Problemy z zajściem w ciążę? Sprawdź, czy twoja tarczyca dobrze funkcjonuje

CiążaNiedoczynność tarczycy może poważnie utrudnić nam zajście w ciążę. Bardzo często zdarza się również tak, że jest ona powodem wielu powikłań w trakcie jej trwania. Co więcej, w niektórych wypadkach kobiety nawet nie zdają sobie sprawy, że cierpią na właśnie to schorzenie. Co warto wiedzieć o niedoczynności tarczycy?


Czym jest niedoczynność tarczycy?

O takiej chorobie możemy mówić wtedy, gdy nasza tarczyca nie produkuje wystarczająco dużo hormonów, które są konieczne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jak się okazuje, jest to dość powszechne schorzenie. Przeważnie pojawia się u kobiet, bowiem dotyka ono około 5-7 procent tej płci oraz zaledwie jednego procenta mężczyzn. Warto wspomnieć, że to właśnie choroby tarczycy są już na trzecim miejscu, po popularnych schorzeniach układu krążenia oraz oczywiście nowotworach.

Niedoczynność tarczycy a ciąża

Podjęcie leczenia znacząco zwiększa bezpieczeństwo kobiety, która spodziewa się dziecka. Najistotniejsze jest to, aby znajdować się pod stałą opieką specjalisty oraz pilnować, aby stężenia hormonów były w normie.

Znacznie bardziej sytuacja komplikuje się, gdy kobieta nie ma pojęcia o tym, że cierpi na schorzenie zwane niedoczynnością tarczycy. Choroba ta może być naprawdę bardzo niebezpieczna. Co więcej, w niektórych wypadkach może nawet doprowadzić do depresji, chorób układu sercowo-naczyniowego czy zaburzeń lękowych.

Dlaczego niezdiagnozowana niedoczynność tarczycy może być powodem trudności z zajściem w ciążę?

Dzieje się tak dlatego że podstawowym objawem choroby są tak zwane bezowulacyjne cykle, które uniemożliwiają zapłodnienie. Co więcej, nawet kiedy kobiecie uda się zajść w ciążę, istnieje spore ryzyko poronienia. Jest to spowodowane zwiększoną produkcją prolaktyny, która jest typowa dla osób borykających się z niedoczynnością tarczycy. Ponadto możemy mieć do czynienia z przedwczesnym porodem, krwotokiem poporodowym czy przedwczesnym odklejenia łożyska.

Leki na niedoczynność tarczycy

Jednym z leków, jaki jest przepisywany na tę chorobę, jest Euthyrox[1]. Może on być stosowany zarówno w czasie ciąży, jak i w okresie karmienia piersią. Bardzo istotne jest poprawne przyjmowanie przepisanych przez lekarza specyfików tak, aby nam nie zaszkodziły. Najważniejsze jest, aby brać je na pusty żołądek. Powinno się to odbywać przynajmniej na godzinę przed jedzeniem. Jest to niezwykle istotne, gdyż jedzenie powoduje gorsze wchłanianie leku, a co za tym idzie, osłabia jego działanie.

Niedoczynność tarczycy a dziecko

Warto także wspomnieć, że wrodzona niedoczynność tarczycy może także pojawić się u nowo narodzonego dziecka. Co więcej, może do tego dojść nawet w sytuacji, gdy jego rodzicielka nie miała takich problemów. Nieleczona niedoczynność może powodować wiele problemów, dlatego w naszym kraju obowiązkowe są badania hormonu TSH, które pozwalają wcześnie wykryć tę chorobę oraz z nią walczyć.

Jak widać, niedoczynność tarczycy powoduje wiele problemów, dlatego tak ważne jest, aby jej zapobiegać. W związku z tym, warto jeszcze przed planowaną przez nas ciążą udać się na badania, które pozwala nam ją wykryć. Takie działanie z pewnością zaowocuje w przyszłości, a może nawet uratuje życie naszego dziecka.

Źródła:
[1]  Euthyrox n88, Gdziepolek.pl (https://www.gdziepolek.pl/produkty/28215/euthyrox-n-88-mcg-tabletki/apteki)

Fot. pixabay.com.

Komentarze