Prawidłowa higiena jamy ustnej. Jak o nią dbać?

Prawidłowa higiena jamy ustnejPrawidłowa higiena jamy ustnej to gwarancja pięknego uśmiechu oraz zdrowych dziąseł. Jak skutecznie o nią zadbać?

Co to jest płytka nazębna?

Płytka nazębna to miękki i lepki nalot odkładający się na zębach już po kilku godzinach od ostatniego szczotkowania. Zazwyczaj bezbarwny, biały lub żółtawy osad szybko staje się siedliskiem bakterii próchnicotwórczych, które stanowią poważne zagrożenie dla tkanek naszych zębów i dlatego, aby uniknąć pogarszania się ich kondycji, należy regularnie się go pozbywać.

Jak usunąć płytkę bakteryjną? Jedynym skutecznym sposobem na jej zlikwidowanie okazuje się odpowiednia higiena jamy ustnej. Regularne szczotkowanie zębów, dokładne nitkowanie przestrzeni między nimi oraz systematyczne płukanie ust są gwarantami pięknego uśmiechu wolnego od nieestetycznego osadu.

Szczotkowanie podstawą zdrowych zębów

Podstawowym sposobem walki z płytką bakteryjną jest regularne szczotkowanie zębów. Jak robić to prawidłowo?

  • Kiedy myć zęby? Co najmniej dwa razy dziennie (rano i wieczorem), jednak najlepiej czyścić je po każdym posiłku;
  • Jak długo myć zęby? Szczotkowanie powinno trwać od dwóch do trzech minut - skracając ten czas, ryzykujemy niedokładnie usunięcie płytki bakteryjnej, natomiast wydłużając go, narażamy się na urazy dziąseł i szkliwa;
  • Jaką szczoteczkę wybrać? Jeśli zmagamy się z problemem nadmiernie odkładającego się osadu, postawmy na szczoteczkę, która dokładnie go usunie i zapobiegnie powstawaniu kamienia nazębnego. Jednym z najbardziej popularnych produktów tego typu jest szczoteczka Target Teeth & Gums firmy Jordan, która doskonale sprawdza się w walce z płytką nazębną.

Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych

W jaki sposób skutecznie pozbyć się bakterii próchnicotwórczych w przestrzeniach międzyzębowych?

  • Szczoteczki międzyzębowe: to niewielkie przyrządy, których miękką końcówkę wkładamy między zęby i delikatnie pocieramy ich boki. Tego rodzaju produkt pozwala nam dotrzeć do nawet najbardziej niedostępnych miejsc, w których często odkłada się płytka bakteryjna wywołująca próchnicę i stany zapalne dziąseł;
  • Nić dentystyczna i flossery: stosując nić lub flosser, skutecznie pozbywamy się z zębów resztek jedzenia oraz usuwamy z ich powierzchni nieestetyczny osad. Regularne czyszczenie zębów za pomocą nici lub flossera jest niezbędne do utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej;
  • Irygator: wytwarza strumień wody pod ciśnieniem, który usuwa płytkę bakteryjną z przestrzeni międzyzębowych oraz kieszonek dziąsłowych.

Płukanie jamy ustnej

Choć higiena jamy ustnej w głównej mierze opiera się na szczotkowaniu zębów oraz czyszczeniu przestrzeni między nimi, to regularne stosowany płyn stanowi jej doskonałe uzupełnienie. Na czym polega jego działanie?

  • Płyn dociera do miejsc, które zostały ominięte w trakcie szczotkowania i nitkowania;
  • Zmniejsza odkładanie się płytki nazębnej, co przyczynia się do minimalizacji ryzyka powstawania próchnicy oraz stanów zapalnych dziąseł;
  • Wspomaga walkę z takimi schorzeniami, jak grzybica czy nieświeży oddech.

Komentarze