Prawdy i mity o implantach

ImplantyPrzy dzisiejszych technikach protetycznych utrata naturalnego zęba, czy nawet pełnego uzębienia, nie musi dla pacjenta oznaczać konieczności pogodzenia się ze stratą oraz przyzwyczajenia do sztucznej szczęki (protezy). W wielu przypadkach do odbudowy uzębienia można zastosować implanty. Istnieje o nich wiele opinii, choć nie wszystkie są zgodne z rzeczywistością. Przedstawiamy najważniejsze fakty i mity dotyczące implantów w stomatologii.

Czym są implanty?

W pierwszej kolejności powinniśmy w ogóle zdefiniować poprawnie, co należy rozumieć pod pojęciem implantu. W dziedzinie stomatologii implant jest sztucznym korzeniem zęba, wytworzonym zwykle z nieuczulającego tytanu, który łączy się z tkanką kostą. Implant należy umieścić w kości pacjenta, poprzez jej nawiercenie. W powstały otwór wkręcana jest śruba implantu, na której dentysta osadza łącznik, a na nim dopiero właściwą, widoczną gołym okiem koronę zęba. Implanty są na tyle stabilnie, mocno osadzone nie tylko w dziąśle, ale i w kości pacjenta, że można je wykorzystywać w ten sam sposób jak naturalne zęby. Nie ma niebezpieczeństwa, że implant kiedykolwiek wypadnie, nawet przy gryzieniu i żuciu twardych pokarmów.

Fakty dotyczące implantów

Faktem jest, że nie u każdego pacjenta implant na pewno się przyjmie. Większe ryzyko odrzucenia implantu przez organizm istnieje u nałogowych palaczy. Dlatego w ich przypadku zaleca się przed przystąpieniem do procedury ich wszczepiania, rzucenie palenia na okres co najmniej pół roku.

Na implanty lekarze dają gwarancję dożywotnią, jeśli więc ulegną wyszczerbieniu lub innemu zniszczeniu, zostaną wymienione bez ponoszenia przez pacjenta kosztów. Implanty zastępują z powodzeniem zęby naturalne i mogą służyć nam do końca życia. Są odporne na próchnicę, dlatego się nie psują. Należy jedynie podkreślić, że z zabiegu wszczepiania implantów należy skorzystać w renomowanych gabinecie dentystycznym, u dentysty, który posiada stosowne uprawnienia do wykonywania takich czynności. Implanty założone w fachowy sposób będą służyć nam przez całe życie.

Prawdą jest to, że implantów zębowych nie wszczepia się dzieciom. Pierwsze "sztuczne zęby" można wszczepić dopiero w granicach 16. roku życia, choć w wielu gabinetach stomatologicznych taką granicą będzie 18. lub 21. rok życia pacjenta. Jest to uzasadnione okresem całkowitego zakończenia procesu rozwoju kości szczęki. Jeśli wcześniej nastolatek miałby wszczepiane implanty, mogłoby to doprowadzić do znacznego skrzywienia się zębów i spowodować wady zgryzu. Natomiast podeszły wiek pacjenta nie jest przeszkodą w wykonaniu implantów.

Mity dotyczące implantów

Wydaje się, że poziom skomplikowania i inwazyjności zabiegu wszczepiania implantów zębowych nierozerwalnie związany jest z odczuwaniem silnych dolegliwości bólowych przez pacjenta. Nic takiego jednak nie ma miejsca. Mitem jest to, że wszczepianie implantów boli, ponieważ dentysta wykonuje ten zabieg w znieczuleniu miejscowym, a pacjent może też wybrać, jeśli w jego przypadku istnieje taka możliwość, znieczulenie ogólne, tj. narkozę.

Kolejnym mitem dotyczącym implantów jest twierdzenie, że wszystkie są tej samej jakości, dlatego wybór najtańszego wydaje się najlepszą decyzją. Takie podejście jest dużym błędem, ponieważ najtańsze implanty mogą nie posiadać certyfikatów jakości i mogą być wykonane z materiału, który nie będzie biokompatybilny. W efekcie implanty mogą zostać po prostu odrzucone przez organizm, a pacjent straci swoje pieniądze.

Nieprawdą jest, że o implanty nie trzeba dbać. Jeśli nie będziemy ich regularnie czyścić i zgłaszać się na kontrole do gabinetu dentystycznego, one również mogą ulec zniszczeniu, choć rzecz jasna w inny sposób niż naturalne zęby. To, że nie grozi im próchnica, nie oznacza wcale, że nie należy ich szczotkować czy nitkować powierzchnie pomiędzy implantami. Dla zachowania zdrowia i higieny jamy ustnej poleca się pacjentom stosowanie również płynu do płukania ust.

Autor - www.fachowydentysta.pl.

Ocena: 5.0