Powracający problem: wrastający paznokieć

Wrastające paznokcieWrastający paznokieć jest jedną z najbardziej dokuczliwych przypadłości dotykających stopy. Powoduje dyskomfort podczas chodzenia, ból i obrzmienie palca, którego dotknął problem. Niekiedy jest to na tyle uciążliwe, że uniemożliwia włożenie obuwia. Jak poradzić sobie z tą dolegliwością i co zrobić w przypadku nawrotów?

Czym jest wrastanie paznokcia i dlaczego się powtarza?

Osoby, które dotknęła przypadłość wrastającego się paznokcia z pewnością wiedzą o tym, że dolegliwość ta lubi się powtarzać. Wydawać by się mogło, że pozbyliśmy się problemu, minął ból i obrzmienie, jednak po jakimś czasie problem powraca.

Wrastanie spowodowane jest nieprawidłowym zwijaniem się paznokcia lub jego boków pod spód, w efekcie czego paznokieć zamiast na zewnątrz, rośnie pod skórę, wbijając się w wał okołopaznokciowy, który go otacza. Palec jest bardzo tkliwy, ponieważ zwykle organizm reaguje obronnie i wytwarza ziarninę oddzielającą wrastający paznokieć od zdrowych tkanek. Stan zapalny powstaje na skutek wrastania. Gdy twarda płytka paznokcia uszkadza miękką tkankę skóry, organizm traktuje to jak zagrożenie i się broni - dlatego wrastającym paznokciom bardzo często towarzyszy stan zapalny. Rozwój ziarniny sprzyja zakażeniom bakteryjnym, co jeszcze mocniej pogłębia dolegliwości.

Wrastające paznokcie zwykle leczy się chirurgicznie. Zanim jednak zdecydujemy się na zabieg wycięcia, warto skonsultować się z podologiem - specjalistą w dziedzinie problemów stóp, w tym także wrastających paznokci. Godnym polecenia jest gabinet podologiczny Satin w Warszawie. Dlaczego konsultacja jest konieczna? Przede wszystkim dlatego, że nie zawsze potrzebny jest zabieg. Niekiedy stosuje się włożenie tamponady. Bardzo częstym i skutecznym rozwiązaniem tego problemu są terapie za pomocą klamer ortonyksyjnych, których zadaniem jest wyprostowanie paznokcia i przywrócenie mu odpowiedniego toru wzrostu. Klamry są nieodczuwalne dla pacjenta i nie przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu. Można bez przeszkód uprawiać różne rodzaje aktywności fizycznej.

Jeśli podolog stwierdzi konieczność zabiegu, istotna jest także jego forma. We wczesnym stadium dolegliwości często wystarczy klinowe podcięcie paznokcia i założenie specjalistycznego opatrunku. W stadium zaawansowanym stosuje się klamry ortonyksyjne lub chirurgiczne rozwiązanie tego problemu.

Dlaczego sytuacja z wrastającym paznokciem powtarza się? Przede wszystkim dlatego, że nie została wyeliminowana przyczyny wrastania. Paznokieć może wrastać na skutek złego obcinania, urazów, niezadbanych skórek, a także niewygodnego obuwia. Czasem również stopa ma tendencję do tego typu przypadłości.

Czy można zapobiegać wrastaniu się paznokci?

Tak! Warto to robić, zwłaszcza, jeśli już raz zostaliśmy dotknięci dolegliwością. Podstawą jest właściwe obcinanie paznokci, bez zaokrąglania ich końcówek, a także pielęgnacja skórek - delikatne ich odsuwanie zamiast wycinania. Nie zaleca się wyrywania wystających części paznokcia - powoduje to uraz, którego następstwem może być wrastanie. Wizyta u podologa z pewnością pozwoli ustalić przyczynę, dzięki czemu łatwiej będzie ją zniwelować.

Ocena: 5.0