Psychoterapia par - dlaczego warto skorzystać z terapii par?

Terapia dla Par onlineTerapia dla par jest rozwiązaniem, z którego mogą skorzystać ludzie pozostający w związkach i borykający się z różnego rodzaju trudnościami czy kryzysem. Na terapię decydują się zarówno pary z kilkunastoletnim stażem, jak i młodzi ludzie, których związki są relatywnie krótkie. Podjęcie decyzji o skorzystaniu ze wsparcia psychoterapeuty dla par to zawsze pierwszy krok do przezwyciężenia kryzysu i poprawy jakości życia, choć celem terapii nie zawsze musi być naprawa czy uratowanie związku.

Efektem terapii może być również zrozumienie wszystkiego, co wydarzyło się między dwojgiem ludzi i doprowadziło do miejsca, w którym para decyduje się na rozstanie. Jak wygląda i na czym polega psychoterapia dla par? Kiedy i dlaczego warto z niej skorzystać? Czym charakteryzuje się terapia dla par online?

Co może Wam dać psychoterapia dla par?

Podejmowaliście próby samodzielnego rozwiązania problemów, które wciąż nawracają? Nie udało Wam się zażegnać kryzysu i macie wrażenie, że jest coraz gorzej? To sygnał, że możecie potrzebować wsparcia w zakresie poprawy efektywności komunikacji oraz przezwyciężenia konkretnych trudności.

Terapia dla par to możliwość skorzystania ze wsparcia neutralnego specjalisty, który wesprze Was w rozwiązywaniu problemów, z którymi się borykacie. Psychoterapeuta stworzy bezpieczną przestrzeń, w której będziecie mogli porozmawiać o najtrudniejszych i najistotniejszych dla Was sprawach. Specjalista pomoże Wam spojrzeć na Wasze problemy i zachowania z dystansu, pokaże Wam inna perspektywę i umożliwi lepsze definiowanie własnych odczuć oraz efektywniejsze rozumienie partnera / partnerki.

Ponadto specjalista zadba o odpowiednie standardy rozmowy i Wasz komfort. Możecie liczyć na jego wsparcie w zakresie moderowania rozmowy (przede wszystkim poprzez zadawanie odpowiednich pytań) i tonowania emocji w taki sposób, by Wasze sesje były konstruktywnymi rozmowami, a nie kłótniami o to, kto jest winny... Niejednokrotnie już sama zmiana sposobu komunikowania się pozwoli Wam dostrzec i zrozumieć sedno problemów i przyczynę konfliktów w związku.

Psychoterapia dla par

Dlaczego nie warto odwlekać decyzji o rozpoczęciu terapii dla par?

Odwlekanie podjęcia decyzji o rozpoczęciu psychoterapii jest najczęściej efektem braku gotowości do zmiany. Osoby pozostające w związku wiedzą, że podczas terapii będą musiały kompleksowo zmierzyć się z trudnymi problemami, wziąć współodpowiedzialność za kryzys oraz otworzyć się na konieczność wprowadzenia niezbędnych zmian.

Dość często od wypowiedzianej na głos potrzeby poszukania wsparcia specjalisty w przezwyciężeniu kryzysu do faktycznego zwrócenia się o pomoc mija nawet kilka lat. To czas, w którym problemy się piętrzą, a Wy "kolekcjonujecie" kolejne zranienia. Stopniowo oddalacie od siebie, wycofujecie i popadacie w stan odrętwienia / bierności lub wręcz przeciwnie - narastający kryzys indukuje zachowania agresywne.

Leczenie tzw. stanów przetrzymanych jest zazwyczaj trudniejsze i wymaga zdecydowanie większego wysiłku w porównaniu z tym, który musielibyśmy w to włożyć podjąwszy odpowiednie działania wcześniej.

Jak wygląda terapia dla par? Najważniejsze zasady

Psychoterapia par to seria sesji terapeutycznych, czyli spotkań osób tworzących związek z wybranym przez nich terapeutą.

Terapia dla par rozpoczyna się od 1-3 spotkań konsultacyjnych. W ramach wstępnych konsultacji terapeuta ma możliwość zgromadzenia najważniejszych informacji o danym związku oraz problemach i wyzwaniach, z którymi boryka się para. Następnie ustalany jest wspólnie cel terapii i plan terapii (w zakresie ilości i częstotliwości sesji terapeutycznych). Po opracowaniu i zawiązaniu kontraktu terapeutycznego rozpoczyna się właściwa psychoterapia par.

W sesjach terapeutycznych uczestniczycie zawsze w parze, a Wasz psychoterapeuta jest osobą bezstronną. Sesje terapeutyczne powinny przebiegać w atmosferze wzajemnego szacunku, bez względu na skalę problemów i wyzwań, z którymi będziecie musieli się zmierzyć.

Terapia dla par online - na czym to polega?

Psychoterapia par online jest nowoczesną alternatywą dla klasycznych spotkań z terapeutą prowadzonych w gabinecie. W tej opcji kolejne sesje prowadzone są za pośrednictwem wybranego komunikatora, poprzez odpowiednie urządzenie, wyposażone w kamerkę i mikrofon, w oparciu o stabilne łącze internetowe.

Psychoterapia par online, podobnie jak klasyczna terapia prowadzona w trybie stacjonarnym, rozpoczyna się od wstępnych konsultacji, po których ustalany jest cel i plan terapii (w zakresie ilości i częstotliwości sesji terapeutycznych) oraz zawiązywany jest kontrakt terapeutyczny.

Z terapii dla par online korzystają przede wszystkim osoby, które z różnych powodów nie mogą skorzystać ze spotkań z terapeutą w gabinecie. Mieszkanie w niewielkiej miejscowości? Wybrany przez Was specjalista mieszka na drugim końcu Polski? Macie nienormowany czas pracy lub często wyjeżdżacie służbowo? Terapia par online to rozwiązanie, dzięki któremu będziecie mogli zawalczyć o swój związek, podjąć pracę nad sobą i własnym rozwojem.

Coaching relacji

Podsumowanie

Do terapeuty dla par zgłaszają się ludzie pozostający w związkach, w których najogólniej mówiąc - nie czują się szczęśliwi. U podstaw wielu trudności w relacjach partnerskich leży zaburzona komunikacja, na którą składają się m.in. nieumiejętność słuchania i niekomunikowanie swoich potrzeb, a także brak asertywności czy chęć narzucania swojego zdania Celem terapii dla par jest więc przede wszystkim usprawnienie tej komunikacji oraz wprowadzenie zmian w relacji dwojga ludzi, które mają prowadzić do uratowania i odbudowy związku lub podjęcia świadomej decyzji o dobrym rozstaniu. Wsparcie psychoterapeuty dla par ułatwia stworzenie bezpiecznej przestrzeni do skutecznej komunikacji. Kolejne sesje psychoterapeutyczne pozwalają spojrzeć na problemy i konflikt z innej perspektywy, lepiej zrozumieć partnera / partnerkę

Za pomoc w przygotowaniu tekstu dziękujemy Karolinie Plichcie, doświadczonej specjalistce relacji, terapeutce par prowadzącej m.in. terapię dla par online oraz psychoterapeutce systemowej w trakcie procesu certyfikacji w Wielkopolskim Towarzystwie Terapii Systemowej. Sprawdź ofertę psychoterapii dla par - https://specjaliscirelacji.pl/oferta/terapia-par-online/.

Komentarze