Przeziębienie a grypa - jak je odróżnić?

Grypa a przeziębienieJesień i zima to czas wzmożonych zachorowań na grypę i przeziębienie. Problem ten dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych. Na każdym kroku mamy styczność z wieloma czynnikami, które osłabiają nasz organizm - nie sprzyjają nam pogoda i dieta uboga w wartościowe produkty, a do tego dochodzi jeszcze życie w ciągłym biegu i cała masa piętrzących się obowiązków.

To wszystko wpływa na nasze zdrowie oraz podatność na choroby i infekcje. Osłabionemu organizmowi znacznie trudniej jest się bronić przed wirusami i bakteriami. Wtedy właśnie pojawiają się pierwsze sygnały, których nie powinniśmy ignorować. Tylko w jaki sposób rozpoznać, czy mamy do czynienia z grypą czy z przeziębieniem?

Czym jest przeziębienie1?

Przeziębienie to powszechna dolegliwość, z którą zmagamy się niezwykle często. Infekcja ta, nazywana też chorobą przeziębieniową lub wirusowym zapaleniem nosogardła, może być wywołana przez wiele różnych wirusów, które wnikają w głąb osłabionej błony śluzowej nosa lub gardła. Najczęściej przenosi się ona drogą kropelkową, ale do zakażenia może też dojść poprzez kontakt z przedmiotami codziennego użytku. Przeziębienie2 ma zwykle łagodny przebieg, dlatego tak ważne jest aby dokładnie obserwować reakcje organizmu i w przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów, jak najszybciej na nie reagować. Grupą najbardziej narażoną na zachorowanie są dorośli i dzieci, rzadziej - seniorzy.

Grypa3 - co warto o niej wiedzieć?

Grypa to poważna jednostka chorobowa o gwałtownym przebiegu. Niebezpieczne dla zdrowia są przede wszystkim powikłania (zapalenie płuc i ucha, zaostrzenie astmy, cukrzycy czy niewydolności serca), które mogą pojawić się zaraz po przechorowaniu lub nawet kilka tygodni później. Grypa atakuje górne i dolne drogi oddechowe. Jest wywoływana przez wirusy grypy, które mogą się zmieniać i mutować, a to jeszcze bardziej utrudnia leczenie. Do zakażenia może dojść podobnie jak w przypadku przeziębienia - drogą kropelkową lub poprzez kontakt z przedmiotami, na których znajdują się chorobotwórcze wirusy. Najwięcej zachorowań na grypę obserwuje się jesienią i zimą, kiedy nasz organizm jest osłabiony i najbardziej podatny na choroby.

Grypa a przeziębienie - podstawowe różnice

Gdy zaobserwujemy pierwsze niepokojące sygnały, jakie wysyła nam nasz organizm, powinniśmy podjąć konkretne działania. Musimy jednak wiedzieć, jak odróżnić grypę od przeziębienia4. Oto kilka podstawowych różnic między tymi dwoma jednostkami.

 • Objawy
  • grypa: wysoka gorączka, częste bóle głowy, silny kaszel i bóle mięśni, długotrwałe osłabienie,
  • przeziębienie: stan podgorączkowy, częsty ból gardła i katar, bóle głowy, mięśni i stawów pojawiają się tylko sporadycznie.
 • Czas trwania choroby
  • grypa: długi - zwykle ok. 2 tygodni,
  • przeziębienie: najczęściej kilka dni - ok. tygodnia.
 • Powikłania
  • grypa: częste i niebezpieczne dla zdrowia,
  • przeziębienie: bardzo rzadkie.

Przeziębienie i grypa to dla wielu z nas podobne jednostki chorobowe. W rzeczywistości jednak występują między nimi znaczące różnice, które pozwalają odróżnić każdą z nich i wybrać odpowiedni sposób leczenia. Ale jest też rzecz, która je łączy - obie odbierają nam siły i utrudniają wykonywanie nawet najprostszych codziennych czynności. Właśnie dlatego, gdy zaobserwujemy pierwsze objawy przeziębienia lub grypy, powinniśmy od razu przejść do działania i kompleksowo zadbać o nasz organizm, aby jak najszybciej wrócić do pełni sił.

Źródła:

 1. Leibold g., Przeziębienie i grypa, Warszawa 2005, wyd.1.
 2. Mrozińska, M., Stopiński M., Mik E., Przeziębienie, Poradnik Lekarza 2003, 6, 9, 20-27.,
 3. Seller R. H., Diagnostyka różnicowa najczęstszych dolegliwości, Wrocław 2009, wyd.1.
 4. https://www.medme.pl/choroby/przeziebienie,336.html

Komentarze