego przegrzania organizmu. Jak możemy je rozpoznać i jak wyleczyć skórę z potówkami?

Niemowlęta nie mają jeszcze w pełni wykształconych gruczołów potowych skóry, dlatego w pierwszych miesiącach życia bardzo ważne jest właściwe pielęgnowanie skóry. Brak gruczołów potowych powoduje, że dziecko nie może jeszcze dobrze poradzić sobie z wysoką temperaturą zarówno swojego ciała, jak i otoczenia. Wtedy może dojść do powstania charakterystycznej wysypki  potówek.

Główne przyczyny pojawiania się potówek:

  • nadmierne przegrzewanie dziecka;
  • zbyt wysoka wilgotność powietrza;
  • niewłaściwa pielęgnacja skóry;
  • zakładanie nieprzewiewnych, nadmiernie obcisłych ubranek;
  • rzadkie kąpanie dziecka;
  • zbyt duże nasłonecznienie wózka.

Potówki mają postać niewielkich pęcherzyków i grudek, w których znajduje się przejrzysty płyn. Płyn ten może zmieniać też kolor na bardziej mętny - wtedy są one nazywane potówkami białymi. Wyróżniamy też potówki czerwone, które są objawem stanu zapalnego skóry. Potówki mogą pękać samoistnie - nie powinniśmy ich wyciskać.

Jak leczyć potówki i przeciwdziałać ich pojawianiu się?

Najlepiej nie dopuszczać do przegrzania dziecka, dlatego jego ubranka, piżamki dla dzieci powinny być wykonane z naturalnych tkanin - najlepiej bawełny. Ubrania powinny być też luźniejsze i bardziej przewiewne, aby nie uciskać skóry. Nadmierne opatulanie dziecka, rzadkie oczyszczanie i pielęgnacja skóry również przyczyniają się do pojawiania się potówek.

Gdy potówki już się pojawią, powinniśmy przede wszystkim częściej kąpać malucha i wietrzyć jego skórę. Do mycia zaleca się tylko wodę z dodatkiem emolientów. Możemy też kąpać dziecko w wodzie z dodatkiem mąki ziemniaczanej, wybrać specjalne pudry do skóry. Skóry z potówkami nie powinniśmy pokrywać tłustymi kremami, oliwkami, ponieważ mogą one spotęgować objawy. Gdy zmiany występują jednak przez dłuższy czas, w takim przypadku powinniśmy udać się do lekarza.

Ocena: 5.0