Problem przewlekłego kaszlu

Przewlekły kaszelKaszel to odruch obronny, który ma za zadanie oczyścić drogi oddechowe z niepożądanych ciał obcych i nadmiaru wydzieliny, wytworzonej w obrębie drzewa oskrzelowego. Zazwyczaj nasila się podczas infekcji na tle wirusowym lub bakteryjnym i może utrzymywać się jakiś czas po zakończeniu choroby. Jednak gdy kaszel trwa zbyt długo, staje się męczący i może utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Charakterystyka kaszlu ostrego i przewlekłego

Kaszel ze względu na czas trwania dzieli się na ostry (trwający poniżej 3 tygodni) oraz przewlekły (powyżej 8 tygodni). Kaszel ostry zazwyczaj towarzyszy zakażeniom wirusowym układu oddechowego, zapaleniu oskrzeli, alergii, zapaleniu płuc oraz w odpowiedzi na drażniące substancje zawarte w powietrzu. Z kolei kaszel przewlekły może mieć przyczyny również wśród chorób spoza układu oddechowego.

Kaszel suchy czy "mokry"?

Zarówno w przypadku kaszlu ostrego, jak i przewlekłego można wyróżnić kaszel suchy lub produktywny tzw. mokry. Wśród przyczyn kaszlu suchego wyróżnia się: leki z grupy ACEI (inhibitory konwertazy angiotensyny), które stosowane są w terapii nadciśnienia tętniczego, infekcje wirusowe, astmę, chorobę śródmiąższową płuc i niewydolność serca (zwykle lewokomorową). Z kolei w przypadku kaszlu produktywnego rozpoznanie choroby najczęściej sugeruje wygląd odkrztuszanej wydzieliny np. ropna, zielono-żółta sugeruje zapalenie zatok, śluzowa i gęsta - przewlekłe zapalenie oskrzeli. W tym przypadku pomocne mogą ukazać się środki wykrztuśne, ułatwiające leczenie "mokrego" kaszlu, np. Flavamed, który dzięki zawartości ambroksolu rozrzedza gęsty śluz, przez co można go łatwiej odkrztusić.

W jakich chorobach występuje przewlekły kaszel?

Przewlekły kaszel, czyli taki trwający ponad 8 tygodni, najczęściej wiąże się z:

  • zespołem ściekania po tylnej ścianie gardła (8-70%),
  • astmą (25-60%),
  • refluksem żołądkowo-przełykowym (5-40%).

Oprócz tego może występować w związku z:

  • przebytym zakażeniem dróg oddechowych,
  • przewlekłym zapaleniem oskrzeli,
  • zapaleniem płuc,
  • rozstrzeniem oskrzeli,
  • chorobami śródmiąższowymi,
  • gruźlicą,
  • nowotworami.

Dodatkowo jeżeli razem z przewlekłym kaszlem obserwuje się: spadek masy ciała, osłabienie czy plucie krwią, należy jak najszybciej skierować się do lekarza i wykonać szczegółową diagnostykę.

Jakie badania wykonać w przypadku przewlekłego kaszlu?

W przypadku gdy problem kaszlu się nasila i nie ustępuje w miarę upływu czasu, konieczne może być wykonanie badań pomocniczych, które pomogą określić przyczynę jego występowania. Badania powinny być zlecone przez lekarza, uprzednio po wykonaniu badania podmiotowego i przedmiotowego w gabinecie. W pierwszej kolejności powinny zostać zlecone badania obrazowe takie jak RTG klatki piersiowej, a w razie potrzeby nawet tomografia komputerowa. Dodatkowo bardzo przydatne dla określenia patologii dróg oddechowych są badania czynnościowe np. spirometria, która między innymi służy rozpoznaniu obturacji. Poza tym do badania mikrobiologicznego i cytologicznego może zostać pobrana odkrztuszana wydzielina. Natomiast w przypadku podejrzenia ciała obcego lub masy guzowej może zostać zlecona bronchoskopia.

Komentarze