Proste dekoracje stołu - serwetki, kwiaty, lampiony

Dekoracje na stoleDekoracji stołu poświęcamy wiele uwagi w szczególnych chwilach, takich jak święta czy rodzinne uroczystości. Warto jednak zadbać o nią na co dzień, co z pewnością umili czas spędzany przy wspólnych posiłkach czy podczas odpoczynku w ogrodzie. Jakie detale pozwolą nam na szybkie przystrojenie stołu?

Jak udekorować stół?

Zarówno stół w jadalni, jak i ten w ogrodzie, możemy upiększyć poprzez stosowne dodatki. Podstawę stanowi elegancki obrus, na tle którego dobrze zaprezentuje się zastawa stołowa. Nie zapominajmy jednak o innych detalach, których obecność pozwoli stworzyć przy stole przyjemną atmosferę. Należą do nich choćby praktyczne serwetki, świeże kwiaty oraz lampiony.

Serwety i serwetki

Przy każdym stole znajdzie się miejsce dla praktycznych serwetek. Bez względu na to, czy wybierzemy te papierowe, czy materiałowe możemy nadać im funkcję uroczych, a przy tym w pełni praktycznych dekoracji. Serwetki z papieru będą odpowiednie na ogrodowe biesiady i nieformalne spotkania. Na specjalne okazje czy oficjalne obiady lepszym wyborem są eleganckie serwety tekstylne.

Dekoracje na stole

Przede wszystkim zwróćmy uwagę na kolor i wzór serwetek - dopasujmy je do aktualnej okoliczności i pory roku, ale też do koloru obrusu czy zastawy stołowej. Nawet jednolite serwetki będą prezentowały się lepiej, jeśli umieścimy je w eleganckim serwetniku umieszczonym pośrodku stołu.

Nie musimy mieć także ponadprzeciętnych zdolności manualnych, by podjąć się składania serwetek. Proste kompozycje stworzymy samodzielnie, z czasem nabierając coraz większej wprawy. Nawet serwetki zwinięte w rulon zachwycą naszych gości, jeśli przygotujemy je z dużą dokładnością. O inspiracje w tym temacie nietrudno, a znajdziemy je np. w artykule Składanie serwetek - origami w wersji XXL. Nasze kompozycje możemy dodatkowo ozdobić, w czym z pewnością przyda się wstążka lub świeże gałązki krzewów.

Dekoracje na stole

Naturalne dekoracje, czyli stół przybrany kwiatami

Tradycyjną, ale bardzo efektowną i zawsze elegancką ozdobą każdego stołu są świeże kwiaty. Może to być bukiet otrzymanych róż, ale też niewielka kompozycja stworzona z kwitnących w naszym ogrodzie bylin, roślin cebulowych czy krzewów.

Dowolność w tworzeniu bukietów - również tych suchych - idzie w parze ze swobodą dobierania do nich wazonu. Najwięcej możliwości daje nam wybór naczynia do ogrodu, które wcale nie musi być wyszukane. W tej roli doskonale sprawdzi się nieużywany słoik lub szklana butelka - te proste rozwiązania idealnie odzwierciedlają obecne trendy w aranżacji ogrodów.

Piękne oświetlenie stołu

W domowym zaciszu przytulnej atmosfery doda ustawiony na stole świecznik z umieszczoną wewnątrz, zapaloną świecą. To samo rozwiązania sprawdzi się w ogrodzie, w którym warto też wykorzystać lampiony.

Lampiony i latarenki świetnie umilą czas spędzany w ciepłe wieczory przy ogrodowym stole. Emanująca od nich poświata żywego ognia rozjaśni blat i zapewni przyjemne, stonowane światło. Do wyboru mamy wiele gotowych produktów wykonanych z różnych materiałów, ale proste lampiony wykonamy tez samodzielnie.

Zobacz też artykuł Savoir vivre przy stole - ułożenie sztućców, talerzy i serwetek na stole.

 

KomentarzeJak wybrać idealne płytki łazienkowe?

Płytki łazienkowePłytki podłogowe i glazura to pierwsze rzeczy, na które zwraLampy stojące nie muszą być nudne! Poznaj nowoczesne rozwiązania

Lampy stojąceW ostatnich latach lampy stojące powróciły do łask. W sklepach znajdTapety odeszły do lamusa? Nic podobnego

TapetaJeszcze kilkanaście lat temu nie wyobrażaliśmy sobie aranżacji mieszkania bez użycNowoczesna pościel bawełniana może być tania

Pościel bawełnianaZakup pościeli to wciąż jeden z bardziej popularnych preze