Przedłużanie paznokci a uczulenie

Przedłużanie paznokciKażda z kobiet uwielbia zadbane dłonie, i pięknie wystylizowane paznokcie. Niestety z wielu powodów, nie każdy z nas może sobie pozwolić na zapuszczenie długich paznokci, przez co coraz częściej decydujemy się na ich przedłużanie. Kontakt z preparatami do przedłużania płytki paznokcia może w niektórych przypadkach powodować reakcje alergiczne. Jak sobie radzić w przypadku wystąpienia uczulenia? Jakich preparatów unikać aby do niego nie dopuścić? Tego dowiecie się w dalszej części artykułu.

Przedłużanie paznokci a uczulenie

Każda z kobiet uwielbia zadbane dłonie, i pięknie wystylizowane paznokcie. Niestety z wielu powodów, nie każdy z nas może sobie pozwolić na zapuszczenie długich paznokci, przez co coraz częściej decydujemy się na ich przedłużanie. Kontakt z preparatami do przedłużania płytki paznokcia może w niektórych przypadkach powodować reakcje alergiczne. Jak sobie radzić w przypadku wystąpienia uczulenia? Jakich preparatów unikać aby do niego nie dopuścić? Tego dowiecie się w dalszej części artykułu.

Jakie preparaty mogą powodować reakcje uczuleniowe?

Przedłużanie płytki paznokcia to bardzo newralgiczny punkt w nieoczekiwanych reakcjach alergicznych organizmu. Podczas przedłużania paznokci metodą żelową, lub akrylową, bardzo częstą przyczyną wystąpienia uczulenia jest tak zwany Primer (szczególnie gdy używamy wersji kwasowej), czyli preparat nakładany w celu zwiększenia przyczepności nowego paznokcia. Szczególną ostrożność należy zachować gdy nasza płytka paznokcia jest na tyle cienka, że substancja może przeniknąć do łoża paznokcia, powodując w ten sposób reakcję alergiczną. Ponadto Primer wdychany w dużych ilościach, jest szkodliwy dla układu oddechowego, a może być również niebezpieczny dla układu pokarmowego. Unikajmy także kontaktu Primera ze skórą. Następnym preparatem który może uczulać, jest klej do paznokci. Jednym z jego głównych składników jest ECA (etyl 2-cyanoacrylate), który zastąpił bardzo alergizującą żywicę. Głównymi symptomami uczulenia są zaczerwienienia, podrażnienia, zżółknięcie płytki, rzadziej onycholiza, czy głębsze uszkodzenia paznokcia.

Co poza preparatami może nas uczulać?

Bardzo często uczulenie nie jest wywołane przez dany preparat, ale przez drobnoustroje które w jakiś sposób przeniknęły do naszego organizmu. Drobnoustroje mogą się znajdować w niedokładnie wysterylizowanych narzędziach do stylizacji paznokci, np. w pilnikach. Odpowiednia higiena miejsca pracy oraz używanych narzędzi, może znacznie ograniczyć reakcje alergiczne. Kolejnym elementem który może wywoływać uczulenie, jest źle wykonany zabieg. Nawet drobne skaleczenia, są bardzo dobrym podłożem do wniknięcia bakterii z zewnątrz, które mogą rozwijać przeróżne choroby. Nie zapominajmy również o higienie przedłużanych paznokci, szczególnie gdy wykonaną stylizację utrzymujemy przez długi czas. Ciężko bowiem domyć trudno dostępne miejsca, co pomaga w rozwoju bakteriom.

Jak zapobiegać uczuleniom?

Pamiętajmy, że w przypadku wystąpienia reakcji alergicznej, najważniejsza jest niezwłoczna konsultacja z dermatologiem, a następnie przerwanie stosowania chemicznych preparatów. Jeżeli macie wykonaną stylizację, należy ją zdjąć. Aby zapobiegać uczuleniu, pamiętajmy również o wrażliwości organizmu. Upewnijmy się że skórki nie są za bardzo przycięte, naskórek nie jest za mocno ścierany, a paznokieć za głęboko piłowany. Równie ważne jest stosowanie hypoalergicznych preparatów najwyższej jakości, które w składzie nie zawierają substancji wysoko uczulających, takich jak toulen, DBP czy formaldehyd, dlatego tak ważne jest czytanie składu, oraz opinii o danym produkcie.

Autor: www.nox-nails.

Komentarze

Megi
Ja mam mega straszne uczulenie na wszystkie hybrydy i żele...załamka