Presoterapia (drenaż limfatyczny) - przebieg, zastosowania, efekty, przeciwwskazania

PresoterapiaDrenaż limfatyczny sprzyja redukcji tkanki tłuszczowej, jednak sam w sobie nie stanowi jedynego narzędzia do odchudzania. Wpływa na organizm stymulująco, poprawiając przepływ chłonki. Często jest wykorzystywany jako element terapii wyszczuplającej i jest pomocny w wielu zabiegach kosmetologicznych i medycyny estetycznej, aby sprawniej wydalać wolne kwasy tłuszczowe.

Osoby otyłe, nie mające wystarczającej ilości ruchu często miewają problemy z pojawiającymi się obrzękami kończyn dolnych, które wynikają z zaburzeń w przepływie chłonki. Dzięki drenażowi limfatycznemu można poprawić funkcjonowanie układu limfatycznego i niwelować powstawanie obrzęków. Jednak nie mogą być to poważne zaburzenia i należy wykluczyć wszelkie przeciwwskazania.

Czym jest obrzęk?

Obrzęk to wynik nagromadzenia się w przestrzeniach zewnątrzkomórkowych płynu limfatycznego. Jednak nie zawsze jest powodem poważnych zaburzeń i na skutek uruchomienia w organizmie mechanizmów naprawczych obrzęk samoistnie ustępuje. Natomiast w sytuacji kiedy owe mechanizmy nie działają prawidłowo powstaje obrzęk patologiczny. Charakteryzuje się on długim czasem utrzymywania, a jego ilość zwiększa się w danej okolicy ciała o 30%. Zaleganie płynu pozakomórkowego może doprowadzić do pojawienia się zmian zapalnych i włóknistych. Innym powikłaniem wynikającym z zaburzeń układu limfatycznego jest schorzenie zwane słoniowacizną (obrzęk ostatniego stadium - olbrzymie zastoje limfy).

Presoterapia - przeciwwskazania

Przeciwwskazania do wykonywania zabiegu są następujące:

 • wszelkie ostre stany zapalne (bakteryjne, wirusowe, tkanek podskórnych, żył - zatorowozakrzepowe),
 • wysięki i obrzęki spowodowane ostrym stanem zapalnym,
 • choroby zakaźne,
 • zakrzepica żył występująca w ostatnim pół roku,
 • zmiany grzybicze, alergiczne,
 • nieuregulowana niewydolność mięśnia sercowego (prawokomorowa),
 • niewydolność krążenia w stopniu III i IV NYHA,
 • epilepsja,
 • ciąża,
 • poważne zmiany arteriosklerotyczne (np. w przebiegu cukrzycy).

Przeciwwskazaniami względnymi są nowotwory i ich przerzuty oraz zespół żyły górnej głównej.

Manualny drenaż limfatyczny - przebieg

Manualny drenaż limfatyczny polega na ruchach mających na celu przepchnięcie chłonki z obwodu do najbliżej położonych ujść żylnych. Ważna jest pozycja osoby masowanej, taka która wspomoże działanie drenujące. Przeprowadzenie drenażu składa się z dwóch faz: fazy przygotowawczej i fazy odprowadzającej.

Faza przygotowawcza
Są to ruchy głaskania i rozcierania kolistego do węzłów regionalnych - przygotowuje masowany obszar do przepływu płynu limfatycznego z obwodu.

Faza odprowadzająca
Jej zadaniem jest właściwy drenaż limfy w kierunku najbliżej położonych węzłów regionalnych. Ruchy powinny być wolne tak samo jak przepływ chłonki i wykonywane po 4 do 7 razy.

Chwyty stosowane w drenażu są miękkie i płynne z umiarkowanym naciskiem. Składają się z dwóch etapów - pierwszy to przesuwanie z wzrastającym uciskiem i drugi to odprężanie, polegające na utrzymywaniu kontaktu z ciałem tak aby pozwolić tkankom powrócić do pierwotnej pozycji. Charakterystyczne ruchy drenażu to m.in.:

 • ruch czerpakowy (tzw. pompki) - skręcanie tkanek i odprowadzanie limfy,
 • ruch obrotowo-czerpakowy - używany przy obrzękach miękkich,
 • rozcieranie uniesionych tkanek - używany przy obrzękach twardych.

Masowanie węzłów regionalnych odbywa się przynajmniej dwukrotnie. Drenaż brzucha wykonuje się wraz z głębokimi wdechami. Pomocne przy drenażu jest przeprowadzanie ćwiczeń biernych, które dodatkowo uaktywniają pracę układu limfatycznego.

Drenaż limfatyczny - efekty, zastosowania

Drenaż limfatyczny wykonuje się również za pomocą użycia kombinezonu w którym wytwarzane jest nadciśnienie. Kombinezon zazwyczaj obejmuje obszar ciała od nóg do brzucha lub używa się rękawów również na ręce. Za pomocą tego urządzenia porusza się płyny ustrojowe, pobudzając ich przepływ w kierunku drenażowym. Wytwarzane nadciśnienie przechodzi kolejno przez komory kombinezonu. Zabieg jest odczuwany jako przyjemny i często pacjenci zasypiają podczas sesji. Im więcej w kombinezonie komór, tym efektywniejsze jest przepchnięcie limfy. Dodatkową zaletą jest możliwość dobrania odpowiednich sekwencji oraz wysokości ciśnienia. Warto zwrócić uwagę, aby przy zakładaniu kombinezonu dobrze przylegał do pachwin, co pozwoli na precyzyjne odprowadzenie chłonki. Zabieg drenażu limfatycznego za pomocą urządzenia jest nazywany masażem pneumatycznym. Można udoskonalić terapeutyczne działanie poprzez zastosowanie np. bandaży nasączonych składnikami aktywnymi o działaniu lipolitycznym - wzmocnienie efektu oczyszczającego organizm z toksyn (na bandaże zakłada się folię).

Zastosowań drenażu jest wiele. Zabieg przeprowadzany jest w celach leczniczych, estetycznych oraz jako forma profilaktyki (antycellulitowej, antyobrzękowej). W kosmetologii ma specyfikę bardziej odprowadzającą niż właściwy drenaż. Drenaż limfatyczny dla wywołania efektu relaksacyjnego można dodatkowo połączyć z aromaterapią. Osoby stosujące zabiegi wyszczuplające dzięki wprowadzeniu do terapii drenażu mogą liczyć na uzyskanie szybszych rezultatów. Dobrym praktyką jest również połączenie masaży ujędrniających na zmianę z drenażem limfatycznym - uwolnione kwasy tłuszczowe szybciej zostaną wydalone. Jednak przeprowadzenie obu masaży nie jest zalecane do wykonania w jednym dniu. Inne zastosowania drenażu to drenaż po intensywnym treningu (bardziej usprawnione odprowadzenie produktów przemiany materii), aby wzmocnić odporność organizmu oraz profilaktycznie, przeciw chorobom układu krążenia (np. żylakom).

Komentarze