Powiększanie piersi bez tajemnic - odpowiadamy na najpopularniejsze pytania dotyczące zabiegu

Powiększenie piersiOperacje plastyczne stają się coraz popularniejsze. Decydują się na nie osoby, którym trudno jest zaakceptować niektóre defekty swojego ciała. Dzięki chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej można uzyskać pozytywne zmiany w wyglądzie i zwiększyć samoocenę. Jednym z najczęściej wybieranych zabiegów jest powiększanie piersi. Korzystają z niego kobiety niezadowolone z ich wyglądu, jak również matki, u których piersi uległy deformacji po okresie ciąży i karmienia.

Zdarzają się także przypadki wad wrodzonych, takich, jak np. duża asymetria prawej i lewej piersi, zespół Polanda, piersi bulwiaste itp. W przypadku usunięcia piersi po radykalnym leczeniu raka, jej rekonstrukcja pozwala odzyskać dawny wygląd oraz wzmocnić poczucie własnej wartości i kobiecości.

Jakie metody powiększania piersi stosuje się w klinikach?

Najczęściej zabieg powiększania piersi wykonuje się przez operacyjne wszczepianie implantów silikonowych, wypełnionych żelem silikonowym lub solą fizjologiczną. Przeprowadzone badania i doświadczenia kliniczne potwierdzają skuteczność i względne bezpieczeństwo tego rodzaju zabiegów. Ze względu na strukturę powierzchni wyróżnia się implanty gładkie (niewidoczne pod skórą, ale obecnie rzadziej stosowane) oraz teksturowane, które dzięki chropowatości lepiej przylegają do okolicznych tkanek. Implanty mogą mieć kształt okrągły lub anatomiczny. Przy plastyce piersi płaskich najczęściej stosuje się implanty okrągłe, wypełnione żelem silikonowym o zróżnicowanej gęstości. Implanty anatomiczne mają kształt „łezki”, dzięki czemu zapewniają bardziej naturalny kształt piersi. Oprócz wszczepiania implantów, w klinikach stosuje się również metodę augmentacji własnym tłuszczem, która polega na powiększaniu piersi przez uzupełnienie jej wnętrza tkanką tłuszczową pacjentki. Trudno jest jednoznacznie wskazać najlepszą metodę, czy wybrać uniwersalny implant. Każda kobieta posiada indywidualne szczegóły anatomiczne i tylko doświadczony chirurg może pomóc w wyborze najlepszego sposobu powiększenia piersi. Na stronie tourmedica.pl można znaleźć wykaz sprawdzonych klinik wykonujących tego rodzaju zabiegi w całym kraju oraz opinie klientów.

Jakie są przeciwwskazania do operacji powiększania piersi?

Ponieważ zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, nie mogą się mu poddać osoby cierpiące na niewydolność krążeniowo-oddechową, cukrzycę, poważne schorzenia wątroby oraz nerek i niektóre choroby przewlekłe. Do przeciwwskazań należą również torbiele piersi oraz choroby rozrostowe, czy degeneracyjne w obrębie gruczołu sutkowego. Decyzję zawsze podejmuje lekarz po analizie dodatkowych badań, takich, jak: morfologia i grupa krwi, rentgen klatki piersiowej, USG i mammografia piersi, EKG, badanie krzepliwości krwi, poziom elektrolitów, mocznika i kreatyniny w surowicy krwi oraz badanie ogólne moczu. Czasowym przeciwwskazaniem do operacji jest również anemia. Jeśli w najbliższej rodzinie pacjentki występował nowotwór piersi, zalecane jest wykonanie badania genetycznego mutacji BRCA - 1 oraz skonsultowanie się z onkologiem.

Czy można powiększyć biust innymi sposobami?

Piersi można również powiększyć metodami nieoperacyjnymi, nie więcej jednak, niż o 1-2 rozmiary. Stosuje się dwie metody - preparatem Macrolane (żel z kwasem hialuronowym) oraz Aquafilling Bodyline (żel zawierający sól fizjologiczną i poliamid). Polegają one na wprowadzaniu do gruczołu piersiowego (za pomocą tzw. kaniul) preparatów, które zwiększają objętość piersi. Zabiegi te odbywają się w znieczuleniu miejscowym i trwają około 45-90 minut. Są one mało inwazyjne i całkowicie bezpieczne. Niestety, efekty nie są trwałe. W metodzie stosującej preparat Macrolane utrzymują się, w zależności od wieku pacjentki, stanu jej piersi, stylu życia oraz aktywności fizycznej, od 18 do 30 miesięcy. Po tym czasie należy zabieg powtórzyć. Efekty zastosowania preparatu Aquafilling Bodyline utrzymują się przez okres ok. 5 lat. Przeciwwskazaniem są choroby przebiegające z zaburzeniami krzepliwości krwi oraz choroby autoimmunologiczne, okres laktacji, stany zapalne skóry w okolicy planowanego zabiegu oraz uczulenie na kwas hialuronowy.

W dzisiejszych czasach operacje powiększania piersi (mammoplastyki) są bezpieczne. Wybór odpowiedniej kliniki zwiększa szanse powodzenia i chociaż zabiegi chirurgii estetycznej nie są tanie, decyduje się na nie wiele kobiet.

Komentarze