Problemy z płodnością - sprawdź w kalendarzu owulacji, czy Ciebie nie dotyczą

Kalendarz dni płodnychPrzyrost naturalny w naszym kraju jest bardzo niski i na tle społeczeństw Unii Europejskiej jesteśmy tym narodem, który starzeje się bardzo szybko. Bez zahamowania tego trendu po kolejnych trzech dekadach populacja naszego kraju spadnie o ponad 4,5 miliona.

Przyrost naturalny w naszym kraju jest bardzo niski i na tle społeczeństw Unii Europejskiej jesteśmy tym narodem, który starzeje się bardzo szybko. Bez zahamowania tego trendu po kolejnych trzech dekadach populacja naszego kraju spadnie o ponad 4,5 miliona. Polacy tymczasem chcą mieć dzieci. Wiele par marzy o tym, by nie tylko doczekać jednego potomka, ale przynajmniej dwóch czy nawet trzech. Na niedostateczny przyrost naturalny w naszym kraju nie ma dużego wpływu program socjalny. Często największym problemem w staraniach o dziecko jest stan zdrowia par.

Kalendarz owulacji

Niepłodność jest bardzo powszechna

Szacuje się, że niepłodność dotyczy 1,5 miliona par w Polsce, a problem leży zarówno po stronie kobiet, jak i mężczyzn. To nie tylko kłopot medyczny, ale również społeczny. Za główne przyczyny niepłodności kobiet uważa się zaburzenia jajeczkowania. Są one spowodowane przede wszystkim problemami hormonalnymi. W poczęciu dziecka przeszkadza między innymi hiperprolaktynemia związana ze zbyt intensywną produkcją prolaktyny przez przysadkę mózgową.

Częstą przyczyną kobiecej niepłodności jest zespół policystycznych jajników (PCOS), który może powodować nieregularne cykle owulacyjne, a nawet brak owulacji. Inne możliwości to choroby tarczycy, endometrioza, nadwaga/niedowaga, stany zapalne narządów rodnych, niedrożność jajników, ale też zanieczyszczenie środowiska, czy przewlekły stres.Zmienił się także tryb życia współczesnych kobiet: studia, praca, kariera odraczają podjęcie decyzji o macierzyństwie, a zajście w ciążę po 30 roku życia jest trudniejsze, niż wtedy, kiedy kobieta ma lat 20. Zazwyczaj badania w kierunku niepłodności zaleca się wykonać po 12 miesiącach regularnych i bezskutecznych starań o dziecko.

Jednak potencjalne problemy z płodnością można wykryć znacznie wcześniej! Pomocny może okazać się kalendarz dni płodnych, który wykorzystuje nowoczesną technologię i tym samym zwiększa szanse na zajście w ciążę! OvuFriend to portal dla kobiet starających się o dziecko, który opierając się na wprowadzanych przez kobietę obserwacjach, zaawansowanej algorytmice i tysiącach danych z cykli innych kobiet, jest w stanie wyznaczyć najbardziej prawdopodobny termin dni płodnych i owulacji, ale również na wczesnym etapie wykryć problemy z płodnością. Zatem mierzenie temperatury, wykonywanie testów owulacyjnych i zapisywanie obserwacji w kalendarzyku dni płodnych, to nie tylko sposób na maksymalizację szans na ciążę, ale również droga do rozpoznania przyczyn problemów z płodnością.

Co przedstawia wykres cyklu miesiączkowego?

Każda zalogowana użytkowniczka portalu codziennie dodaje do swojego profilu informacje, na podstawie których program tworzy przejrzysty wykres. Może to być temperatura ciała, wynik testu owulacyjnego, wygląd i jakość śluzu szyjki macicy, czy termin rozpoczęcia się i zakończenia miesiączki.

Każda użytkowniczka sama decyduje, jakie obserwacje chce wprowadzać i tym samym, na jakiej podstawie system wyznaczy jej najbardziej prawdopodobny termin dni płodnych i owulacji. System analizuje dane na bieżąco i dzięki temu jest w stanie wykryć nieprawidłowości związane np. z długością fazy lutealnej.

Wprowadzanie danych nie zajmuje dużo czasu, zaledwie kilka minut dziennie, a jednak pozwala obserwować ciągłe zmiany zachodzące w organizmie i porządkować wiedzę o własnym ciele. Zwiększa to świadomość kobiety, ułatwia kontakt z lekarzem, pozwala na szybszą diagnozę i podjęcie leczenia. Dzięki OvuFriend można zatem poznać m.in. przewidywany termin owulacji, dni płodnych i miesiączki, co pozwala na lepsze zaplanowanie współżycia pod kątem starań o dziecko!

Kalendarz dni płodnych

Wykres dni płodnych oraz diagnoza problemów z płodnością

Dzięki regularnej obserwacji cykli miesiączkowych kobiety starające się o dziecko mogą zaobserwować anomalie występujące i powtarzające się na ich wykresach. Tym samym mogą szybciej trafić do lekarza, któremu łatwiej będzie dotrzeć do źródła problemów z płodnością, postawić diagnozę i zalecić odpowiednie leczenie.

Wykres osoby z PCOS

PCOS (zespół policystycznych jajników) jest bardzo powszechną przyczyną trudności w zajściu w ciążę. Wykresy kobiet, które zmagają się z PCOS są bardzo często wydłużone (przekraczają górną granicę normy - 35 dni). Bardzo często są to cykle bezowulacyjne (do owulacji nie dochodzi, więc system jej nie wyznacza). Ponadto do objawów, które użytkowniczki zaznaczają na swoim wykresie należy trądzik, nadmierne owłosienie, czy problemy z nadwagą.
Zaburzenie PCOS może złagodzić odpowiednia dieta i zastosowanie terapii farmakologicznej. Trafna diagnoza pacjentki z zespołem policystycznych jajników zwiększa szansę na zajście w ciążę.

Wykres osób z problemami z progesteronem

W tym przypadku uwagę powinna zwrócić druga część wykresu, ta po owulacji, ponieważ wydzielanie progesteronu ma znaczenie dla fazy lutealnej. Na wykresie prawidłowym faza po owulacji powinna trwać od 10 do 16 dni. To czas, kiedy pod wpływem progesteronu zarodek może się zagnieździć. Kiedy faza jest zbyt krótka w wyniku małego stężenia hormonu, macica nie jest przygotowana do ciąży i często dochodzi do wczesnego, niezauważalnego dla kobiety poronienia. Zaburzenia tej fazy widoczne na wykresie powinny być motywacją do wizyty u lekarza i zastosowania odpowiedniej terapii farmakologicznej.

Wykres z endometriozą

Endometrioza to poważna choroba, która polega na przemieszczaniu się komórek błony śluzowej macicy nie na zewnątrz, podczas miesiączki, ale w głąb ciała. Objawami endometriozy są przede wszystkim bardzo bolesne miesiączki, ale kiedy porównamy ze sobą wykresy dni płodnych, zauważymy też, że miesiączka jest długa przy relatywnie krótkich cyklach. Zatem do cech charakterystycznych wykresów z endometriozą zaliczymy długie, bolesne krwawienia, przy stosunkowo krótkich cyklach, ale również ból który towarzyszy w trakcie cyklu np. przy współżyciu.

Wykres z krótką fazą lutealną

Chociaż prawidłowy cykl może trwać od 21 do 35 dni, to faza lutealna, czyli poowulacyjna, którą sugerują wyższe poziomy temperatur, zawsze powinna trwać tyle samo (od 10 do 16 dni) i jest to zależne od organizmu kobiety. To czas, kiedy zarodek może zagnieździć się w błonie śluzowej macicy. Jeśli faza lutealna jest na wykresie krótsza niż 10 dni, należy zgłosić się do lekarza, który rozpocznie diagnostykę lub zaproponuje leczenie farmakologiczne.

Wykres z długą fazą lutealną

Długa faza lutealna opóźnia miesiączkę i kolejną owulację, ale dla wielu kobiet, które dokładnie analizują wykres, kojarzy się z ciążą. Podwyższona temperatura od momentu wyznaczonej owulacji sugeruje, że doszło do zapłodnienia i kobiety zaczynają upatrywać w niej pierwszych objawów ciąży. Tymczasem po kilku dniach pojawia się miesiączka i oczekiwanie na owulację zaczyna się od nowa. Zbyt długa faza lutealna, czyli trwająca powyżej 16 dni, jest też sugestią, by zgłosić się do lekarza w celach diagnostycznych.

Ocena: 5.0

Komentarze